Korzár logo Korzár Spiš
Štvrtok, 19. máj, 2022 | Meniny má Gertrúda

Priemerná mzda stúpla. Vzrastú aj platy primátorov?

Primátori a starostovia si tento rok môžu prilepšiť. O zvýšenie ich základných platov sa postará priemerná mzda v národnom hospodárstve za rok 2011.

Primátori a starostovia si tento rok môžu prilepšiť. O zvýšenie ich základných platov sa postará priemerná mzda v národnom hospodárstve za rok 2011, od ktorej sa odvíja výpočet ich platov pre tento rok. Vv porovnaní s rokom 2010 stúpla vlani o 17 € na 786 €.

VÝCHOD. Plat starostov sa riadi zákonom o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest.

Základný plat sa vypočítava ako súčin priemernej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok a koeficientu podľa veľkosti mesta či obce.

Zo 769 € na 786 €

Nárastu základných platov starostov pomáha rast priemernej mzdy. Kým v roku 1994, keď zákon vznikal, dosahovala priemerná mzda 209 €, pre vlaňajší výpočet platov už bola vo výške 769 €. Medziročne vzrástla o 17 € na spomínaných 786 €.

Vďaka nej môžu porásť aj platy šéfov samospráv. Záleží však aj od „štedrosti“ poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev, či pri schvaľovaní platov pre tento rok využijú zákonné navýšenie základného platu.

V polovici vlaňajška bol zákon o obecnom zriadení novelizovaný. Novela o 10 % znížila koeficienty podľa veľkosti sídla.

Pred novelou zákon umožňoval, aby poslanci starostovi základný plat zvýšili aj o 100 percent. Teraz ho môžu zvýšiť maximálne o 70 percent.

Poslanci v minulosti mohli starostovi priznať aj odmenu do výšky 50 % jeho platu. Schvaľovanie odmien novela zrušila. Určila, že plat musí byť jasne vyčíslený v zápisnici zo zastupiteľstva.

Prikázala, že poslanci musia primátorský plat každý rok schvaľovať opätovne. Aj v súvislosti so zmenou priemernej mzdy.

Ján Volný si môže prilepšiť o 50 €

Vďaka zvýšenej priemernej mzde si svoj základ prilepší aj primátor mesta Spišská Nová Ves Ján Volný (Smer).

Vlani mu po novelizácii zákona schválili plat 3 780 €. Pozostával zo základného platu, ktorý sa vypočíta ako súčin priemernej mzdy za predchádzajúci rok a koeficient podľa veľkosti sídla, pričom poslanci mu schválili aj maximálne zvýšenie o 70%. Výsledkom je plat 3 780 €.

Zvýšená priemerná mzda sa v tomto roku premietne do zvýšenia jeho zákonného základu na 2 271,54 €, čo je viac o 49,13 €.

O koľko mu poslanci základ zvýšia, či znova využijú strop 70%, je zatiaľ otázne. Ak by sa tak stalo, plat by mu narástol o 83 €.

Platy môžu i nemusia narásť

Podľa slov výkonného predsedu ZMOS Milana Mušku, nárast priemernej mzdy nemusí automaticky zvýšiť mesačnú mzdu primátorov a starostov.

„Platy primátorov schvaľuje mestské zastupiteľstvo. Ak poslanci nenavrhnú zvýšenie základného platu, ktoré je možné zo zákona, nemusí byť plat primátora vyšší, ako vlani. Napr. plat primátora Nitry pre tento rok je rovnaký, ako bol v roku 2011. Vlani klesli aj koeficienty, podľa ktorých sa vypočíta minimálny plat, aj tie sa odrazia na možnom znížení platu primátora, najmä, ak zastupiteľstvo neodsúhlasí jeho zákonné navýšenie,“ zdôraznil podpredseda.

Príkladom je i tohtoročný plat primátora Spišských Vlách Ľubomíra Fifika (nez.), ktorémá poslanci odsúhlasili minimálny zákonný plat 1 706 €. Ľ. Fifik tak bude v tomto roku oproti vlaňajšku poberať plat nižší o 88,24 €.

O plate nebudú rokovať

K schvaľovaniu primátorského platu sa spišskonovoveskí poslanci ešte nedostali. Zajtra sa uskutoční rokovanie mestského zastupiteľstva, na programe bod o plate primátora zatiaľ nie je. Sú tam len poslanecké odmeny.

„V rámci poslaneckého klubu sme sa témou platu nezaoberali a zatiaľ to ani nemáme v pláne,“ uviedla viceprimátorka, šéfka klubu Smer-SD Lea Grečková.

Jej mesačná mzda taktiež môže narásť, keďže dostáva 65% z platu primátora, čo je po ostatnom schvaľovaní 2 486 €. Pri tohtoročnom zvýšení priemernej mzdy sa jej plat môže zvýšiť o takmer 32 €. Pri ďalšom zvýšení primátorského platu by stúpla aj jej mesačná mzda.

ico

Všimli sme si

Novoveským poslancom narastú odmeny

Vyššia priemerná mzda v národnom hospodárstve „vylepší“ aj odmeny poslancov mestského zastupiteľstva (MsZ) v Spišskej Novej Vsi.

Podľa platných zásad odmeňovania poslancov mesačná odmena poslanca mestského zastupiteľstva pozostáva zo základnej poslaneckej odmeny za členstvo v MsZ vo výške 14% z priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Devätnástim poslancom mestského parlamentu sa doteraz vyplácala mesačná odmena vo výške 108 €. Po zvýšení priemernej mzdy si prilepšia o 2,04 € na sumu 110,04 €.

šim

ico

Hlavná kontrolórka platom dobehla primátorku

Humenskí poslanci schvaľovali plat a odmenu hlavnej kontrolórky mesta Jany Čandovej a vyšiel im z toho zaujímavý paradox. Keďže primátorka Jana Vaľová (Smer) nepodpísala uznesenie, ktorým jej poslanci zvýšili plat na viac ako 3-tisíc eur, bude poberať len zákonom stanovené minimum. A to je skoro na rovnakej úrovni ako mesačný príjem hlavnej kontrolórky.

HUMENNÉ. Humenskí poslanci na ostatnom rokovaní už nehlasovali o plate primátorky Jany Vaľovej. Keďže nepodpísala ich uznesenie, v ktorom jej schválili 40-percentné zvýšenie základného platu, podľa zákona bude poberať len základný. Poslanci jeho výšku už schvaľovať nemuseli.

Nepatrný rozdiel v príjme

Poslanci mali rozhodnúť, koľko bude poberať hlavná kontrolórka mesta Jana Čandová. Podľa zákona jej mohli schváliť mesačnú odmenu až do výšky 30 percent z mesačného platu.

Viceprimátor Andrej Semanco (HZDS) predložil návrh, aby mesačne poberala 20–percentnú odmenu. Keďže jej podľa zákona patrí plat 1 761 eur, odmena v navrhovanej výške vyšla na 353 eur. V hrubom spolu 2 114 eur mesačne.

Vaľová v rozprave pripomenula, že jej hrubý mesačný príjem za prácu primátorky mesta je 2 200 eur, no v čistom dostáva 1 465 eur. Zdôraznila, že je to výrazne menej, ako dostával jej predchodca Vladimír Kostilník (nez.)

Poslankyňa Mária Cehelská (nez.) upozornila, že do porovnaní Vaľová zahrnula aj päť odstupných platov exprimátora. Tým podľa nej vyšlo porovnanie nákladov na platy Kostilníka a Vaľovej viac v neprospech exprimátora.

K výkonom hlavnej kontrolórky sa z poslancov vyjadril len Milan Mňahončák (Náš kraj). S jej prácou nebol spokojný po tom, čo neodpovedala na jeho podnet týkajúci sa verejnej súťaže.

Čandová na jeho slová nereagovala, na rokovaní chýbala. Poslanci jej 20–percentnú mesačnú odmenu napokon schválili.

Vaľová hrozí žalobami

Vaľová na rokovaní komentovala médiá, ktoré nedávno informovali o tom, že jej poslanci schválili vyšší plat. Povedala, že zvažuje aj žaloby.

Semanca sa počas medializácie témy Vaľovej príjmov dotkli príspevky v internetovej diskusii. Povedal, že podal trestné oznámenie a od polície chce, aby zistila, kto ich písal. Dotkli sa ho vraj hlavne diskutéri, ktorí znevážili jeho prácu pre mesto.

Anna Kornajová

ico

Fakty

Primátorka Humenného Jana Vaľová (Smer) bude po zvýšení priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve za rok 2011 poberať základný plat 2 272 eur. Je to o 49 eur viac, ako doteraz.

Michalovský primátor Viliam Zahorčák (Smer) zarábal doteraz mesačne 3 334 eur. V tomto roku dostane každý mesiac 3 407 eur. Je to o 73 eur viac, ako mal doteraz.

Plat kežmarského primátora Igora Šajtlavu (nez.) sa po zvýšení priemernej mzdy v národnom hospodárstve zvýši z doterajších 3 114 eur pred zdanením na 3 183 eur. Hlava kežmarskej radnice si tak prilepší o 69 eur v hrubom.

Primátor Popradu Anton Danko (nez.) doteraz poberal maximálny možný plat podľa novelizovaného zákona vo výške 4 171 eur. Aj jemu by plat mala zdvihnúť vyššia priemerná mzda v národnom hospodárstve a to o 92 eur. Po novom by mal dostávať 4 263 Či budú poslanci jeho plat upravovať, to sa nám zistiť nepodarilo.

Primátor Rožňavy Vladislav Laciak (nez.) doposiaľ poberal plat 1 946 €, po zvýšení priemernej mzdy to bude 1 989 €, čiže o 43 eur viac.

Primátor Dobšinej Karol Horník (Smer) zarábal 2 430 €, po novom to bude 2 484 €, čiže o 54 eur viac.

Šéfka samosprávy v Tornali Anna Szögedi (SMK) dostávala mesačne 2 840 €, teraz by to malo byť 2 902 € (1 839 je základný plat a 26. apríla má zvýšenie schváliť mestské zastupiteľstvo)

Primátorka Revúcej Eva Cireňová (nez.) zarábala 1 946 €, po novom by to malo byť 1 989 €, čiže si prilepší o 43 eur.

mpo, mn, tin

ico

Priemerná mzda na Slovensku

(za ostatných 5 rokov)

Rok 2007 - 668,72 €
Rok 2008 - 723 €
Rok 2009 - 744,50 €
Rok 2010 - 769 €
Rok 2011 - 786 €

Priemerná mesačná mzda zamestnanca (€)

Rok 2008 – Bratislavský kraj 1 045,57 €, Košický kraj 755,76 €, Prešovský kraj 634,86 €
Rok 2009 – BA: 1 103,14 €, KSK: 772,32 €, PSK: 659,90 €
Rok 2010 – BA: 1 116 €, KSK: 799 €, PSK: 672 €
Rok 2011 – BA: 1 060 €, KSK: 792 €, PSK: 680 €

Zdroj: ŠÚ SR

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 2. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 3. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 4. Aké typy cukrovky poznáme?
 5. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 6. Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!
 7. Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?
 8. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 101
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 191
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 722
 4. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 548
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 525
 6. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 1 520
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 402
 8. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 195

Blogy SME

 1. Klaudia Hátašová: IRÓNIA slobodnej matky
 2. Anna Milanová: Profil? ... 2022
 3. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší?
 4. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 7.časť
 5. Elena Antalová: Myslite si o Ficovi, Matovičovi a Soukupovi čo chcete,
 6. Jan Pražák: Černá ovce rodiny
 7. Martin Greguš: NBS investovala do novej web stránky 266 871 EUR, celkovo na ňu dá vrátane prevádzky 472 071 EUR. Je toto normálne???
 8. Martin Greguš: Ako plní Matúš Vallo volebné sľuby v Bratislave? Po budovaní záchytných parkovísk je dostavba električky ďalší "prúser" .
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 125
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 8 690
 3. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 8 263
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 326
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 085
 6. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 721
 7. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel! 1 878
 8. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 1 790
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 7. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Klaudia Hátašová: IRÓNIA slobodnej matky
 2. Anna Milanová: Profil? ... 2022
 3. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší?
 4. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 7.časť
 5. Elena Antalová: Myslite si o Ficovi, Matovičovi a Soukupovi čo chcete,
 6. Jan Pražák: Černá ovce rodiny
 7. Martin Greguš: NBS investovala do novej web stránky 266 871 EUR, celkovo na ňu dá vrátane prevádzky 472 071 EUR. Je toto normálne???
 8. Martin Greguš: Ako plní Matúš Vallo volebné sľuby v Bratislave? Po budovaní záchytných parkovísk je dostavba električky ďalší "prúser" .
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 125
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 8 690
 3. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 8 263
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 326
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 085
 6. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 721
 7. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel! 1 878
 8. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 1 790
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 7. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu