Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Beh Hornádskou dolinou

Bežci - vytrvalci sa zišli prvú aprílovú nedeľu v Kysaku.

Trojica najlepších. Hlavná kategória žien do 34 rokov.Trojica najlepších. Hlavná kategória žien do 34 rokov. (Zdroj: db)

POPRAD. Uskutočnil sa tam jubilejný 30. ročník behu Hornádskou dolinou, ktorý bol súčasťou celoročnej súťaže Východoslovenská veľká cena vytrvalcov 2012. Na polmaratónsku trať dlhú 21,1 km z Kysaku do Malej Lodiny a späť sa postavilo spolu 110 pretekárov z rôznych kútov Slovenska, Poľska, Maďarska a Ukrajiny. Bojovali nielen so súpermi a dĺžkou trate, ale i s nepriaznivým, mimoriadne veterným a chladným počasím.

Najrýchlejšia trojica mužov

Najrýchlejšie do cieľa dobehol 29-ročný Ukrajinec Eduard Hapak súťažiaci za poľský klub Mok Msazan Dolna, ktorému zdolanie trate trvalo 1:11,57 hod. Druhú priečku obsadil Imrich Pástor z TJ Obalservis Košice výkonom 1:12,42 hod. Spoločnosť na stupni víťazov im robil tretí v cieli Ukrajinec Anatolij Malyj súťažiaci tiež za poľský klub Mok Msazan Dolna časom 1:13,14 hod.

Víťazi veteránskych kategórií

Minuloročný víťaz Orest Babjak z Ukrajiny dobehol v absolútnom poradí bez rozdielu veku na štvrtej pozícii a zároveň sa stal víťazom kategórie od 40 rokov. V kategórii mužov od 50 rokov bol najrýchlejší Peter Janovič z BK Košice - Šaca a kategóriu od 60 rokov vyhral bývalý československý reprezentant v maratóne Pavol Madár z TJ Obalservis Košice.

Súťaž žien

Medzi ženami dominovala Natalija Malaja z Ukrajiny výkonom 1:27,45 hod. pred Csillou Pap z Maďarska (1:29,44 hod.) a Zuzanou Stanovčákovou z TJ Obalservis Košice (1:30,37 hod.).

Podtatranskí polmaratónci

Na podujatí štartovali i pretekári z podtatranského regiónu, pričom dvaja z nich si vybojovali miesta i na stupňoch víťazov. Danica Božová z AO Svit zvíťazila v kategórii od 35 rokov (pričom v absolútnom poradí bez rozdielu veku obsadila 6. miesto). V kvalitnej konkurencii mužov od 60 rokov príjemne prekvapil výkonom 1:34,44 hod. i tretím miestom 64-ročný Damián Groman zo Slovenskej Vsi, pričom od pretekára na druhej pozícii Zoltána Pappa z MBK Veľké Kapušany (1:32,49 hod.) ho delili iba necelé dve minúty. Pred súťažou sa Damián Groman vyjadril: “Sú to moje prvé bežecké preteky v tomto roku. Vzhľadom na prekonané zdravotné problémy (pásový opar) a tréningový výpadok spojený s nimi, veľké očakávania mať nemôžem. Nejako však začať treba, nebolo by vhodné prvý súťažný štart v sezóne odkladať.”

Z ďalších výsledkov bežcov z nášho regiónu: Muži do 39 rokov: 23. Branislav Gernath - Cross Country Levoča, 32. Michal Šebo - St. Ľubovňa, muži vo veku 40-49 rokov: 5. Vlastimil Horný - BK Sp. Hrhov, 17. Michal Knapík - Levoča, muži vo veku 50-59 rokov: 27. Jaroslav Šedivý - TJ Baník Hôrka, muži od 60 rokov: 7. Milan Marton - TJ Baník Hôrka, 12. Vladimír Percel - TJ Baník Hôrka.

Súčasťou podujatia boli i sprievodné behy - Memoriál Rudolfa Dindu na 4 km, ktorého víťazkou sa stala Martina Šamudovská z TJ Obalservis Košice a súťaže detí a mládeže. Na štart sa postavili i mladí atléti súťažiaci za AK Steeple Poprad - vybojovali jedno druhé, jedno tretie a jedno štvrté miesto. Chlapci vo veku 12-13 rokov (400 m): 3. Martin Benda, Dievčatá vo veku 12-13 rokov (400 m): 4. Stela Šavelová, Dievčatá vo veku 14-15 rokov (600 m): 2. Nikola Šavelová.