Pre vypaľovanie trávy museli pod hradom neraz zasahovať i hasiči. Našťastie vždy včas, no tunajší obyvatelia sa po víkendovom zničení Krásnej Hôrky začínajú obávať.
STARÁ ĽUBOVŇA. Hrad v Starej Ľubovni horel už niekoľkokrát. Naposledy v roku 1553. Pod hradbami za posledných šesť rokov neraz museli zasahovať hasiči pri vypaľovaní trávy.
„Mali sme šťastie, že to bolo stále v prevádzkovom čase hradu a upozornili sme hasičov telefonicky. Aj napriek tomu, že sa o okolie hradu staráme a kry orezávame, reálna hrozba tu je,“ zhodnotil riaditeľ Ľubovnianskeho múzea a hradu Ľubovňa Dalibor Mikulík.
Hasiči tvrdia, že prípadný požiar by dokázali zvládnuť. „Správca hradu a mestské lesy udržiavajú poriadok okolo hradu, takže by nemalo dôjsť k preneseniu požiaru. Keby však nedajbože k ničomu takému došlo, prístupové cesty tam sú, hydrant v hrade je, techniku máme, takže sme schopní vykonať prvý zásah,“ povedal riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Starej Ľubovni Vladimír Haľko.
Posilnené hliadky
Mestskí policajti v týchto dňoch posilnili hliadky v okolí hradu. „Prípad, čo sa stal pred pár dňami na Krásnej Hôrke, môže postihnúť aj náš hrad,“ dodal Ján Pivovarník, náčelník Mestskej polície v Starej Ľubovni .
Hrady na Slovensku sú na vyvýšených miestach, obklopené bohatým lesným porastom. Podľa lesníkov je dobrou prevenciou vyrúbavať suché kry v okolí hradov a zbierať konáre.
„Prevencia je najlepšie riešenie, preto máme tabule v lesoch, na ktorých upozorňujeme turistov, že zakladať oheň môžu len na vyhradených miestach,“ spresnil vedúci strediska mestských lesov Ekos Milan Sivuľka.
Na Spišskom hrade majú aspoň vodovod
Jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov v Európe – Spišský hrad – nemá špeciálne protipožiarne zabezpečenie.
Ide o hradnú zrúcaninu, dominantným materiálom je tu kameň a travertín a ten nie je horľavý.
„Ochrana pred požiarom je v zmysle zákona. Disponujeme ručnými hasiacimi prístrojmi. Všetci pracovníci sú pravidelne školení, ako sa správať v kritickej situácii. Veľkým plusom je, že od roku 2007 máme na hrade aj vodovod,“ opísal Jozef Stanko zo Spišského múzea v Levoči, ktoré je správcom Spišského hradu.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš