Ako sa však ukázalo, zariadeniu by podľa našich informácií tamojšie priestory nepostačovali. Myšlienka vzniku detských jaslí v meste však nezmizla.
STARÁ ĽUBOVŇA. Jasle v meste zanikli ešte pred mnohými rokmi. O obnovu ich fungovania sa v spolupráci s mestom pokúsil zástupca súkromného sektora.
Pred poslancami požiadal o prenájom časti priestorov v škole Za vodou. Napokon z toho ale nič nebude.
„Poznám mamičky, ktoré by jasle možno využili. Viem, že jednej kamarátke stráži chlapčeka pestúnka. Určite je to zaujímavá myšlienka,“ povedala mamička Vierka Hudáková.
Aj podľa Aleny B. by mohli byť jasle lákavé pre niektorých rodičov. „Záleží na tom, koľko by sa platilo. Ale kto na to má, ten by to asi využil. Určite aspoň niekoľko takých rodičov by sa našlo.“
Odporúčanie mesta poslanci pred časom odsúhlasili
Ešte na februárovom mestskom zastupiteľstve poslanci schválili zámer jaslí v priestoroch Za vodou. Na jeden rok prevádzky určili nájom jedno euro. Viacerí sa zhodli, že ide o zariadenie vo verejnom záujme, pričom výšku nájmu by časom prehodnotili. Prevádzkovateľ by si tak okrem symbolického eura platil spotrebu energie.
„Ide o rizikové podnikanie, v priestoroch školy Za vodou boli odstavené radiátory, boli nevykurované. Prešli sme si to tam so zástupkyňou hygieny a keďže by tam platili špeciálne podmienky, vyvolaná rekonštrukcia by stála sedem tisíc eur. Znášal by ju prevádzkovateľ,“ povedal poslancom Anton Karniš, prednosta mestského úradu.
Z detských jaslí ale nateraz nič nebude. Ako sa ukázalo, priestory školy by boli napokon nepostačujúce. Škola vraj v budúcom roku ráta s rozširovaním výučby.
„Na prevádzku nášho zámeru jaslí by nám poskytnutý priestor nepostačoval,“ povedala Margita Čandová, ktorá prišla s celou myšlienkou. Zamýšľané jasle mali byť určené pre osem až desať detí.
Na rozdiel od škôl jasle dotácie nemajú
Podľa M. Čandovej, prevádzka jaslí nie je ani zďaleka komerčnou záležitosťou.
„Jasle nedostávajú dotácie od štátu na rozdiel od iných typov školských zariadení. V tomto prípade nie je možné čerpať ani prostriedky z eurofondov.“
Tiež poznamenala, že v závislosti od lokality, ale aj od iných faktorov sa poplatky za dieťa pohybujú v slovenských mestách od 230, až do sedemsto eur. V Starej Ľubovni by ich chceli čím nižšie.
Napriek všetkému, zámer s jasľami v Starej Ľubovni ešte nie je stratený. Záujemca premýšľa nad inými možnosťami. Prisľúbil nám, že nás i verejnosť bude o nich informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš