Počas socializmu sem niekoľko desaťročí nesmela vkročiť noha bežného smrteľníka. Dnes je všetko inak, nadšenci pre turistiku tu v týchto dňoch značkujú budúce trasy pre cyklistov a peších turistov.
LEVOČA. Levoča ešte vlani iniciovala stretnutie s ostatnými obcami a mestami, v ktorých katastri je Javorina.
Cieľ je jasný – zo zakázaného pásma urobiť raj pre milovníkov turistiky. Na tento účel mesto vyčlení vo svojom rozpočte 6-tisíc eur. Prví turisti po novoznačených chodníkoch môžu prejsť v máji.
Po armáde v Javorine ostali asfaltové cesty, škoda by ich bolo nevyužiť. Miestni turisti začali so značením trás ešte pred zimou.
Dnes, hoci je na niektorých miestach ešte poriadna vrstva snehu, vo svojej práci pokračujú. Ide o prvé značenie v Javorine v novodobej histórii, preto je to náročnejšia práca ako obvykle.
„Musíme si najprv vyhliadnuť vhodný strom, orezať konáre, očistiť kôru a až potom môžeme značiť farbou,“ opísal šéf levočských turistov Ernest Rusnák.
Popradčan prišiel pomôcť
Včera sme v teréne stretli skupinku mužov, ktorá celý deň krok po kroku maľovala značky.
„Sekerka, pílka, nožnice, drôtená kefa, škrabka na čistenie stromov a farby. Štetce mám uložené v puzdre na zubné kefky, je to veľmi praktické,“ s úsmevom nám opísal svoju výbavu Milan Žilka.
Do Levoče prišiel z Popradu pomôcť svojim kolegom turistom. Na oplátku na budúce zase Levočania prídu pomáhať do Popradu.
Turisti v týchto dňoch zatiaľ iba maľujú značky. Žltou farbou označujú najkratšie trasy, nasleduje zelená a modrá, najdlhšie trasy sa značia červenou farbou.
Na budúci týždeň už príde na rad aj osadzovanie smerovníkov. Zaujímavé je, že slovenských výrobcov týchto pomôcok sa dá spočítať na prstoch jednej ruky. Nejde totiž o výnosný obchod.
Turisti chcú pracovať do polovice mája, kedy sa tento projekt uvedie slávnostne do praxe. Priznávajú však, že na to, aby tu označili turistickými značkami každý kút Javoriny, potrebujú omnoho viac času.
„Javorina je výnimočná aj tým, že je to časť našej krajiny, ktorú niektorí Slováci kvôli zákazu takmer vôbec nepoznajú. Najvyšší bod je tu v nadmorskej výške 1 289 metrov, návštevníkom sa tu naskytá nádherný výhľad,“ dodal E. Rusnák.
Turisti pri značení trasy denne v Javorine prejdú desať kilometrov. Označenie jedného kilometra trasy im trvá asi jednu hodinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš