Pohodová nedeľa priala najmä rodinám s deťmi.
STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovniansky hrad tento rok otvoril oficiálne brány ako prvý z hradov historického Spiša. Návštevníkov sa dalo počítať na stovky, ba možno aj na tisícky.
„Nedeľu sme si chceli užiť s rodinou. Keďže je pekne slnečno, ani na chvíľu sme neváhali, že sem prídeme,“ povedali manželia Krotákovci z Kežmarku v sprievode dvoch malých detí.
„Pôvodne som mal v pláne ísť na futbal, ale musel som poslúchnuť manželku. Tak sme si spravili rodinný výlet. Sme zvedaví, čo nás tu čaká,“ povedal Peter Ondič z Bardejovského okresu. Dodal, že na Ľubovnianskom hrade sú po prvýkrát, s nápadom vraj prišla manželka.
Prichádzali húfy ľudí
K stredovekej pevnosti prúdili húfy ľudí už krátko predpoludním. Parkoviská v podhradí sa neustále zapĺňali.
Okrem domácich evidenčných značiek tu parkovali vodiči od Sabinova, Bardejova, Kežmarku, Popradu či Levoče. Nechýbalo ani množstvo Poliakov.
„Je tu naozaj plno, šoférov treba usmerňovať. Vidno, že na hrade sa začala sezóna,“ poznamenal pracovník z parkoviska oblečený v reflexnej veste. Obrovský záujem o hradnú pevnosť potvrdzovali aj počty áut.
Dnes došlo na hrade aj k ďalšej významnej udalosti. Počas omše bol požehnaný zreštaurovaný hlavný oltár sv. Michala Archanjela z hradnej kaplnky, ktorého obnovu zabezpečila Taipeiská reprezentačná kancelária v Bratislave. Na hrade tiež sprístupnili výstavu Soľ nad zlato – cesta soli z Bochne na hrad Ľubovňa.
Ľubovniansky hrad v posledných rokoch patrí už tradične k najnavštevovanejším slovenským pamiatkam. V spolupráci so Spišským i Kežmarským hradom otvoril tento rok sezónu ako prvý. O týždeň sa čaká podobná slávnosť na Spišskom hrade, ďalší víkend bude patriť Kežmarku.
Otvorenie sezóny
Program na hrade Ľubovňa sa niesol v duchu osláv 600. výročia takzvaného Spišského zálohu. V roku 1412 sa na hrade stretli dvaja významní králi – uhorský Žigmund Luxemburský a poľský panovník Vladislav II. Jagelonský, ktorí podpísali zmluvu o priateľstve a mieri.
Touto zmluvou si Žigmund Luxemburský zabezpečil vhodné podmienky na pôžičku. Protihodnotou bolo 16 najbohatších spišských miest. Hrad Ľubovňa získal významnú pozíciu a stal sa sídlom spišských starostov, ktorí spravovali zálohované územie.
ľm, rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš