Problém majú hlavne spoločnosti v prakovskom priemyselnom areáli v okrese Gelnica.
SPIŠ. Sústružník, frézar, obsluha CNC strojov, horizontkár, obrábač kovov, zámočník. Spišiak, ktorý je vyučený v tomto odbore a má dokonca aj prax, je v strojárskych firmách vítaný.
Vo firme Treva, s. r. o., môžu okamžite prijať do zamestnania štyroch nástrojárov.
„Dlhodobo nám chýbajú robotníci, ktorí by pracovali v metalurgii. Je málo mladých mužov, ktorí majú vzťah k železu a mohli by vykonávať profesiu – niečo medzi kováčom a nástrojárom. Chýba nám dorast so znalosťami metalurgie. Pochádzam z Ostravska, tam sú takéto profesie rodinnou tradíciou a hrdosťou,“ opísal nám riaditeľ tejto spoločnosti Václav Pomikálek. Vo firme zamestnávajú spolu 85 ľudí.
Posledná sústružníčka
Minimálne štyroch frézarov a horizontkárov by prijali aj do spoločnosti Prakon, s. r. o., v ktorej sa zameriavajú na výrobu špeciálneho náradia.
Záujem majú o vyučených pracovníkov alebo ľudí s praxou. Zaučenie jedného zamestnanca by im totiž trvalo približne pol roka.
„Mladí nemajú záujem o túto prácu, každý by chcel byť manažér. Niekedy pri sústruhoch pracovali aj ženy, už je to minulosť,“ povedal nám riaditeľ spoločnosti Igor Ružič.
Poslednou ženou, ktorá v tejto spoločnosti pracovala ako sústružníčka, je Anna Vaškovičová. Má 60 rokov, je na dôchodku a celých 40 rokov pracovala na tom istom mieste.
„Keď som začínala, na pracovisku nás bolo len desať sústružníčok. Potom to boli ešte kolegyne pri frézach. Pred odchodom do dôchodku som bola už ako žena sama. Za mojich čias sa do tohto povolania hrnulo veľa mladých ľudí, veď v Prakovciach bola chýrna fabrika,“ povedala nám táto dôchodkyňa z Prakoviec.
Jej dve deti nejdú šľapajach matky, pracujú ako pedagógovia.
Nezamestnaní sú hlavne ekonómovia
Dopyt po strojárskych profesiách nám potvrdili aj na úrade práce.
„Spolupracujeme so školami v regióne. Apelujeme na školy, aby motivovali žiakov k štúdiu techniky,“ povedala nám Monika Rusnačková z úradu sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi.
Ako vyplýva z údajov Úradu Košického samosprávneho kraja, vlani skončilo na úradoch práce v kraji 2 118 absolventov.
Z toho až 1 015 študovalo ekonomiku, ekonomické vedy, organizáciu a služby. Z gymnázií je 242 nezamestnaných absolventov.
Na úrade práce sa zaevidovalo v porovnaní s ekonómami len 50 hutníkov a 113 strojárov.
„Pokles záujmu žiakov a rodičov o strojárske odbory je dlhodobý, na rozdiel od záujmu zamestnávateľov o absolventov týchto odborov, ktorý je veľký. Rodičia majú predstavu, že práca v strojárstve je špinavá a ťažká. Opak je však pravdou, dnešné strojárstvo je sofistikované. V praxi sa ukazuje, že chýbajú nielen strojári, ale aj inštalatéri, stolári, murári… Chybu možno hľadať v nedostatočných informáciách pre žiakov ZŠ a rodičov, v slabom marketingu, v nezmyselnom preferovaní gymnázií a hlavne v poklese demografickej krivky,“ uviedla hovorkyňa Úradu Košického samosprávneho kraja Soňa Jakešová.
Preto košická župa pristúpila k tvorbe efektívnej školskej siete. Okrem iného v rámci dotazníkov oslovili tristo firiem s otázkou, o aké profesie majú záujem.
V odpovediach na prvom mieste figuruje hutník, strojárske odbory sú na popredných priečkach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš