Je unikátna národná pamiatka, v ktorej sa nachádza najvyšší gotický oltár svojho druhu na svete, ohrozená? Cirkev obviňuje pamiatkarov, tí ukazujú na mesto.
LEVOČA. Mesto dalo vykonať revíziu strechy vlani. Zistili niekoľko závažných chýb. Momentálne zateká cez strechu na povalu kostola.
Voda sa dostáva do interiéru aj po dvoch stĺpoch pri vchode. Unikátne pamiatky v kostole priamo ohrozené nie sú.
Vladimír Schwarzbacher (KDH), ktorý vtedy pracoval ako zástupca primátora, nám povedal, že výmena strešnej krytiny bola nevyhnutná, pretože išlo o kritickú situáciu.
„Veža bola veľmi poškodená, kamene padali na strechu a okrem toho už zatekala,“ opísal vtedajší stav V. Schwarzbacher.
Iba výmena strechy na severnej a južnej strane stála spolu viac ako 200-tisíc eur. Náklady mesto pokrylo zo svojich peňazí, prispeli aj ministerstvá a cirkev.
Levočský dekan František Dlugoš uviedol, že cirkvi sa vtedy podarilo zohnať na opravy kostola viac ako 330-tisíc eur. Zdá sa, že tieto obrovské sumy vyšli nazmar. Dnes do kostola opäť zateká.
Cirkev sa nedohodla s pamiatkarmi
„So strechou boli stále samé problémy. Dve tretiny krytiny strhlo v časoch, keď vo Vysokých Tatrách bola veľká víchrica. Každý vietor znamená problém možno aj preto, že chrám je najvyššia budova v meste. Na začiatku sme mali nezhody s pamiatkarmi, nevedeli sme sa dohodnúť. Môj názor je, že strešná krytina, ktorú presadili oni, je zlá. Tvarovo nie je vhodná, do výčlenkov sa zachytáva vietor, potom nastávajú problémy,“ povedal nám levočský dekan F. Dlugoš.
Pamiatkari sa však bránia. „Našou povinnosťou je pamiatkový dozor, my nemáme na starosti kontrolu technológie, ale metodiku obnovy. Navrhli sme románsku škridlu, išlo nám o to, aby bola pálená a prírodná. Cirkev navrhovala betónovú škridlu. Podľa našich informácií revízia ukázala, že dodávateľská firma nedodržala správnu technológiu. Vraj bola priklincovaná len každá desiata škridla,“ reagoval vedúci Krajského pamiatkového úradu v Prešove – pracovisko Levoča Gabriel Lukáč.
Vedúca oddelenia investičnej činnosti na mestskom úrade Alžbeta Pitoráková nám potvrdila, že revízia odhalila viacero chýb.
Podľa jej slov je za vedenie stavby zodpovedný stavbyvedúci. Mesto vykonávalo dozor investora. „Chyby mesto už reklamovalo,“ vysvetlila A. Pitoráková.
Problémom však je, že niektorí živnostníci či firmy, ktoré pracovali na oprave chrámu, už nevykonávajú svoju činnosť.
Ako sa rozhodne vedenie mesta?
Závisí od vedenia mesta, ako sa postaví k problému – či bude od dodávateľov vymáhať náhradu škody za zbabranú prácu alebo opraví strechu opäť.
Zástupca primátora Ján Babej (SDKÚ) nedávno povedal, že mesto každoročne dostáva do rezortného ministerstva peniaze na údržbu kultúrnych pamiatok. Časť peňazí by investovali práve do strechy na kostole.
Miroslav Vilkovský (Smer), ktorý vyhral pred pár dňami voľby na post primátora, povedal, že najprv sa musí oboznámiť s rozpočtom mesta, až potom môže určovať priority.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš