VYSOKÉ TATRY. Počas tohtoročnej zimnej lyžiarskej sezóny vo Vysokých Tatrách zaznamenali záchranári Horskej záchrannej služby zvýšený počet zásahov.
„Prírodné podmienky počas tohtoročnej zimy boli veľmi priaznivé pre výkon rôznych športových aktivít, čo sa odrazilo na zvýšenej návštevnosti horských oblastí a s tým súvisí aj vyšší počet úrazov,“ povedal dnes na tlačovej besede riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.
Horskí záchranári zaznamenali od začiatku do 24. apríla až 1 343 zásahov, čo je o šesť percent viac, ako v predchádzajúcej zimnej sezóne, ale až o 22 percent viac, v porovnaní so zimnou sezónou 2010.
Počas zimy zahynulo v horských oblastiach sedem návštevníkov, z toho piati zahynuli počas turistiky na horách, jeden na lyžiarskom svahu a jeden priamo na lanovke.
Napriek dostatku snehu počas zimy, horskí záchranári podľa Janigu „klasické lavínové nešťastie nezaznamenali“.
Jedinou vážnejšou lavínovou nehodou bol pád českého turistu, ktorý odtrhol pod sebou snehový prevej na hrebeni Nízkych Tatier. Muž mal však šťastie a svojpomocne sa mu podarilo dostať z nánosu snehu.
Horskí záchranári najčastejšie pomáhali slovenským návštevníkom, ktorí tvorili viac ako polovicu všetkých postihnutých osôb v horských oblastiach.
Za nimi nasledovali poľskí a českí turisti, ktorí tvorili približne po 11 percent postihnutých osôb.
V predchádzajúcich rokoch sa podiel poľských a českých pohyboval na úrovni 16 až 18 percent. Za Slovákmi, Poliakmi a Čechmi boli najčastejšie postihnutými osobami Maďari, Ukrajinci, Litovci, Rusi, čo kopíruje návštevnosť slovenských horských oblastí.
Horskí záchranári počas zimy testovali lavínové batohy, tzv. lavínové „airbagy“. “Skúmali sme, či tieto batohy reálne fungujú, či je možné, aby tieto batohy zachránili človeku život,“ uviedol Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
Testy v Jasnej v Nízkych Tatrách potvrdili, že princíp lavínových batohov funguje v reálnej situácii.
Všetky testované batohy s figurínami zostali na povrchu snehovej lavíny. V minulosti sa podľa Biskupiča už robili testy lavínových batohov vo Švajčiarsku, ale boli to testy len jedného typu batohov.
Slovenskí horskí záchranári urobili testy v skutočnej lavíne so všetkými typmi lavínových batohov, ktoré sú dnes na trhu k dispozícii.
„Nemáme informácie, že by sa robili testy so všetkými systémami,“ dodal Biskupič.
Lavínové batohy už nie sú úplnou novinkou na trhu, zatiaľ však ešte nie sú príliš rozšírené. Podľa Jozefa Janigu sa už aj v tomto smere situácia zlepšuje. Dôvodom je najmä cena týchto batohov. Ešte prednedávnom stál lavínový batoh až okolo 900 eur, dnes ich ceny klesli na sumu okolo 350 až 400 eur.
Horskí záchranári sú vybavení lavínovými batohmi. Pri vyhlásenom treťom stupni lavínového nebezpečenstva a pri zásahu v teréne sú horskí záchranári povinní tieto batohy používať. Testy lavínových batohov budú horskí záchranári prezentovať aj na konferencii horských služieb IKAR-CISA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš