Záujem o remeslá klesá a to najmä v malých mestách. Napríklad v Starej Ľubovni vám pokazený šijací stroj už ani neopravia. Postupne ustupujú aj iné odvetvia a to dokonca aj na vidieku.
STARÁ ĽUBOVŇA. V celom okrese Starej Ľubovne je len jeden opravár obuvi či hodinár. A dôvod?
„Už sa to ani neoplatí, lebo niektoré súčiastky sú také drahé, že ten dovoz z Číny je lacnejší,“ povedala jediná hodinárka v celom okrese Agáta Bohinská.
Služby remeselníkov však ani miestni obyvatelia nevyužívajú stopercentne. „Radšej to vyhodím a kúpim si nové. Neviem, či je to výhodnejšie, ale nechce sa mi čakať za opravou,“ prezradil Ján Kobert.
Podobný názor má aj Slávka Novotná. „Ja si myslím, že je to ekonomickejšie, ak si kúpim nové a tých opravárov nie je veľa v okrese. Mám aj takú skúsenosť, že som za opravu zaplatila takmer toľko, čo by som zaplatila za nové. Takže sa to už veľmi neoplatí,“ dodala.
Aj podľa prednostky obvodného úradu Zity Pleštinskej sú remeslá na ústupe. „V tomto systéme, ktorý sme vytvorili na Slovensku, byť živnostníkom alebo malým podnikateľom je náročné,“ poznamenala Z. Pleštinská.
Záujem o remeslá ani na dedinách nie je to, čo bolo kedysi. Na ústupe sú tak aj umelecké odvetvia. Tie, ktoré sa momentálne ešte držia, vďačia za spoluprácu zahraničným firmám.
„Nie je tu dostatok zákaziek, čiže musíme jednoznačne spolupracovať aj zo zahraničím. A tiež ani tí mladí už o to nemajú veľký záujem,“ hovorí majiteľ umeleckého kováčstva v Chmeľnici Jozef Neupauer.
O niektoré odbory je nízky záujem
Dôvodom, prečo je remeselníkov málo, je aj to, že na stredných odborných školách citeľne ubúda študentov na remeselných odvetviach. Podobne je to aj v Starej Ľubovni.
„Na gymnáziá, obchodné akadémie, na ďalšie školy, kde by mali ísť tí najlepší, sa prijímajú žiaci s horším prospechom. Počas štúdia sa len zbytočne trápia a pritom by boli dobrí remeselníci,“ informoval riaditeľ školy SOŠ Jarmočná v Starej Ľubovni Vladimír Buvalič.
Podľa jeho slov o niektoré odbory prejaví záujem len zopár študentov. Takýto obor však podľa zákona otvoriť nemôžu. V triede musí byť minimálne 8 žiakov.
„Keď sa nazbierajú štyria–piati, tak odbor otvoriť nemôžeme, čo je škoda. Hrozí, že niektoré remeslá úplne zaniknú,“ zdôraznil Buvalič.
Odbory ako krajčír, hodinár, obuvník, kominár sa na SOŠ Jarmočnej nevyučovali a ani nebudú, pretože nie je o ne záujem.
Naopak, najväčší záujem majú študenti o odbory kuchár-čašník, kaderník či pracovník marketingu.
Na ústupe sú aj odbory ako stolár alebo cukrár.
„Väčšina žiakov chce robiť administratívu, aspoň také predstavy majú študenti po absolvovaní školy, málokto sa venuje remeslám. Ak áno, tak skôr odchádzajú do zahraničia,“ uzavrel riaditeľ V. Buvalič.
Anketa medzi žiakmi
Akému povolaniu sa chcete venovať?
Žiakov, ktorí tento rok končia základné školy sme sa opýtali, čo plánujú do budúcnosti a čím by chceli byť. Odpovede dievčat a chlapcov sme zachytili v nasledujúcej ankete.
Juraj: „Chcem byť astronóm, kvôli tomu, že ma to baví. Ide konkrétne o geoastronómiu.“
Radka: „Chcela by som byť doktorka, lebo ma baví biológia a chémia. Tomu by som sa chcela venovať.“
Danka: „Chcem študovať manažment a cestovný ruch, aby som bola delegátkou. Je to úžasné, keď ľudia môžu popri práci a cestovaní takto spoznávať svet.“
Dominik: „Chcem ísť na športovú školu, lebo som majster Slovenska v zápasení. Chcel by som tam získať nové skúsenosti a stať sa raz profesionálnym zápasníkom.“
Veronika: „Chcela by som ísť na gymnázium a študovať učiteľstvo – telocvik, lebo rada športujem a venujem sa deťom. Aj takto chcem rozvíjať šport v Starej Ľubovni.“
Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš