VYSOKÉ TATRY. Uplynulé veľkonočné sviatky boli z pohľadu návštevnosti vo Vysokých Tatrách o čosi slabšie ako minuloročné.
Hlavným dôvodom bola podľa výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenky Maťašovskej nepriaznivá predpoveď počasia zo začiatku minulého týždňa.
"Počasie nám prialo, bolo slnečno, aj keď chladno, ale veľký škrt urobili meteorológovia, ktorí povedali, že bude veľmi zlé počasie, že bude pršať, hlásili výstrahy, a to ovplyvnilo aj návštevnosť, keď ľudia na poslednú chvíľu stornovali pobyty," uviedla Maťašovská.
Oproti minulému roku zaznamenali pokles návštevnosti asi o 10 %. Prevládali skôr jednodňoví návštevníci, ale i tí, ktorí sa do Tatier vybrali na poslednú chvíľu.
Zlá predpoveď je problém, škody vymáhať nebudú
Stornovanie pobytov sa podľa riaditeľa Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Petra Chudého najviac dotklo menších ubytovacích zariadení, keďže veľké hotelové komplexy vedia ponúknuť aj doplnkové služby.
"V horských strediskách hovoríme, že polovica úspechu je v počasí. Zlá predpoveď zapríčinila to, že viaceré ubytovacie zariadenia zaznamenali určité storná rezervovaných pobytov na úrovni asi do 10 percent," zdôraznil Chudý.
Táto skutočnosť podľa neho Tatrancom už dlhé roky spôsobuje problémy. "Akákoľvek nepresná predpoveď počasia najmä počas troch rozhodujúcich období, teda počas letných prázdnin, okolo Nového roka a počas veľkonočných sviatkov, môže vážne zasiahnuť do ekonomických výsledkov všetkých ubytovacích subjektov nielen vo Vysokých Tatrách," upozornil Chudý.
Podľa neho by sa tomu dalo zabrániť väčším upozorňovaním na to, že dlhodobejšie predpovede počasia sú len odhady a najreálnejšia je predpoveď maximálne na dva až tri dni.
"Tieto zlé odhady sa týkajú predovšetkým horských oblastí. Ľudia, ktorí sú závislí od počasia, si tieto veci sledujú a majú na predpovede počasia ťažké srdce. Akákoľvek nevyvážená informácia v tomto smere môže spôsobiť dosť značné škody," konštatoval Chudý.
Podľa neho však nehrozí, že Tatranci budú vymáhať škody od meteorológov za stornované pobyty.
Zimná sezóna celkovo vyšla
Uplynulú Veľkú noc možno považovať za akýsi posledný vrchol zimnej sezóny. Strediská vo Vysokých Tatrách sú však ešte stále otvorené, v Tatranskej Lomnici sa lyžuje už len počas víkendov, do konca týždňa je v plnej prevádzke stredisko na Štrbskom Plese. Potom by už aj tam mali obmedziť prevádzku len na víkendy.
Zimnú sezónu Tatranci hodnotia pozitívne, zaznamenali nárast počtu návštevníkov či už v lyžiarskych strediskách, ubytovacích zariadeniach a reštauráciách.
"Počasie nám tento rok prialo, bol dostatok prírodného snehu, zima bola tuhá a pomerne dosť dlhá. Okrem návštevnosti sa nám zvýšil aj počet predaných Tatry Card, ktorých sa vystavilo takmer 20 000, pričom v minulom roku to bolo ani nie 10 000 vydaných kariet," zdôvodnila Maťašovská.
Do projektu Tatry Card sa však počas tejto zimnej sezóny zapojilo viac poskytovateľov služieb na území Tatier ako v minulom roku.
"Najviac návštevníkov v Tatrách počas zimy bolo zo Slovenska, nasledovali Poliaci a Česi," doplnila Maťašovská. Momentálne Tatranci pracujú na letnej ponuke služieb.
Meteorológ: Storná nespôsobili predpovede
Najpresnejšie predpovede sú podľa meteorológov maximálne na dva až tri dni dopredu.
Meteorológovia si nemyslia, že turisti stornovali pobyty vo Vysokých Tatrách pre chybné predpovede počasia.
„Skôr mám za to, že ich stornovali preto, že v sobotu a v nedeľu malo pršať,“ uviedol pre SITA meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Jozef Csaplár.
Meteorológovia ešte v utorok zverejnili na svojej internetovej stránke prognózu pre celé územie Slovenska, nie osobitne pre Vysoké Tatry, pod názvom Veľkonočné sviatky budú na Slovensku studené.
„To bola prvá verzia našich predpovedí na šesť dní vopred. Vo štvrtok a najmä v piatok sme ju ale výrazne korigovali a na pondelok sme predpovedali jasné počasie s ojedinelými prehánkami. Na sobotu a nedeľu sme aj v utorok predpovedali oblačnosť a dážď, teda predpoklady, ktoré vyšli,“ uviedol Csaplár.
Okrem soboty sa teplotne trafili
Meteorologické stanice v okolí Vysokých Tatier zaznamenali v piatok, nedeľu i pondelok teploty, ktoré boli blízke prognózam. Výnimkou bola sobota, keď sa vzduch zohrial na hodnoty od deväť do približne 15 stupňov.
Prognóza oblačnosti a zrážok pre sever Slovenska nebola úspešná na piatok, pretože podľa prognózy malo byť polooblačné počasie s ojedinelými prehánkami a v skutočnosti bolo počasie horšie, čiže prevažne zamračené s dažďom a prehánkami.
V sobotu a nedeľu vyšli podľa Csaplára prognózy oblačnosti a zrážok oveľa lepšie. Očakávaný dážď na sobotu a početné prehánky v nedeľu sa na severe tiež vyskytli podľa prognózy.
Podľa meteorológov sa časť predpovede splnila, časť nie. Predpoveď nebola vypracovaná pre Vysoké Tatry, ktoré majú svoje osobitosti aj z hľadiska počasia.
Prognóza s väčším časovým predstihom, teda na štyri až šesť alebo viac dní dopredu je zvyčajne menej úspešná než prognóza na dva až tri dni, čo meteorológovia už dlhšie prezentujú verejnosti.
Zlepšenie úspešnosti strednodobých predpovedí na štyri až desať dní je podľa Csaplára náročný beh na dlhé trate, ktorý si vyžaduje postupné zlepšovanie predpovedných modelov, zvyšovanie výpočtových kapacít a zlepšenie a zahustenie pozorovaní, ktoré vstupujú do výpočtov.
„Vďaka chaotickej povahe atmosférických javov však nikdy nedosiahneme 100% úspešnosť pre každú vydanú predpoveď,“ zdôraznil Csaplár.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš