Pri tejto príležitosti si spomenuli aj na zakladajúceho riaditeľa Františka Ashera a v útrobách školy odhalili na jeho počesť pamätnú tabuľu. Následne sa predviedli učitelia, žiaci, ale aj pozvaní hostia verejnosti veľkolepým koncertom.
POPRAD. Ako uviedla počas osláv súčasná riaditeľka základnej umeleckej školy Katarína Kočišová, pamätnú tabuľu zakladajúceho riaditeľa považujú za základný kameň školy. „Má symbolizovať našu existenciu,“ dodala.
Podľa riaditeľky nie je o žiakov na tejto škole núdza. „Napriek populačnému poklesu v školách my tento problém nepociťujeme. Stabilne máme okolo tisíc žiakov,“ povedala.
Kočišová vyslovila pri príležitosti osláv šesťdesiateho výročia niekoľko želaní. „Aby sme mali dobrých učiteľov, pretože oni sú hnacím motorom a aby sme sa čo najmenej sťahovali a mohli sa v dobrých podmienkach stále rozvíjať. Želám si tiež stúpajúci záujem žiakov o našu školu,“ doplnila.
Želajú škole veľa talentov
Oslavy sa niesli ako inak v umeleckom duchu a svoje danosti predviedli počas koncertu nielen pozvaní hostia, ale aj učitelia a žiaci základnej umeleckej školy.
„Škola je na vysokej úrovni a mne sa tu páči. Našla som si tu veľa kamarátov,“ povedala Lucia Greňová, ktorá spieva v Popradskom detskom zbore.
Jej kolegyňa Michaela Lajošová hrá popri tom na husliach. „Škole by som chcela zaželať veľa úspechov, aby pokračovala v nastúpenom trende a želám jej veľa talentov,“ vyslovila želanie pri príležitosti osláv narodenín školy.
Hölbling: S Asherom sa človek nenudil
Osláv sa zúčastnili vzácni hostia, okrem iných aj známi absolventi školy. „Na svojho učiteľa Františka Ashera si spomínam len v dobrom. Bol prísny, ale človek sa s ním nenudil, lebo vždy vymýšľal čosi nové,“ spomínal na zakladajúceho riaditeľa Quido Hölbling, ktorý bol prvým absolventom základnej umeleckej školy.
Popradský rodák a vynikajúci jazzový saxofonista Miloslav Suchomel ho doplnil. „Stretol som tu zaujímavých ľudí a pedagógov. V mojom nasmerovaní mi táto škola pomohla,“ povedal.
Všimli sme si
Otca si užil len počas sviatkov
Osláv šesťdesiatky Základnej umeleckej školy sa zúčastnil aj syn zakladajúceho riaditeľa František Asher mladší. „Na svojho otca si pamätám ako na človeka, ktorý ochotne rozdával skúsenosti svojim žiakom. Býval málo doma a venoval sa svojmu koníčku – hudbe. Keď prišiel domov, hneď pracoval na ďalších veciach a užil som si ho len počas víkendov a sviatkov,“ uviedol Asher. Ten priznal, že nejaký talent po otcovi predsa len zdedil. „Viac som sa venoval oblasti filmu a neskôr osvete v oblasti kultúry,“ dodal.
mv
Fakty
Základná umelecká škola
„Základná umelecká škola na Štefánikovej ulici v Poprade vznikla v roku 1952, keď sa začalo s počtom 216 žiakov,“ uviedla súčasná riaditeľka školy Katarína Kočišová. Podľa nej bol prvý odbor hudobný a ten samostatne fungoval prvých deväť rokov. „Neskôr sa škola premenovala na ľudovú školu umenia, a tak vznikol aj výtvarný odbor. V roku 1979 vznikol literárno-dramatický a o rok neskôr tanečný odbor,“ upresnila riaditeľka. Ako dodala, dnes je škola plne organizovaná a má všetky tieto odbory. Školu navštevuje pravidelne vyše tisíca žiakov.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš