Okrem maratónskej trate organizátori pripravili pre pretekárov i polmaratón a kratšie trate, a tak sa na štart všetkých disciplín postavilo spolu 6 669 bežcov.
POPRAD. V Bratislave súťažili i bežci z podtatranského regiónu. Okrem silnej a početnej bežeckej konkurencie museli bojovať i s nepriaznivým počasím - chladom a veľmi silným vetrom.
Maratón
V rámci maratónu (42 195 m) sa na štart postavilo 618 bežcov. Prvenstvá putovali v kategórii mužov i žien do Kene. Z podtatranských bežcov bol najrýchlejší 37-ročný Tomáš Kačmarčík zo Svitu, ktorý dosiahol kvalitný výkon 2:55,37 hod. V silnej konkurencii to znamenalo 25. miesto v kategórii do 39 rokov a 36. miesto bez rozdielu veku. Iba 13 sekúnd za trojhodinovou hranicou preťal cieľovú pásku 33-ročný Peter Gallik z Chemosvitu Svit, čím obsadil 35. miesto v kategórii do 39 rokov a 52. miesto bez rozdielu veku. V kategórii od 60 rokov súťažil maratónec František Gallik, s ktorým sme sa niekoľko dní pred odchodom do Bratislavy telefonicky spojili: „Absolvoval som síce kvalitnú zimnú prípravu, nabehal som dostatočný počet kilometrov. Kvalitný výkon však zrejme očakávať nemôžem, pretože posledný týždeň som bojoval s prechladnutím.“ Napriek horšiemu očakávaniu František dosiahol vynikajúci výsledok - výkon 3:25,53 hod., 143. miesto bez rozdielu veku a výborné 2. miesto v kategórii od 60 rokov. Víťazom tejto vekovej kategórie sa stal Tadeusz Dziekonski z Poľska časom 3:23,44 hod. a tretí dobehol Sereno Molinaro z Talianska (3:31,02 hod.).
Po návrate do Svitu sme sa s Františkom spojili opäť a odovzdali sme mu gratuláciu. Ochotne vyjadril svoje pocity: „Sám som bol milo prekvapený, že som dosiahol v nepriaznivom počasí takýto výkon, ale najmä umiestnenie - veď v tejto kategórii sa na štart postavili viacerí svetoví bežci, v minulosti reprezentanti svojich krajín na významných svetových podujatiach. Na počasie sa však nesťažujem - bolo rovnako nepríjemné pre každého bežca. Usporiadatelia excelovali vynikajúcou organizáciou na trati, dostatočným počtom občerstvovacích staníc i ich kvalitou. Jediným sklamaním pre mňa bol záver podujatia - na slávnostnom vyhodnotení boli vyhlásení iba najlepší muži a najrýchlejšie ženy v absolútnom poradí bez rozdielu veku, na pretekárov - medailistov ostatných vekových kategórií akosi organizátori zabudli, i keď v propozíciách sa s vyhodnotením počítalo. A tak som odcestoval späť do Svitu. Veľmi smutní z takéhoto konca boli však najmä zahraniční bežci, ktorí to dali organizátorom pocítiť i svojimi osobnými vyjadreniami či reakciami na internete. Pretekár z Talianska, ktorý dobehol na tretej pozícii za mnou slávnostné (ne)vyhlásenie výsledkov veteránov dokonca komentoval tak, že organizátori týmto konaním prišli o celý autobus účastníkov z Talianska, ktorí sa tu v budúcnosti už viac neukážu. Mňa táto situácia z miery nevyviedla a účasť na maratónoch v budúcnosti neovplyvní. Je len škoda, že som sa až neskôr dozvedel, že medailisti si mali dôjsť po vecné ceny individuálne do kancelárie príslušného hotela.“
Polmaratón
Táto disciplína bola obsadená mimoriadne početne - na štart trate dlhej 21,1 km sa postavilo 1 977 bežcov. U mužov i u žien opäť putovalo prvenstvo do Kene. Z podtatranských bežcov excelentný výkon 1:23,55 hod. podal 52-ročný Emil Mlynarčík z Fox on the RUN Hôrka, ktorý zvíťazil v kategórii od 50 rokov a v celkovom poradí bez rozdielu veku dobehol na 53. priečke. Presne o desať miest za ním bol klasifikovaný v celkovom poradí Milan Šoltýs z Batizoviec s dosiahnutým časom 1:24,33 hod., ktorý bol zároveň trinásty v kategórii od 40 rokov. Výborne bežal i Ladislav Šimko z BK Stará Ľubovňa - časom 1:32,58 hod. obsadil v kategórii od 50 rokov pekné 8. miesto.
Autor: db
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš