Kormorány sa zdržiavajú prevažne v okolí morských vôd. V posledných rokoch ich však pribúda aj vo vnútrozemí, a to v okolí tokov sladkovodných riek. Najnovšie sa usalašili i v okolí rieky Poprad.
STARÁ ĽUBOVŇA. Kŕdeľ asi 150 kormoránov naposledy videli aj pri Starej Ľubovni.
„Kormorány boli v našich podmienkach na severe Slovenska raritou. Ale tvrdé zimy, ktoré zasiahli baltickú časť, prinútili tieto vtáky migrovať viacej do vnútrozemia,“ hovorí predseda miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Starej Ľubovni Ivan Orovčík.
Kormorány sa živia rybami. Kŕdle za rok skonzumujú aj niekoľko ton rýb. Odstrel týchto operencov je povolený, s výnimkou riek Dunaj, Ipeľ a Morava.
„Škody narastajú každý deň. Škody na rybách nevznikajú priamo v tom, čo ten kormorán požerie na lovisku, ale dochádza priamo k značnému poškodeniu rýb, ktoré ostávajú zranené a následne uhynú,“ spresňuje I. Orovčík.
Škodu uhrádza štát
Škodu spôsobenú kormoránom majú chovatelia hlásiť na obvodný úrad životného prostredia do 48 hodín.
„Za škodu spôsobenú kormoránom veľkým na rybách chovaných na hospodárske účely alebo rybochovných zariadeniach zodpovedá štát,“ informoval Cyril Svrček z Obvodného úradu životného prostredia v Starej Ľubovni.
Kormorány sa v posledných rokoch objavujú aj na hornom toku Váhu, Hrona, na Turci, Kysuciach, Orave a v oblasti Ponitria. Neoficiálne štatistiky hovoria o tom, že na Slovensku žije takmer 9-tisíc kormoránov.
Rybári vedia, ako kontrolovať ich populáciu. „Najhumánnejší spôsob by bol priamo zberom časti vajec na hniezdiskách. Nemuseli by sa strieľať vtáky, ale regulovala by sa populácia priamo,“ dodáva I. Orovčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš