Pre niekoho len všedný deň, pre žiačikov znamenie prázdnin, pre chlapcov šanca pomaškrtiť si na výslužke a privyrobiť, no a pre kresťanov najvýznamnejší sviatok roka.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Oľga Olahová zo Spišského Bystrého, ktorá sa venuje zdobeniu kraslíc, trávi Veľkú noc tradične.
„Jednoducho plný, bohatý stôl. Šunka, koláčiky, vajíčka. Presne tak, ako je tradičný vianočný, tak rovnako je pre náš tradičný aj veľkonočný stôl. Keďže som 'krasličiarka'', môžem povedať, že my máme Veľkú noc celý rok,“ povedala s úsmevom.
Babička, ktorá si hovorí teta Balogová, sa vždy na Veľkú noc teší.
„Pripravujeme sa poriadne na tieto sviatky, presne tak ako na Božie narodenie. Ráno ideme do kostola. Na našom stole počas Veľkej noci určite nesmie chýbať šunka, koláče alebo nejaký slávnostný dezert, samozrejme aj prípitok, ten musí byť,“ povedala milá starenka.
Veľkú noc mala rada od malička. „Musím sa priznať, že som sa zvykla skrývať pred chlapcami, ale každoročne sa na tento sviatok teším. Aj prípravy naň sú teda tomu primerané – upratujeme, vyvárame, pripravujeme všetko,“ dodala.
Vo Viedni hľadajú vajíčka v tráve
Huslista Filip Jančík pochádza z Popradu. Teraz však trávi tento sviatok vo Viedni, kde dočasne býva.
„Na Slovensku to bolo iné. Malo to svoju atmosféru . Veľká noc sa tu slávi tak, že rodičia poskrývajú malým deťom na záhrade veľkonočné sladkosti a vajíčka a deti ich hľadajú. Žiadna oblievačka tu nie je, bohužiaľ,“ posťažoval sa.
A ako to prežíva on? „Ja to ani veľmi nevnímam, je to tu pre mňa bežný deň. Možno trochu čudný, keďže deti pobehujú vonku a hľadajú v tráve a po kríkoch tie sladkosti,“ zasmial sa.
V Alsasku letí králik s cestovinami
Podobne je to aj vo Francúzsku v Alsasku, kde momentálne pôsobí hokejový brankár Radovan Hurajt. Veľkú noc strávi pracovne.
„Máme zápasy v sobotu a v nedeľu. Vo Francúzsku majú tradíciu ako v Amerike, hľadajú ukryté vajíčka,“ dodal.
Podľa jeho slov v každom regióne Francúzska majú iné špeciality. V Alsasku je to králik s cestovinami. „Dobrôtky z Veľkej noci budú musieť na mňa počkať ešte nejaký týždeň, kým dôjdem domov,“ pousmial sa.
Ukrajinci vodou nešetria
Maturant Pavlo Shostasky sa presťahoval z Ukrajiny do Popradu. U nás Veľkú noc zatiaľ nevníma. „Mali by sme ju sláviť, ale zatiaľ nejako k tomu neprichádza. Ani neviem presne, kedy je,“ zamyslel sa.
V Ukrajine sú zvyky podobné ako u nás. Oblievačka je tiež v pondelok. Tento deň u nich nesie názov „polievaný pondelok“. Nečudo. Tam to neschytali iba dievčatá.
„U nás to prechádzalo do dosť drsných zvykov. Chlapci sa na ulici oblievajú navzájom celý deň. A aj všetkých a to aj neznámych naokolo. Ľudia radšej sedia doma. Naozaj je to až tak, že keď vykročíš von z domu, môžeš pokojne rátať do 10 a už je pri tebe niekto s kýblikom,“ uviedol Shostasky.
Íri nepolievajú
Za Stanislavom Slovákom, ktorý odišiel z Popradu za prácou do Írska, pricestuje rodina. „Príde manželka aj syn. Budeme spolu s mojou dcérou, ktorá je tu,“ povedal.
Ako to chodí v Írsku, však presne nevedel, ale našim dievčatám, ktoré nemajú rady vodu, by sa tam určite páčilo. „Neviem ako to tu chodí, ale viem, že Íri nechodia polievať. Neviem ale, aké zvyky tu presne majú,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš