Bobor sa do Tatier vrátil po dlhom čase. Čajka zahniezdila v okolí podtatranskej metropoly vlani na jeseň. Ochranárom sa chystané zmeny vraj podarilo zatrhnúť.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Bobor vodný sa po 60 rokoch vrátil aj do Tatranského národného parku (TANAP).
„Pre jeho bezpečnosť uvediem len toľko, že žije v severnej časti Tatier. Jeho výskyt na takom malom horskom potoku považujem za výnimočný,“ uviedol zoológ Štátnych lesov TANAP Jozef Hybler. V súčasnosti sa očakáva rozšírenie bobrej rodinky.
Bobor vodný bol v minulosti na našom území úplne vyhubený, lovili ho kvôli jeho vzácnej kožušine a mäsu.
„Už táto predchádzajúca skúsenosť by mala byť ponaučením,“ uviedol predseda Ochrany dravcov na Slovensku Jozef Chavka.
Zabrali pripomienky ochranárov
Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje novelu vyhlášky vykonávajúcej zákon o poľovníctve. Pôvodný návrh sa ochranárom nepáčil.
„Povoľoval napríklad lov čajok smejivých v období, keď ešte v kolóniách vyvádzajú mláďatá. Pritom už dnes ich počet klesá. Novela povoľovala aj celoplošný lov bobrov bez akéhokoľvek zmysluplného odôvodnenia. Predlžovala aj čas lovu niektorých kačíc,“ vysvetlil Jozef Ridzoň, ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko.
Hovorkyňa rezortu Monika Szabová návrh obhajovala: „Ministerstvo nerozširuje čas lovu o nové druhy zveri. Práve naopak, navrhuje zrušiť celoročný lov niektorých druhov ako napríklad straka, sojka či čajka.“
Ochranárske združenia SOS/BirdLife Slovensko a Ochrana dravcov na Slovensku podali k novele vyhlášky hromadnú pripomienku. „Za pár dní sme získali viac ako tisíctristo podpisov,“ uviedol Jozef Ridzoň.
Podľa slov Ridzoňa napokon ochranári na stretnutí s predstaviteľmi ministerstva dosiahli žiadané zmeny v navrhovanej novele.
Alternatívou je kompenzácia škôd
„Som jednoznačne proti všeobecnému odstrelu bobrov, vhodnejším riešením by bol regulovaný odlov na výnimku v prípade hospodárskych škôd, ktorú povolí orgán ochrany prírody,“ uviedol ochranár Chavka.
„V TANAP–e chránime všetko živé celoročne. Na druhej strane chápem tlaky podnikateľských subjektov, ak im vtáky či iné zvieratá spôsobujú ekonomické škody. Alternatívu by som videl vo finančnej kompenzácii škôd,“ dodal Hybler.
Prítomnosť bobra zaznamenal asi pred desiatimi rokmi na rieke Poprad v oblasti Bušoviec. Odvtedy sa rozšíril proti prúdu rieky Poprad až do oblasti popradského letiska.
Prítomnosť bobra v posledných rokoch u nás súvisí s vypustením bobrov na poľskej strane koncom 20. storočia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš