Knižnica Podtatranského múzea v Poprade obsahuje vzácne tituly, ktoré poznačil čas. Z minuloročného grantu vo výške 4 000 eur sa podarilo tri najstaršie zreštaurovať. Postupne by mali prejsť obnovou všetky historické zväzky.
POPRAD. Podľa knihovníčky Jany Kušnirákovej je v historickom knižničnom fonde múzea vyše desaťtisíc zväzkov.
„Najstaršie sú knihy zo 16. storočia. Dvanásť z nich v roku 2010 ministerstvo kultúry vyhlásilo za historické knižničné dokumenty. Preto bolo našou povinnosťou sa o ne patrične postarať,“ povedala.
Vlani získalo Podtatranské múzeum z ministerstva kultúry grant 4– tisíc eur. Peniaze poslúžili na zreštaurovanie troch najstarších kusov.
„Dva diely Biblie sú z roku 1506, respektíve 1507. Kniha saského práva pochádza z roku 1517,“ upresnila Kušniráková.
Kníh sa ujala reštaurátorka z Bratislavy
Reštaurátorku vybralo múzeum z troch kandidátov. Nakoniec sa toho ujala Alexandra Šamková z reštaurátorského ateliéru Slovenského národného archívu v Bratislave.
„Musela knihy celé rozobrať, stránky vykúpať v špeciálnom roztoku, vysušiť a odstrániť amatérske opravy. Dôležité je, že sa nesnažila urobiť novú knihu, ale zachovať pôvodné prvky,“ zdôraznila Kušniráková.
Vyzdvihla aj spôsob ochrany kovovými sponami. „V 16. storočí sa ku knihe pristupovalo ako k niečomu vzácnemu. Preto ich chránili sponami,“ dodala.
Verejnosť sa dočká
Knihovníčka uviedla, že aj verejnosť sa dočká ukážky.
„Už 29. marca plánujeme za účasti reštaurátorky prezentáciu zreštaurovaných kníh. Knihy však budú prístupné aj inokedy na vyžiadanie. Ak sú dodržané podmienky ochrany, tak je možné v nich aj listovať,“ upozornila na fakt, že s týmto pokladom sa musí narábať doslova v rukavičkách.
Zistili sme
Chcú reštaurovať ďalej
Riaditeľka Podtatranského múzea Magdaléna Bekessová pripomenula, že dvanásť vyvolených kníh nie je konečné číslo.
„Určite budeme postupne žiadať o vyhlásenie za historické knižničné dokumenty aj pre ďalšie tituly. Ide o vzácne knihy a tak je správne postarať sa o ne. Aj keď ich bežne vystavovať nemôžeme, príležitostne ich verejnosti ukážeme v rámci špeciálnych výstav,“ dodala.
Prezradila, že vzácne výtlačky sú tu od čias vzniku múzea, zvyšné získali darovaním. „Knižnica sa rozrastá už vyše 135 rokov. Aj v súčasnosti pracujeme na doplnení o novú odbornú literatúru,“ doplnila Bekessová.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš