Spoločne oslávili umením medzinárodný sviatok Deň francúzskej kultúry. O živote a umení vo Francúzsku prišiel študentom porozprávať rodák z Popradu žijúci v Paríži Igor Králik.
POPRAD. Organizátorka podujatia Júlia Rošková vysvetlila, prečo sa Francúzsku na Deň učiteľov venovali.
„Deň francúzskej kultúry je medzinárodným sviatkom. Na celom svete sa oslavuje niekedy okolo 20. marca. My sme si zvolili Deň učiteľov, aby sme si aj my, učitelia, trochu vydýchli,“ povedala.
Ako uviedla, oslavy frankofónie sa viažu na tristé výročie narodenia Jeana Jacquesa Rousseaua. „Bol to veľký mysliteľ, ale aj pedagóg. Vždy tvrdil, že nie škola má vychovávať, ale príroda,“ dodala.
Podľa Roškovej je na škole štyridsať detí, ktoré sa učia francúzštinu. „Tento jazyk učíme len tretí rok. Počas akcie sme spojili jazyk s umením. Dúfam, že deti bude učenie baviť a pridajú sa aj ďalšie,“ vyslovila želanie.
„Som na tie decká hrdá, bála som sa, či tu vôbec vydržia celý deň. Zámer vyšiel, spoločne pracovali na programe.“
Hovoril aj o bankrote
So zaujímavým rozprávaním prišiel medzi študentov uznávaný umelec Igor Králik, ktorý tu pred rokmi zmaturoval a už dlhší čas žije v Paríži.
„Vrátil som sa pod Tatry po šiestich rokoch. Cesta pod eiffelovku bola veľmi ťažká. Po vojne som emigroval a chcel som s umením preraziť. Zbankrotoval som, a tak som sa stal v roku 2004 bezdomovcom s päťdesiatkou vo vrecku,“ opisoval trpké začiatky vo Francúzsku.
Trvalo mu roky, kým sa mu jeho vytrvalosť vyplatila. „Podarilo sa mi zorganizovať jednu výstavu a potom to už išlo jedno s druhým. Dnes viem, že umenie nie je o školách. Vytvoril som si vlastný prúd, ktorý bol uznaný a stal som sa koncepčným maliarom,“ povedal Králik.
Podobné workshopy nie sú pre umelca ničím novým. „Robím ich v školách bežne. Spájam to s tvorbou priamo na mieste, kde maľujem na zemi počas hudby s choreografiou a komentármi,“ vysvetlil Igor Králik.
Maľovali na francúzsku tému
Žiaci mali za úlohu na základe rozprávania pozvaného hosťa vytvoriť maľby v skupinách, ktoré neskôr sám umelec hodnotil.
Matúš Škyrta bol vedúcim skupiny, ktorá získala vecnú cenu. „Na poslednú chvíľu som zistil, že sa tu takýto deň koná. Chalanov, s ktorými som bol v skupine, som nepoznal, spoznali sme sa až počas programu,“ povedal.
Na prípravu podľa neho nebol čas. „Najprv si každý urobil vlastný nápad a potom sme to dali dokopy. Najlepšie na tom všetkom však bolo to, že som sa ulial z vyučovania,“ dodal s úsmevom Škyrta.
Recitovala po francúzsky
Druhou časťou programu bola recitačná súťaž v prednese francúzskej poézie. Tam kraľovala Janka Bednáriková.
„Učiť sa básne po francúzsky je dosť náročné. Väčšina vecí sa úplne inak vyslovuje a píše. Pripravovala som sa asi dva týždne,“ povedala.
Deň francúzskej kultúry ju veľmi bavil. „Na francúzštine sa mi páči výslovnosť a Francúzsko by som chcela niekedy navštíviť. Rozprávanie o ňom bolo inšpiratívne. Určite by som si chcela ísť pozrieť Paríž, možno Marseille,“ uzavrela študentka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš