Do mesta Spišské Podhradie i jeho mestskej časti Katúň by sa mal vrátiť chov včiel. V meste v týchto dňoch budú rozhodovať o zmene mestského nariadenia, ktoré až doposiaľ chov včiel v intraviláne zakazovalo. Povolenie chovu včiel v meste má však svojich priaznivcov aj oponentov. O všetkom rozhodne rokovanie mestského parlamentu na budúci týždeň.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Od roku 2005 platí na území mesta i mestskej časti všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o chove a držaní zvierat i včiel, ktoré zakazuje chov v intraviláne.
Po siedmich rokoch by sa však situácia mala zmeniť. Návrh nového VZN dáva včelám v meste i mestskej časti zelenú.
K zákazu chovu pristúpilo ešte bývalé vedenie mesta pre sťažnosti na „agresivitu“ včiel. Platí už sedem rokov.
S iniciatívou zmeniť to prišiel poslancov na ostatné rokovanie požiadať jeden z chovateľov včiel Ján Burík. Je presvedčený, že včely v meste nebudú spôsobovať problémy.
„Žiaden z chovateľov by určite nepostavil úle v strede mesta medzi panelákmi. Skôr mi ide o to, aby bol chov povolený v okrajových častiach mesta. Ja mám niekoľko včelích rodín a myslím si, že by bolo jednoduchšie mať ich pri sebe, ako za nimi chodiť niekam do lesa. Aj mladým začínajúcim chovateľom by to pomohlo. Nakoniec aj Európska únia podporuje chov včiel. Myslím si, že je to aj moje ústavné právo, tak ako si niekto v dome môže chovať psa, tak včelárovi nebudú zakazovať chovať včely. Chcem len, aby sa to dalo do súladu so zákonom,“ dôvodil chovateľ včiel, ktorý včelstvo zdedil po svojom otcovi a chovu sa venuje približne 5 rokov.
Problém pre alergikov?
Je presvedčený o tom, že platné nariadenie je jednostranné. Ako zdôraznil podhradský viceprimátor Michal Kapusta (KDH), návrh nariadenia už visel na úradnej tabuli, pripomienky zo strany Podhradčanov zatiaľ neboli.
Napriek tomu sa M. Kapusta obáva, akú reakciu to vyvolá napr. u alergických ľudí. „Mesto nezakazuje chov včiel ako taký, ale zakazuje v meste, v intraviláne. Pripravíme nové VZN, kde budú lokality vhodné na umiestnenie včiel,“ uviedol viceprimátor.
Individuálny prístup
Zmenou VZN sa zaoberala aj komisia životného prostredia. Ako nám potvrdil jej predseda Vladimír Petrek, zmenu nariadenia podporuje, avšak chov včiel povoľuje len v okrajových častiach mesta.
Navyše nariadenie má aj niekoľko podmienok. Každú žiadosť chovateľa bude komisia posudzovať individuálne. Na otázku, či sa neobávajú nesúhlasu zo strany susedov, ktorý práve pred rokmi viedol k zákazu chovu včiel v intraviláne, zdôraznil, že v novom nariadení mysleli aj na to.
„V prvom rade bude musieť mať chovateľ aj súhlas od susedov. Dvoch z jednej strany a od dvoch z druhej strany. Úle musia byť umiestnené minimálne 50 metrov od obydlia, niekde v zadnej časti záhrady, aby neohrozovali susedov. Myslím si, že takto to bude dostatočne ošetrené,“ vysvetlil predseda komisie.
Rozhodnú na týždeň
Podľa J. Búrika ľudia sa včiel nemusia báť. „Nie sú to osy, ktoré idú za sladkým, včely idú po kvetoch, nie po ľuďoch. Určite nechcem ani ja, ani iný chovateľ robiť susedom zle. Verím, že to poslanci zvážia a schvália zmenu nariadenia, čím vyjdú v ústrety najmä začínajúcim chovateľom. Treba sa nad tým zamyslieť a nehovoriť razantné nie,“ dodal chovateľ.
V meste v súčasnosti evidujú 10 chovateľov včiel. Či nakoniec poslanci dajú včelám v meste a mestskej časti Katúň zelenú, bude známe až po hlasovaní o novom nariadení na budúcotýždňovom rokovaní poslancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš