Chodníky v meste boli totiž na niektorých miestach šmykľavé a neodrhnuté. Obyvatelia však žaloby podávať nezvyknú.
STARÁ ĽUBOVŇA. Pani Helena Pekárová si túto zimu pri páde pomliaždila ramennú kosť. Čakala ju operácia, po ktorej má v ruke kúsok platiny a dva klince.
„Šmykla som sa. Nebolo posypané a spadla som. Asi som sa buchla o obrubník, lebo hneď som cítila, že ruka mi puchne,“ opísala nepríjemný zážitok Helena Pekárová.
Obyvatelia tvrdia, že údržba chodníkov je nedostatočná. Naopak mesto, ktoré má na starosti 55 kilometrov miestnych komunikácií, sa obhajuje.
„My sa snažíme v rámci našich možností, aby chodníky a cesty boli zjazdné, ale snehu bolo veľa a nedá sa byť v jednu hodinu na všetkých miestach,“ informoval Ľubomír Krett, riaditeľ Verejnoprospešných služieb (VPS) v Starej Ľubovni.
Mesto za posledných päť rokov eviduje niekoľko sťažností pre neodhrnuté chodníky. „Mali sme pomaly až žalobu, ale mimosúdne sa to vyrovnalo, keď sa dobre pamätám, išlo asi o 300 eur,“ dodal Ľubomír Krett z VPS.
Poškodená pani Helena žalobu zatiaľ nepodala. „Mne už tiež radili, aby som sa obrátila na súd, ale to je ťažko, ja som v živote po súdoch nechodila,“ povedala Helena Pekárová.
Právnici to riešia často
Právnici sa s podobnými prípadmi stretávajú často. Na Krajskom súde v Prešove momentálne riešia tri takéto prípady. Staroľubovňania však žaloby podávať nezvyknú.
Jeden z dôvodov je aj to, že si právnika dovoliť nemôžu. Existuje však aj bezplatná právna pomoc, o ktorú môžu obyvatelia v hmotnej núdzi požiadať.
„Mesto je povinné udržiavať chodníky, napríklad ráno o 6. už musí byť upratané. Aj mne sa stalo, že som mala klientku, s ktorou sme podali sťažnosť na súd a boli sme úspešní v spore. Mesto zaplatilo pokutu,“ ozrejmila advokátka Marta Konkoľová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš