Levočania existenciu spaľovne v meste UNESCO vnímajú rôzne. Jedni sú proti, iní by privítali vznik nových pracovných miest.
LEVOČA. Investor, ktorý s ponukou do Levoče prišiel, tvrdí, že ide o ekologickú prevádzku. Podobnú vybudoval v centre Viedne. Tá podľa neho spĺňa prísne emisné predpisy.
Takou by mala byť aj levočská spaľovňa. Do nej by sa mal privážať odpad z mesta i širšieho okolia.
Podľa zástupcu primátora Levoče Jána Babeja (SDKÚ-DS), záležitosť je ešte len v rovine zámeru, k žiadnym konkrétnym krokom v súvislosti s prevádzkou spaľovne zatiaľ nedošlo.
„Ide o zhodnocovňu komunálneho odpadu, ktorej produktom by bolo teplo i energia. Jej prípadné umiestnenie by bolo na periférii mesta. Ako investor uviedol, zatiaľ iba hľadá vhodné miesto v rámci Slovenska na vybudovanie prevádzky a Levoča je jednou z možných lokalít. Je potrebné povedať, že skládka TKO – Kúdelník v Spišskej Novej Vsi, kam vozíme odpad, sa pomaly zapĺňa. Tento problém bude musieť byť v horizonte niekoľkých rokov v našom regióne riešený,“ uviedol J. Babej.
Ako zdôraznil, ak by aj investor prejavil záujem o Levoču, ide o závažnú záležitosť a bez vyjadrení zainteresovaných strán by prevádzka v meste nebola možná.
„V prvom rade je potrebné vyjadrenie orgánov životného prostredia, posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), dôležitý je i názor krajského pamiatkového úradu, keďže sme mestom zapísaným v zozname UNESCO a v neposlednom rade aj názor občanov vo verejnej prezentácii a diskusii. V tejto chvíli nie sme ani na začiatku, zatiaľ niet o čom diskutovať. Od investora nemáme žiadnu oficiálnu žiadosť,“ komentoval viceprimátor.
Mali by vraj vytvoriť 150 miest
Podľa prvotných informácií plánuje investor vytvoriť približne 150 pracovných miest. Prevádzka by mohla zabezpečiť aj dostupnejšie a lacnejšie teplo pre samotné mesto.
Bližšie informácie sme sa snažili získať aj u potenciálneho investora, ktorým je popradská firma. Číslo jedného z konateľov však bolo dočasne nedostupné.
Na otázku, či si mesto overovalo potenciálneho investora, J. Babej odpovedal: „Zatiaľ nebol dôvod. Záležitosť je nateraz v štádiu prvotnej informácie. Nič sa neschvaľovalo, nedohodlo.“
V meste sa v súčasnosti nenachádza žiadna skládka komunálneho odpadu. V minulosti sa odpad vyvážal na skládku pri Dlhých Strážach, tú mesto za peniaze z eurofondov zrekultivovalo.
Názory
Levočania sú za i proti
Čo na spaľovňu hovoria Levočania, to sme zisťovali v uliciach mesta.
„Ak by to bola ekologická prevádzka, prečo nie. Prinieslo by to prácu ľuďom a možno i lacnejšie teplo. Ja by som bol za to,“ uviedol Levočan Ján.
Stredoškolák Michal si však myslí, že spaľovňa do historického mesta, ako je Levoča, nepatrí.“ „Myslím, že sa to sem jednoducho nehodí. Malo by sa to dobre zvážiť,“ dodal.
Ľudovít Tatarko zatiaľ o spaľovni v meste nepočul. „Z ekologického hľadiska vybudovanie spaľovne v meste nie je celkom správne. Predsa len, spaľovňa produkuje splodiny a ovzdušie je už aj tak dosť znečistené. Čo sa týka pracovných miest, každý sľubuje pracovné príležitosti a nie vždy to aj tak je. Tých 150 miest sa mi zdá nereálnych,“ uviedol.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš