STARÁ ĽUBOVŇA/POPRAD. Správa Povodia Dunajca a Popradu pripravuje v tomto roku dva významnejšie projekty protipovodňovej ochrany v regióne. Oba sa dotknú území, ktoré v uplynulých rokoch postihli povodne.
"Na rieke Poprad v úseku medzi Novou Ľubovňou a Starou Ľubovňou čakajú na vydanie stavebného povolenia, projekt budú spolufinancovať z fondov Európskej únie," povedal pre médiá riaditeľ Správy Povodia Dunajca a Popradu Anton Baláž.
Projekt rieši ochranu oboch brehov rieky Poprad. „Na ľavej strane budú chrániť individuálnu bytovú zástavbu a na druhej strane prístupovú cestu Stará Ľubovňa – Plavnica,“ uviedol Baláž.
Celkové náklady na tento projekt odhadol na dva mil. eur. Tieto práce chcú vodohospodári urobiť už v tomto roku.
Upravia zdevastované koryto Jakubianky
Druhý projekt sa týka potoka Jakubianka v úseku Stará Ľubovňa – Nová Ľubovňa. Ide o úpravu približne štyroch kilometrov protipovodňových zariadení zdevastovaných počas povodní v predchádzajúcich rokoch.
Predpokladané náklady na úpravu potoka Jakubianka odhadol riaditeľ na deväť mil. eur. Aj na tento projekt chcú vodohospodári využiť zdroje z fondov Európskej únie. Celkové náklady budú známe až po skončení súťaže.
Popradskí vodohospodári pripravujú aj ďalší významný vodohospodársky projekt. Ide o úpravu Ľubického potoka medzi Ľubicou a Kežmarkom v dĺžke 4,2 kilometra. Odhadované náklady sú 11,2 mil. eur.
„Snažíme sa to riešiť nie rekonštrukciou poškodených častí, ale ideme na riešenie zadržania vody v hornom úseku potoka Ľubica,“ povedal Baláž.
Súčasťou projektu má byť vybudovanie niekoľkých nádrží a poldrov, ktoré by mali zadržať prívalovú vodu ešte v horných úsekoch.
Majú výhrady k Programu revitalizácie krajiny
Vodohospodári majú podľa Baláža výhrady k Programu revitalizácie krajiny, ktorý sa v uplynulom období uskutočňoval vo viacerých regiónoch Slovenska, vrátane povodia rieky Poprad.
„Podľa nášho názoru peniaze, ktoré tam boli venované, sa mohli zmysluplnejšie použiť už pri realizácii zásadných technických prvkov, ktoré by zadržali vodu v území a mali charakter protipovodňových opatrení,“ uviedol Baláž.
Protipovodňové opatrenia, ktoré sa vykonali v rámci Programu revitalizácie krajiny nie sú podľa Baláža zlé, ale neriešia situáciu.
„Riešia možno päť až sedem percent z vody, ktorá sa očakáva. Bez technických protipovodňových opatrení nie je možné bojovať proti budúcim povodňovým situáciám,“ povedal.
Chcú budovať vodné nádrže
Slovensko by sa podľa Baláža mohlo vrátiť k Smernému vodohospodárskemu plánu spred 20 až 30 rokov, ktorý naplánoval nádrže nielen pre vodohospodárske, ale aj vodárenské účely.
Jedna z takýchto nádrží sa plánovala aj na potoku Jakubianka. Tohtoročné problémy s nedostatkom vody v meste Stará Ľubovňa a okolí počas zimy podľa Baláža opäť poukázali na tento problém.
Podobná nádrž sa plánovala aj na rieke Poprad pri Bušovciach v okrese Kežmarok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš