Začiatkom roka im totiž Švajčiarska konfederácia schválila projekt, ktorý prispeje k nezávislosti postihnutých detí a mládeže, k zlepšeniu ich života v rodinách a ich integrácii do majoritnej spoločnosti.
STARÁ ĽUBOVŇA. Fakt, že v Dome sv. Anny začnú poskytovať nové služby, označil riaditeľ charity doslova za dar z nebies.
„To, čo sme vystavali za päť rokov, tak môže kontinuálne pokračovať ďalej. A všetky kapacity v novostavbe na Štúrovej ulici, ale i v pôvodných priestoroch tak môžu byť naplnené službami pre telesne i mentálne postihnutých, najmä deti a mládež,“ uviedol počas tlačovej besedy Peter Valíček.
Pôjde o komplexné služby v regióne
Projekt, ktorý predložila Gréckokatolícka charita Prešov, sa podľa jeho slov sústredí na poskytovanie komplexných sociálnych služieb v staroľubovnianskom regióne. Prvou z nich je sociálne poradenstvo v takzvanom dennom centre.
„Tu dostanú ľudia všetky základné informácie z oblasti sociálneho zabezpečenia, špeciálnej pedagogiky, psychologického poradenstva – to znamená, ako môžu zmeniť svoj život a byť prínosom pre spoločnosť,“ upresnila už riaditeľka odboru sociálnych vecí a rodiny Anna Lazorčáková.
Tá pritom ako veľkú výhodu vníma to, že informácie sa nebudú poskytovať len v Dome sv. Anny, „ale vďaka terénnej forme sa dostanú aj priamo do domovov“.
Druhou aktivitou, ktorá nadväzuje na súčasné služby, bude rehabilitačné stredisko.
V rámci projektu sú tiež plánované chránené dielne a svoje opodstatnenie nájde i prepravná služba, ktorá bude eliminovať nedostatok mobility matiek s deťmi. A akousi záverečnou bodkou je podporované bývanie.
Mesto nechalo priestory zdravotne postihnutým
Práve posledná aktivita - osamostatnenie mladých ľudí od rodiny – mohla v prípade nepriaznivých okolností naraziť na problémy. Priestory, v ktorých do novembra 2011 sídlil Dom sv. Anny, patria totiž mestu, a tak ich ďalšie využitie záviselo len od rozhodnutia radnice.
„Keďže je u nás nedostatok sociálnych bytov, bol o tieto priestory veľký záujem. No my sme sa rozhodli ponechať ich charite práve na to, aby v nich našli domov ľudia so zdravotným postihnutím,“ uviedol primátor Starej Ľubovne Michal Biganič.
Ako poznamenal, týmto sa však ich spoluúčasť v projekte nekončí. Samospráva totiž ráta aj s vytvorením nových pracovných miest pre ľudí so zdravotnými obmedzeniami.
„Len nedávno, 1. marca, sme otvorili chránenú dielňu na obsluhu kamerového systému v meste. Plánujeme prijať i ďalších ľudí, ktorí by čiastočne našli uplatnenie pri obsluhe vstupu na parkoviská,“ dodal na vysvetlenie primátor.
Podpora pomôže regiónu
Projekt, ktorý Švajčiarska konfederácia podporila sumou 1 047 369 eur, už v súčasnosti beží a trvať by mal do apríla 2016. Jeho partnermi sú Stiftung Wagerenhof Uster, mesto Stará Ľubovňa a Občianske združenie No a čo! Odborným garantom zase tunajší úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
„V okrese Stará Ľubovňa je približne 3200 osôb so zdravotným postihnutím, z toho vyše 200 detí. V tomto projekte chceme ponúknuť nielen kompenzácie týmto občanom, ale chceme aj aktívne pôsobiť z pozície podpory plánovaných pracovných miest,“ uviedla zámer ÚPSVaR jeho riaditeľka Anna Aftanasová.
To, že projekt prešiel, považuje aj ona sama za obrovský úspech. „Myslím si, že milión eur je pre takýto región skutočne veľká pomoc. Cez tieto finančné prostriedky istotne nájdeme ľudí, pre ktorých bude pomoc adresná,“ podotkla na jeho margo A. Aftanasová.
Vytvorí sa 19 pracovných miest
Bezpochyby veľkým prínosom projektu je vytvorenie 19 pracovných miest. Podľa vyjadrenia Sone Gáborčákovej už na väčšinu vypísali výberové konania, a ako poznamenala, je o ne veľký záujem.
„Zatiaľ ide viac-menej o sociálnych pracovníkov, ktorí skončili druhý stupeň vysokoškolského vzdelania. Uplatenie však nájde aj ergoterapeut, fyzioterapeut, asistent liečebnej rehabilitácie, opatrovateľ, projektant, ekonóm, šofér prepravnej služby či údržbár,“ uviedla vedúca zariadenia, ktorá v ňom pôsobí od jeho založenia v r. 1999.
V rámci tohto počtu sa ráta i s vytvorením šiestich až ôsmich pracovných miest pre samotných klientov, plus ich asistentov. „Na základe spolupráce so švajčiarskym partnerom sa bude personál školiť v oblasti foriem a metód práce pracovnej rehabilitácie. Tieto skúsenosti potom využije pri prevádzke chránenej dielne,“ dodala ešte S. Gaborčáková.
Nové služby podporené Švajčiarskym finančným mechanizmom môže Gréckokatolícka charita poskytovať len vďaka dokončeniu priestorov na Štúrovej ulici.
Doterajšiu 16-miestnu kapacitu z „Lentilky“ tak mohli v novopostavenom Dome sv. Anny rozšíriť až na 56 miest pre deti s rôznymi druhmi postihnutia.
Fakty
O Dome sv. Anny
Dom sv. Anny vznikol 2. novembra 1999 na podnet rodičov hendikepovaných detí a dodnes je jediným zariadením svojho druhu v Staroľubovnianskom okrese.
Prichádzajú doň deti a mladí vo veku od sedem rokov po dospelosť, ktorým je poskytovaná zdravotná, výchovná, kultúrna, sociálna starostlivosť, špeciálno-pedagogické vzdelávanie a pracovná terapia.
Patrí pod Gréckokatolícku diecéznu charitu Prešov.
mve
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš