Pre Združenie vlastníkov lesa v Smižanoch na Spiši bola končiaca sa zima mimoriadne krutá. Ich lesy viac ako po iné roky čelili nájazdom osadníkov. Z lesa zmizli haluze aj mladé stromčeky, okolo potokov niet ani jednej vŕby. Majitelia lesov varujú – ak toto bude pokračovať, odmietame ďalej sadiť a pracovať v lese.
SMIŽANY. Združenie vlastníkov lesa v Smižanoch obhospodaruje 500–hektárové územie, z toho 360 ha predstavujú lesy v Slovenskom raji, zvyšok sú trávnaté porasty a orná pôda. V okolí urbárskych pozemkov je niekoľko rómskych osád.
Hoci združenie umožňuje záujemcom zber a odvoz zvyškov po ťažbe, nájazdy neprispôsobivých sú tu podľa urbárnikov vraj každodennou záležitosťou.
Pristihnutí ľudia sa spoliehajú na to, že vo vozíkoch majú často len tenké konáre a haluzinu. Teda drevo s priemerom do 7 centimetrov. Polícia ich v takom prípade nemôže postihovať.
Zákon o lesoch: Priestupkom je aj vyťatý krík
Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je pritom priestupkom aj zber haluziny na chránenom území s tretím až piatym stupňom ochrany prírody.
„Začiatkom roka sme od Obvodného úradu v Spišskej Novej Vsi dostali v súvislosti s krádežami dreva zamietavé stanovisko. Len v januári riešili 5 prípadov. Vraj nejde o priestupky, pretože išlo o haluzinu a nevyužitý odpad. Nesúhlasíme s takýmto záverom,“ hovorí predseda Združenia vlastníkov lesa v Smižanoch Jozef Javorský.
Poukazuje na zákon o lesoch, v ktorom sa za priestupok považuje ťaženie stromov alebo krovia, získavanie čečiny, živice alebo živnej kôry.
„Asociáli po zistení, že ich krádeže sa neriešia, chodia do lesa bez nášho súhlasu a spôsobujú veľké škody. Nevyrubujú len kríky, liesky, rakyty a brezy. Púšťajú sa aj do mladých bukov a javorov, ktorých priemer nie je väčší ako 7 cm. Ostáva po nich doslova holorub,“ argumentuje J. Javorský.
Z jedného úradu na druhý
Združenie vlastníkov lesa žiada od obvodného úradu, aby aj výrub dreva do hrúbky 7 cm riešil ako priestupky.
Obvodný úrad v Spišskej Novej Vsi podľa usmernenia ministerstva vnútra odovzdal riešenie priestupkov tunajšiemu Obvodnému lesnému úradu.
Jeho prednosta Vladimír Krak informoval: „Všetky spisy, ktoré nám poslal obvodný úrad, sme zaslali na posúdenie okresnej prokuratúre. Na jej stanovisko čakáme.“
Koniec prác v lese?
Ak úrady nevyhovejú požiadavkám urbariátu, ten odmietne plniť povinnosti vo výsadbe a pestovaní lesa.
„My žijeme len z predaja dreva, z neho zabezpečujeme nákup sadeníc a pestovnú činnosť. Ak nám však budú peniaze unikať priamo pred očami, nedokážeme zabezpečiť ďalšiu výsadbu. Táto zima bola oproti iným rokom tuhá a dlhá. Nájazdy osadníkov boli častejšie a škody oveľa väčšie. Stačí sa len prejsť okolo potokov a uvidíte všetky vŕby vyrúbané. Nevyhli sa tomu ani 10–ročné buky, ktoré mohli rásť ďalších 70 rokov,“ upresňuje J. Javorský.
Ako informovala Marcela Bodoríková z ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, obhospodarovateľ lesa je povinný zabezpečiť odborné hospodárenie v lesoch podľa programu starostlivosti o lesy.
V prípade, že si túto povinnosť obhospodarovateľ neplní, dopúšťa sa správneho deliktu, ktorý sa rieši uložením pokuty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš