Je osobnou spoveďou hrdinu v jednu prebdenú noc, keď sa snaží vyrozprávať zo životnej krivdy. Viní z nej realitu bývalého režimu, v ktorej sa narodil, dorastal. Príbeh sa nekončí happyendom, nezbalí si kufre, nestretne osudovú lásku... V hre sa však mnohí z nás nájdu, zaspomínajú si, aké to bolo kedysi a tí mladší sa možno pousmejú.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Adaptáciu hry poľského autora Marka Koterského ponúkne v týchto dňoch Divadlo Kontra.
Už v nedeľu 29. a pondelok 30. apríla je pripravená verejná generálka, prvomájový, druhý a štvrtý májový večer budú patriť premiére. O hre sme sa pozhovárali s režisérkou divadla Kontra Klaudynou Rozhin.
Autor hru napísal v roku 1991, hneď po zmene režimu. Klaudyna sa s ňou oboznámila, keď študovala réžiu v Anglicku. Odvtedy hra už vyše 15 rokov cestuje s ňou. Opisuje reálie v Poľsku koncom 80. rokov. Autor má výborný svojský humor, v hre je plno anekdot, písaná je výborným jazykom.
Hoci v divadle sa skôr špecializujú na anglickú dramatiku, prvýkrát siahli po poľskej. Avšak hru bolo potrebné uspôsobiť slovenským pomerom. Hoci aj Poľsku i Slovensku vládol rovnaký režim, každá krajina mala osobité detaily.
„Autor hry je známy tým, že nerád prekladá svoje hry do iných jazykov, hoci je v Poľsku veľmi známy a obľúbený, keďže svoje hry nielen píše, ale aj sám režíruje. Napísala som mail autorovi so žiadosťou o adaptáciu jeho hry na slovenské pomery a čakala s obavami na odpoveď. Boli sme milo prekvapení, keď nápadom zmeniť v hre poľské reálie na slovenské bol autor nadšený. Čítala som všetky jeho hry a dá sa povedať, že tá naša adaptácia je akousi ich kompiláciou. V pôvodnej hre sú piesne. Niektoré sme ponechali, iné prebásnili,“ opísala začiatky Klaudyna Rozhin.
Kritika každodennosti
Hlavným hrdinom monodrámy je učiteľ Adam, ktorý sa nevie preorientovať z jednej doby do druhej. Všetko vníma negatívne, viní za to niekdajší režim, žaluje sa z ťažkého osudu. Hra mala a stála má v Poľsku veľký úspech.
„Každý sa v hrdinovi identifikuje, je to bežný človek s bežnými problémami. Hrdina je frustrovaný, otvorene o tom hovorí bez toho, aby si kládol servítku pred ústa. Text hry je plný svojského humoru, ostrej satiry. Hra sa nekončí klasickým happyendom. Hrdina jednou nohou tkvie ešte v časoch komunizmu, druhou v kapitalizme. A to je pre neho bolestné. Myslím si, že ľudia sa v nej nájdu. Každý z nás o sebe vie, v realite, v štáte, v ktorom žijeme, nie je všetko v poriadku, ale nie každý z nás má odvahu priznať to. Aj hrdina, hoci je nespokojný, frustrovaný, neurobí nič pre to, aby to zmenil, aby sa jeho život zmenil. Aj v tom je skutočný obraz viacerých z nás,“ zdôraznila režisérka.
Divadelníci pred premiérou žijú v očakávaní. „Aké reakcie adaptácia tragikomickej monodrámy v divákoch vyvolá. Ako ju prijmú tí starší aj mladší. Uvidíme,“ dodala režisérka. Doplňme, že hlavnú postavu stvárni Peter Čižmár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš