Obyvatelia popradských sídlisk sú roky zvyknutí skrášľovať si trávnaté plochy medzi bytovkou a priľahlými chodníkmi sadením drevín a kvetov.
POPRAD. Podľa všeobecne záväzného nariadenia mesta Poprad je na pozemkoch vo vlastníctve mesta samovoľné vysádzanie a presádzanie stromov zakázané.
Ľudia sú však od dôb svojho nasťahovania do holobytov zvyknutí starať sa o svoje blízke okolie. Tak ako dôchodca František Stejskal, ktorého predvedenie na policajnú stanicu v putách vyvolalo nielen u Popradčanov rozhorčenie.
Popradský dôchodca chcel minulý týždeň vysadiť mladé sadenice, no po privolaní policajnej hliadky susedom skončil v putách a s modrinami. Faktom je, že sadil na mestskom pozemku pred panelákom, a bez povolenia.
„Ak obyvatelia mesta disponujú drevinami na výsadbu, môžu sa obrátiť na mesto s požiadavkou o určenie vhodného miesta,“ skonštatovala vedúca odboru výstavby mesta Poprad Kristína Horáková.
Popradčania si chcú skrášľovať okolie
„O zeleň okolo môjho paneláku sa starám takmer štyridsať rokov bez toho, aby ma o to niekto žiadal. Jediné pravidlo bolo, aby boli stromy aspoň meter od chodníkov a ciest,“ povedal nám František Stejskal.
Všetci oslovení obyvatelia popradských sídlisk sa zhodli v tom, že si chcú panelákové predzahrádky skrášľovať výsadbou stromov a kvetín.
„Je to dlhoročná záležitosť, že si sadíme okolo bytovky stromy, kríky či kvety. Mne sa to veľmi páči,“ zdôraznila Mária Pulkrábeková. Zásah mestských policajtov pri výsadbe zelene neschvaľuje. O potrebe povolenia od mesta vie, podľa nej by ho mal vybavovať domový dôverník.
Komunikáciu s mestom považuje za dôležitú aj Ondrej Andráš: „My sme si nedávno pred bytovkou sadili stromy a dávali oplotenie, aby sme zamedzili prechádzaniu chodcov cez trávu. Vybaviť povolenie nebol problém, dokonca nám sem mesto doviezlo zem.“
Dodal, že najlepšie by pre spoločenstvo vlastníkov bytov bolo odkúpenie predzáhradky do súkromného vlastníctva a nemuselo by dochádzať k podobným situáciám, ako v prípade dôchodcu Františka Stejskala.
„Sami by sme sa o ňu starali, kosili ju a udržiavali. Mesto by nemalo žiadne starosti a platili by sme aj daň do mestskej pokladnice,“ zdôraznil.
Manželia Kondulovci si myslia, že mesto by malo zamestnávať záhradného architekta, ktorý by riadil výsadbu zelene na sídliskách. „Výsadba stromov obyvateľmi patrí k sídliskovej kultúre, mesto by ju malo riadiť záhradníkom,“ povedali.
Myslia si, že vysádzať by sa mali dreviny vhodné do husto obývaných oblastí. „V minulosti nám pred vchodom spílili starý smrek, ktorý už prerastal ľuďom do okien a balkónov. Je nám za ním smutno, lebo sme na ňom kŕmili vtáčiky. Na sídlisko sa ale nehodil,“ dodal František Kondula.
Mesto stojí údržba stromov nemalé peniaze
Podľa Horákovej ľudia v minulosti hlavne na sídliskách Juh a Západ hromadne a nekoordinovane vysádzali niekoľkocentimetrové stromčeky v blízkosti bytových domov.
„Tieto stromy dnes spôsobujú obyvateľom problémy, ako je tienenie bytov či zasahovanie konárov do okien, čím sa znižuje pohoda bývania. Dnes na mesto prichádzajú požiadavky obyvateľov na výrub stromov, ktoré kedysi sami vysádzali,“ uviedla.
Mesto potom vykonáva úpravu stromov – orezávanie konárov a v odôvodnených prípadoch ich výrub.
„Všetky činnosti súvisiace so starostlivosťou o dreviny na mestských pozemkoch sú hradené z rozpočtu mesta. Na údržbu vzrastlej zelene mesto ročne vynaloží približne 30–tisíc eur,“ dodala Horáková.
Zistili sme
Primátor: S mestskou políciou je spokojný
Medializovaný prípad dôchodcu Františka Stejskala sa dostal pretras včerajšieho rokovana mestského zastupiteľstva.
Náčelník mestskej polície Jaroslav Marušin vystúpil so stanoviskom k incidentu, svojich podriadených obhajoval.
Poslankyňa Estera Bohunická (SDKÚ) upozornila, že mnohí obyvatelia mesta nevedia o povolení na výsadbu zelene.
„Vandalská mládež ničí zeleň na sídliskách. Ja osobne som vysadila asi päťdesiat stromov, prežilo ich pár. Súhlasím s výsadbou zo strany ľudí. Som presvedčená, že drvivá väčšina z nich o nariadení mesta nevie,“ povedala.
Poslanec Igor Wzoš (SDKÚ) sa zastal svojho bývalého suseda Stejskala a polemizoval o policajnom zásahu.
“Myslím si, že mestskí policajti mali situáciu riešiť pozvaním na priestupkové konanie alebo iným spôsobom. Zákrok sa mi javí neadekvátny,“ vyjadril sa.
„Na druhej strane zlyhala krízová komunikácia nielen zo strany mestskej polície, ale aj mesta. Okamžite sa malo vydať vysvetľujúce komuniké s jasným stanoviskom a odkazom pre ľudí. Ja by som na mieste náčelníka polície hneď po incidente pod vlastným menom vstúpil na internetové diskusie a obhajoval, vysvetľoval, ospravedlňoval konanie zasahujúcich policajtov.“
Po rozprave navrhol Marušin zmeniť všeobecne záväzné nariadenie mesta Poprad, aby nedošlo k podobnej situácii.
Do diskusie sa zapojil aj primátor Popradu Anton Danko (nez.), ktorý ako prvý muž mesta vyjadril všeobecnú spokojnosť s výkonom práce mestských policajtov a diskusiu rázne ukončil.
Pýtali sme sa na prípadné postihy policajtov či náčelníka. Primátor sa k týmto otáznikom nevyjadril.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš