Aj manželka pochádza z tohto mesta. Pán Ladislav s úsmevom hovorí, že sú rýdzi Spišiaci. Bez pátosu tvrdí, že miluje Spišskú Novú Ves. Nečudo, že sa na ňu pozerá očami umelca a je jeho hlavnou múzou.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Tento Spišiak sa venuje maľbe, kresbe, rezbárstvu aj fotografovaniu. Spišskú Novú Ves a architektonické, historické a prírodné krásy Spiša preto zachytáva vo všetkých svojich dielach. Povolaním je železničiar, v tomto roku oslávi 60. narodeniny.
„Denne chodievam okolo rieky Hornád. Vždy je iný. Ráno za brieždenia, keď idem do práce, je nádherný modrý. Večer je to zase iný Hornád, odráža sa v ňom svetlo hviezd. Farbu bielej kávy má táto rieka po daždi. Zaujímavý je Hornád po tom, ako v jeho blízkosti pribudli supermarkety. Svetlá reklamných nápisov sa odrážajú vo vode a vytvárajú obrazce všakovakých farieb,“ opisuje tento umelec.
Ako však hovorí, umelecky sa nevie nasýtiť námestia. Jeho láskou je kostolná veža, ktorú nazýva aj krásavicou. Mesto však tvoria ľudia. Aké by to boli umelecká diela, na ktorých by chýbal život. Pán Laco zachytáva či už štetcom, rudkou, uhlíkom, perom aj fotoaparátom typické mestské dni. Prechádzka v daždivý deň po mestskom parku, promenáda po korze aj mestský trh.
„Vždy sa snažím dodržať na mojich obrazoch model, aby tam bol zamilovaný párik, deti aj starší ľudia,“ s úsmevom hovorí pán Ladislav. Pri tvorbe nezabúda ani na svojich blízkych. Na jednom z obrazov figuruje jeho manželka spolu s ním, ako za slobodna randili, prechádzajúc sa parkom.
„Nezabudol som, čo sme vtedy mali oblečené, snažil som sa práve tak to namaľovať,“ spomína pán Laco. Svojho syna zase zobrazil na zrekonštruovanom námestí pri jednej z fontánok.
Matka Božia stráži Spišiakov
Slovenský raj je prírodný fenomén, kvôli ktorému k nám prichádzajú turisti z rôznych kútov sveta. Nečudo, že figuruje aj v dielach L. Vikartovského. Či už štetcom, rudkou alebo fotoaparátom sa často zameriava na Matku Božiu.
„Je to úžasný námet. Matka Božia ako dominantný vrch sa vypína nad Spišskou Novou Vsou, akoby nás strážila,“ vyznal sa zo svojich pocitov tento umelec.
Kyseľ je zase jeho srdcová záležitosť, pretože sem často chodieval ako dieťa s kamarátmi. Bohužiaľ, lokalitu v roku 1976 zachvátil ničivý požiar.
„Pracoval som na stavbe, do očí mi doslova udreli dve dosky s peknou kresbou. Zaujal ma aj tvar dreva, využil som ho na to, aby som zobrazil roklinu Kyseľ,“ opisuje zase pán Laco, ako prichádza k umeleckým nápadom.
Je optimista
Pán Ladislav sa pokladá za optimistu, ako hovorí, je vďačný za všetko, čo v živote má. Riadi sa heslom: Bez diplomu, naživo, na plné pecky. Nečudo, že v jeho dielach prevládajú teplé optimistické farby.
Tento umelec je členom klubu neprofesionálnych výtvarníkov, ktorý pôsobí v Spišskom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi.
Medzi významné, pravidelné aktivity združenia patrí výstava Villa Nova a tiež súťažná postupová výstava neprofesionálnych výtvarníkov Výtvarné spektrum.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš