Podozrenie z dopovania kurčiat môže ohroziť hydinárov v Kežmarku. Vedenie spoločnosti Podtatranská hydina ohlásilo na úrade práce hromadné prepúšťanie. O prácu by tak mohlo prísť všetkých 249 zamestnancov. O prežití spoločnosti sa rozhodne v máji na valnom zhromaždení.
KEŽMAROK. Podľa generálneho riaditeľa Podtatranskej hydiny Pavla Konkoľa museli odísť na základe minuloročného podozrenia z výskytu zakázanej látky zilpaterol do kafilérie kurence za 400–tisíc eur.
„Teraz sa uvažuje nad hromadným prepúšťaním, ale nič nie je isté,“ uviedol riaditeľ, ktorý prepúšťanie ohlásil na úrade práce.
„Na valnom zhromaždení akcionárov sa v máji rozhodne, čo bude ďalej, či firma zanikne. Nič nie je isté,“ zopakoval.
Konkoľ však budúcnosť zamestnancov až tak tragicky nevidí: „Po prejednaní s odbormi bola ľuďom ponúknutá náhradná práca, a tak by o príjem nemali prísť.“
Úrad práce je pripravený na nával
Informáciu o hromadnom prepúšťaní potvrdil aj riaditeľ kežmarského úradu práce Ivan Kotora.
„Nahlásených je 249 výpovedí. O chvíľu začnú plynúť výpovedné lehoty na jeden, dva alebo tri mesiace podľa toho, kto ako dlho pracoval. Prví ľudia by mali ukončiť pracovný pomer v apríli a následne ďalší v máji a júni,“ povedal Kotora.
Doplnil, že úlohou úradu práce je teraz riešiť umiestnenie týchto potenciálnych uchádzačov na trh práce a sprostredkovať im poradenské služby či rekvalifikačné kurzy. „Naše poradkyne budú do hydinárne chodiť a situáciu s ohrozenými riešiť,“ uviedol Kotora.
Sezónne práce sa blížia
Riaditeľ úradu práce v Kežmarku vysvetlil, že tí, ktorí pracovali dlhšie ako tri roky, majú nárok na podporu v nezamestnanosti šesť mesiacov vo výške polovice hrubej mzdy. V evidencii majú 9 312 uchádzačov a len vo februári ich pribudlo 350.
„Mesačne evidujeme priemerne okolo 40 až 50 pracovných ponúk. Je predpoklad, že sezónne práce to nafúknu na sto pracovných ponúk mesačne,“ dodal.
Pracovníkom sa hovoriť nechce
Medzi zamestnancami vládne neistota, príliš im do reči nie je.
„Niečo som o tom počula, ale viac neviem. Netuším, ako to bude vyzerať. Radšej sa nevyjadrujem,“ povedala jedna z nich.
Ďalšia dlhoročná pracovníčka toto teraz nerieši. „Idem do dôchodku, tak mne je to už jedno,“ dodala.
Iný ich podráždený kolega zdôraznil: „Nestarám sa do toho. Som rád, že zatiaľ robím.“
Inak sa k celej situácii postavil mladý hydinár Jozef Kolcún. „Som mladý, hádam si niekde robotu ešte nájdem. Prepúšťanie ma netrápi a zatiaľ to neriešim,“ povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš