Manta je najväčší druh raje. Pohyb tejto morskej ryby pripomína vtáčí let. Obrovská ryba má svoje neodolateľné čaro, ktoré zlákalo aj potápača Jozefa Chalupeckého. Ten sa na lodnej safari na Maldivách plavil za mantami. Dlhoročný potápač si tak plnil jeden zo svojich dávnych snov.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Chalupecký je členom spišskonovoveského potápačského klubu Manta už ôsmy rok. Potápanie v sladkých vodách má pre neho veľké čaro, lákajú ho však diaľky a svet ticha pod morskou hladinou.
Maldivská republika je ostrovným štátom na juhu Ázie v Indickom oceáne. Tvorí ju súostrovie s rovnakým menom, reťaz 19 atolov – koralových ostrovov. Maldivy patria medzi najvyhľadávanejšie turistické destinácie.
Chalupecký s Marošom Ďuríkom vyrážal na ostrovy v čase monzúnového obdobia v lete.
„Obdobie búrok, dažďa a silných vetrov je čas, keď sa tvorí planktón a vtedy je tam veľké množstvo mánt atlantských. Vyrazili sme na safari loďou, plavili sa pomedzi jednotlivé atoly za mantami. Bolo to očarujúce,“ uviedol J. Chalupecký.
A jedným dychom zdôrazňuje, že potápaním na Maldivách sa mu splnil jeden z potápačských a cestovateľských snov. Navyše, ako prezradil, miluje potápanie so žralokmi.
Rád by si na vlastné oči pozrel najväčšie ľudožravé žraloky – tigrieho či bieleho, ale žraločiu spoločnosť nevynechal ani počas maldivského dobrodružstva. Spoločnosť mu tam robili čiernosýte, bielosýte i sivé útesové žraloky.
Nie strach, ale rešpekt
Strach J. Chalupecký nemal. „Nebezpečné môže byť pod hladinou čokoľvek. Malé, drobné živočíchy môžu byť oveľa nebezpečnejšie a môžu vám viac ublížiť, ako veľké žraloky. Vždy, keď vchádzam pod hladinu, mám rešpekt. Je to ako keď prídete prvýkrát na návštevu, prichádzate s rešpektom a úctou, to je najdôležitejšie. Keď vstupujem do mora, oceánu, akoby som vchádzal do iného sveta, plného krásy. Nebezpečenstvo môže byť nielen pod hladinou, ale aj na hladine. Keď vyplávate a vstupujete na loďku, fúka silný vietor, loďka sa kolíše, aj to je nebezpečné. Alebo keď sa dotknete pŕhlivého koralu. Dôležité je mať rešpekt, nič pod hladinou nenaháňať, ničoho sa nedotýkať. Na druhej strane existencia nebezpečenstva vás ešte viac láka,“ skonštatoval potápač.
Ďalší sen: Červené more
Popri nekonečnej kráse objavili potápači zo Spiša aj celé kilometre odumretého koralu. Môže za to fenomén El niňo, ktorý sa tade prehnal pred rokmi.
„Riasy, ktoré robia koralom farbu, vplyvom El niňa odumreli. Koraly sa stávali šedými a odumierali taktiež. Celý ekosystém chradol a bolo to vidieť ešte aj dnes. Našli sme i celé stráne zničených koralov. No už je to lepšie, ekosystém sa pomaly spamätáva.“
A čo pre J. Chalupeckého znamená potápanie? „To ticho pod hladinou je na nezaplatenie. Nezvonia tu telefóny, nerušia vás ľudia. Je tam pokoj, pohoda. Pre mňa je to jednoznačne relax. Jediným stresom pod vodou je pre mňa väčšie množstvo dovolenkových potápačov. Tí narušia túto pohodičku,“ skonštatoval.
Kam kroky J. Chalupeckého povedú najbližšie? „Ak to vyjde, v lete by som rád vyrazil do Egypta. Na juh, kde sú ešte panenské lokality, kde máte kilometre pobrežia bez ľudí. To ma určite láka.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš