Pod Tatrami dokážu vypestovať bežné ovocie, ale aj broskyne, borievky, či kiwi. Sezóna sa rozbieha a je potrebné začať maratón okopávania, sadenia, polievania a ošetrovania úrody.
POPRAD. Ako uviedol tajomník Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov (OV SZZ) v Poprade Jozef Lesičko, záhradkárska sezóna začala a je potrebné urobiť to hlavné, a to orezávku drevín a jarné postreky.
„Keď prídu teplejšie dni, začne sa vysádzať. Pokiaľ by ešte neprišli mrazy, tak sa rysuje dobrá úroda,“ dodal.
Podľa Lesička bol minulý rok nepriaznivý najmä na ovocie. „Stromy akoby oddychovali a mali by byť silné. Nepriateľom sú jarné mrazy, ľadovce a krupobytie,“ upozornil tajomník.
Najviac sa podľa záhradkárov pod Tatrami darí jabloniam, potom slivkám a hruškám. Po novom však už nezaostávajú ani marhule či broskyne.
„Dokonca sa objavuje vinič a kiwi, ale to už vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Aj o borievkach sme niekedy pod Tatrami mohli len snívať, dnes sa dajú bežne kúpiť,“ vysvetlil Lesičko.
V skleníku sa darí zelenine
Juraj Slavkovský sa venuje záhradke už vyše dvadsať rokov. „Je to príjemný relax spojený s prácou. Ako dôchodca sa snažím na záhradu chodievať aj dvakrát do týždňa, pomáha mi pri tom dokonca aj syn s vnučkou,“ povedal záhradkár.
Slavkovský má už to hlavné v rámci jari za sebou. „Marec bol teplejší a tak som orezal konáre stromov. Pred dvoma týždňami už manželka nasadila reďkovku a kvietky,“ pochválil sa.
Aj jeho úroda bola minulý rok menej kvalitná. „Bolo vlhko, teraz je zase sucho. Aj snehu mohlo byť v zime viac, zamrzli nám jahody,“ posťažoval sa hneď na to.
V skleníku sa Slavkovskému však veľmi darí zelenine. „Paradajky a uhorky už ideme sadiť. Veríme, že mrazy nebudú,“ dodal.
Demeterová: Do záhrady si chodím oddýchnuť
Štefánia Demeterová sa záhradke venuje vo voľnom čase, pretože je ešte zamestnaná. „Záhradku mám asi sedem rokov a chodím si tu hlavne oddýchnuť. Okrem kvetov však stíham pestovať iba ríbezle a čerešne,“ povedala.
Po zime je podľa nej roboty viac než dosť. „Zima bola tuhá a máme to dosť zarastené. Začínam okopávať a sadiť. Orezávky stromov som stihla už na jeseň a teraz by som mala dreviny ošetriť. Ak neprídu mrazy, mala by byť dobrá úroda,“ zhodnotila záhradkárka.
Záhradkárov ubúda
Okresný výbor v Poprade zastrešuje záhradkárov v okresoch Poprad, ale aj Kežmarok. „Máme spolu 48 základných organizácií a každá má svoju záhradkársku osadu. Záhradky sú od Svitu až po Spišskú Starú Ves. Členov máme okolo tritisíc,“ uviedol tajomník OV SZZ Jozef Lesičko.
Podľa neho ide o veľkú záhradkársku rodinu, no členov v posledných rokoch stále ubúda. „Problémom je vysporiadanie pozemkov. Odkedy je platný záhradkársky zákon z roku 1997, boli vysporiadané len štyri osady. Všetci ostatní záhradkári stále čakajú na to, kedy im budú záhrady pridelené do osobného vlastníctva,“ vysvetlil Lesičko.
Dodal, že nové osady preto ani nevznikajú. „Je ich dosť. V zmysle zákona sa čoskoro bude platiť vyššie nájomné, starší ľudia už tak nevládzu a preto sa záhrad skôr zbavujú,“ uzavrel Jozef Lesičko.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš