V prvý jarný deň to všetko otvorili tí najmenší, ktorí priamo v múzeu vysadili niekoľko liečivých bylín z nášho regiónu.
POPRAD. Etnologička múzea Michaela Kočišová vysvetlila dôvody sadenia Byliniek v prvý jarný deň.
„Podujatím sme otvorili projekt s názvom Ľudové liečiteľstvo pod Tatrami. Ten bude v múzeu až do konca júna. Jeho cieľom je vzbudiť záujem mládeže o ľudové liečiteľstvo, pretože v súčasnosti sa k tomu mnohí vracajú. Deti sadili bylinky, ktoré rastú v tomto regióne,“ povedala.
Škôlkari z Materskej školy na Okružnej ulici sadili nechtík lekársky, nevädzu, levanduľu a harmanček. „Chvíľu počkáme, kým tieto bylinky vyrastú a budeme sa o ne v múzeu starať. Budú slúžiť na ukážku pre žiakov, ktorí sa budú o nich učiť.
Súčasťou podujatia je podľa Kočišovej aj ochutnávka bylinkových čajov. „Dnes sme im ponúkli repíkový čaj a čaj z materinej dúšky. Repík pôsobí priaznivo na zápaly a materina dúška je vynikajúca na dýchacie cesty,“ dodala etnologička.
Drabecká: Deti sa pripravili
Učiteľka Materskej školy na Okružnej ulici Petronela Drabecká túto aktivitu privítala.
„Práve preberáme jarné kvietky a padlo nám to vhod. Oboznamujeme sa s tým, aké jarné kvety poznáme a či ich deti vedia pomenovať,“ povedala a dodala, že sa deti ochotne na akciu pripravili a dokonca si so sebou priniesli aj pomôcky.
Miška Červáková narábala s lievikom a rukavicami. „Sadila som s nimi kvietky, aby som sa neušpinila. Doma v záhrade pomáham a tak mi to mamka pripravila,“ povedala.
Riškovi Kováčovi sa táto práca okolo záhradky veľmi páči. „Aj doma s rodičmi rýľujem v skleníku, hrabem zeminu a pomáham, kde sa dá. Doteraz som však sadil iba zeleninu, liečivé bylinky ešte nie. Čaj mi však z nich chutí,“ zdôraznil.
Nataška Taušová vysvetlila postup sadenia byliniek. „Najskôr sme nasypali zeminu, potom sme položili do nej semienka, poliali sme to a nakoniec označili štítkom, čo sme zasadili,“ opísala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš