Finančná situácia zakladateľov firmy bratov Biesovcov prinútila k razantnému riešeniu a vyslali svojho synovca na skusy k majstrovi píštaliarovi do Čiech. Späť sa vrátil v dvadsiatich štyroch rokoch ako jediný výrobca píšťal na Slovensku. Výroba píšťal sa tak pod Tatrami opäť rozbehla po osemdesiatich rokoch.
HRANOVNICA. Výrobca organov Gabriel Bies vysvetlil, že nie je pravidlom, aby si dielňa k organom píšťaly vyrábala sama. „Pre mnohé je to finančne náročné, alebo nemajú na to potrebnú technológiu. U nás nastal opačný problém a nevyplácalo sa nám ďalej z finančných dôvodov píšťaly dovážať,“ ozrejmil.
Nápad s vyučením vlastného majstra prišiel po tom, čo v Hranovnici opravoval starý organ majster Kubát z Kutnej Hory.
„Má osemdesiat dva rokov a aj keď je stále aktívny, sám sa ponúkol, že by rád svoje remeslo niekomu odovzdal,“ povedal Gabriel Bies.
Ten sa vraj dlho nevedel rozhodnúť, koho poslať na skusy. „Všetci máme rodiny. Raz však k nám prišiel brigádovať synovec a keďže je ešte mladý a tvárny, tak som ho oslovil,“ priblížil možnosti Bies.
„Som rád, že je to v rodine. Vždy som chcel robiť píšťaly podľa seba. Teraz, ak sa niečo nepodarí, jednoducho hodíme píšťalu do kotla a ideme od začiatku,“ dodal.
Musel zametať dielňu
Biesov synovec Stanislav Rusnák sa tak znenazdajky stal jediným výrobcom cínových píšťal na Slovensku.
„Nikdy by ma nenapadlo, že by som niečo podobné robil. Vyučil som sa za umeleckého stolára a keď som si raz hľadal brigádu, tak mi ujo ponúkol možnosť pracovať u neho. Robili sme spolu drevené píšťaly a tak sa to začalo,“ opísal začiatky dvadsaťštyriročný majster.
„V Čechách u majstra Kubáta strávil štyri roky. „Bolo to ako na strednej. Zo začiatku som len zametal dielňu. Potom som orezával prvé píšťaly, no veľmi mi to nešlo,“ posťažoval sa.
Na prvé vlastné píšťaly v ujovej dielni si dobre pamätá. Sú v popradskom kostole iba na okrasu. Nehrajú, ale mám z nich najväčšiu radosť, lebo sú prvé,“ povedal Rusnák.
Rusnák: Je to Božie riadenie
Okolo výroby píšťal je podľa píštaliara celá veda. „Proces sa skladá asi zo 150 operácií. Treba odliať plech, vyhobľovať na rôzne hrúbky, orezávať a tak ďalej. Vyrába sa to sériovo a tak som si už zvykol,“ uviedol.
Stanislav Rusnák nehral nikdy na žiaden hudobný nástroj, no klasickú hudbu má rád. „To, že je zo mňa výrobca píšťal je Božie riadenie. Toto remeslo je vzácne a nechcem si ho nechať len pre seba. Som jediný na Slovensku a to ma zaväzuje k zodpovednosti,“ zdôraznil na záver majster píšťaliar Stanislav Rusnák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš