Z vleku sa uvoľnilo lano, ktoré ju smrteľne zasiahlo do hlavy. Súdy doposiaľ nerozhodli o vine zodpovedných. Otec dievčatka Vladislav Boďo bezmocne krúti hlavou.
STARÁ ĽUBOVŇA. Talentovanú malú lyžiarku rodina pochovala 17. marca 2004, štyri dni po tragédii. Rodina mala pôvodne úplne iné plány. V ten deň by totiž Viktorka oslávila deviate narodeniny.
Jej tragický prípad už prešiel rôznymi konaniami cez vyšetrovateľov, prokurátora a súdy. Sudca, ktorý dostal spis naposledy, na ostatnom pojednávaní avizoval, že prípad nechce naťahovať.
„Čakáme na výsledok súdu. Obžalovaní a ich advokáti sa vždy vykrúcajú. Pred súdmi stále niečo vytiahnu. Je len na sudcovi, kedy a ako rozhodne,“ povedal nám V. Boďo, ktorý doteraz nevynechal ani jedno súdne pojednávanie.
Poukazoval na viacero nejasností. Podľa neho v čase tragédie chýbala bezpečnostná úchytka na lano. Dnes tam už je.
„Odrazu sa však stratila prevádzková kniha aj projektová dokumentácia celého zariadenia,“ upozornil otec.
Obžalovaní vinu necítia
Otec nebohého dievčatka nechýbal v miestnosti staroľubovnianskeho okresného súdu ani tento pondelok. Sudca napokon na žiadosť advokáta obžalovaného Olivera B., ktorý bol v čase tragédie šéfom lyžiarskeho strediska, pojednávanie odročil.
Chcel, aby súd na ďalší proces zabezpečil projektovú dokumentáciu lyžiarskeho vleku z roku 2001 od dodávateľskej firmy Tatralift (predtým Tatrapoma). Tá by vraj mohla odhaliť ďalšie skutočnosti, ktoré by prípadne vyvrátili nevinu obžalovaného.
„Chceme len, aby sa ukázala spravodlivosť,“ povedal nám advokát Olivera B.
Jeho klient priznal, že tragédia poznačila aj jeho. Vinu však necíti. Na lavici obžalovaných sedel aj Miroslav Sch. z Tatraliftu, revízny technik v čase tragédie.
Obaja sú obžalovaní pre podozrenie z trestného činu ublíženia na zdraví, pričom z nedbanlivosti bola spôsobená smrť osoby. Trestná sadzba môže byť odňatie slobody až na dva roky alebo zákaz činnosti.
Rozsudku sa chcú dočkať najmä rodičia
„Čakám, že ešte budú dve – tri pojednávania. Viete, človek by sa už chcel dočkať rozsudku. Tvrdím, že vedúci lyžiarskeho strediska i revízny technik si nesplnili povinnosti. Revízne správy boli iba opisované, menili sa len dátumy,“ myslí si V. Boďo.
Zdôraznil, že nie je nenávistným človekom, chce jednoducho spravodlivosť. Čaká aj tvrdší trest pre obžalovaných. „Naše dieťa zomrelo a oni sa cítia nevinní...,“ stroho skonštatoval krútiac hlavou.
Podľa otca Viktorka bola vždy športovo nadané dievča. Mala to vraj po mame, ktorá aktívne lyžovala.
„Dokázala ísť na bicykli sama bez pomocných koliesok. Bez problémov sa vedela postaviť na kolieskové korčule a ísť. Nebola poplašená, bazírovala na bezpečnosti. Bola maličká, ale aj mňa koľkokrát upozornila,“ zaspomínal si na svoju dcérku.
Genéza
Súdne konania nemajú konca
Prípad z roku 2004 prevzal vyšetrovateľ v Starej Ľubovni. Pre organizačné zmeny v polícii sa vyšetrovanie presunulo do Kežmarku.
V roku 2007 dostali obžalovaní ročný podmienečný trest. Keďže sa odvolali, Krajský súd v Prešove rozsudok zrušil a opätovne vrátil na prvostupňový okresný súd do Starej Ľubovne.
V roku 2009 začala sudkyňa prakticky nanovo rozhodovať.
Dnes má spis iný sudca. „Konanie predĺžila hlavne zmena sudcu, ale i rozhodnutie odvolacieho súdu, ktorý zrušil a vrátil vec prvostupňovému súdu pre chyby v napadnutých výrokoch rozsudku a pre vznik pochybností o správnosti skutkových zistení,“ povedal Michal Drimák, hovorca súdov v Prešovskom kraji.
Najbližší termín pojednávania sudca vytýčil na štvrtok 12. apríla.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš