Korzár logo Korzár Spiš
Piatok, 26. máj, 2017 |Meniny má Dušan
AKTUALIZOVANÉ 19:51

Zomrel emeritný spišský biskup František Tondra

Emeritný spišský biskup František Tondra zomrel po ťažkej chorobe vo veku nedožitých 76 rokov.

Mons. František Tondra.(Zdroj: TASR)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcií SME a Korzára.

KOŠICE. Mesiac po ťažkej operácii srdca dnes zomrel v nemocnici v Košiciach bývalý spišský rímskokatolícky diecézny biskup a bývalý predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra. Štvrtého júna by oslávil 76 rokov.

„Tešili sme sa, že 1. júla spolu oslávime päťdesiate výročie jeho kňazstva. Len sa pousmial a povedal: No, uvidíme. Bolo to minulý týždeň v piatok,“ spomína na posledné stretnutie Tondrov nástupca na biskupstve Štefan Sečka.

Tondra a Sečka sa spoznali pred vyše štyridsiatimi rokmi. Tondra pôsobil ako administrátor v Zázrivej, o sedemnásť rokov mladší Sečka bol kaplánom v Dolnom Kubíne.

Tondrovi začiatkom apríla operovali srdce. Po komplikovanom zákroku, pri ktorom mu nahradili chlopňu a urobili viacero bypassov, bol niekoľko dní v umelom spánku. Začiatkom minulého týždňa bol už pri vedomí a začal aj rehabilitovať.

Pre kancelára Spišskej diecézy Petra Majdu bol biskup Tondra príkladom skromnosti a ľudskosti.

„Vysvätil za kňaza nielen mňa, ale dve tretiny kňazov Spišskej diecézy. Odišiel pre nás veľmi blízky človek, významná osobnosť celého Slovenska.“

Odmietol spoluprácu

Biskupa Tondru v minulosti kritizovala časť kňazov pre účasť v združení katolíckych duchovných Pacem in terris, ktoré kolaborovalo s bývalým režimom.

V roku 1983 z neho vystúpil. Odmietol aj spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou. Z pedagóga na Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave sa stal radovým kňazom v Tvrdošíne.

„Jeho postoj bol jasný, preto mu nedovolili ani ďalej vyučovať. Radšej sa zriekol pedagogickej práce na katedre morálky aj napriek tomu, že tú prácu miloval,“ hovorí biskup Sečka.

Proti interrupciám

František Tondra patril ku konzervatívnemu krídlu katolíckych duchovných na Slovensku.

Bol zásadne proti prerušeniu tehotenstva či registrovaným partnerstvám.

Tondra bol aj zástancom blahorečenia spišského biskupa Jána Vojtaššáka, ktorý počas fašistického slovenského štátu podporoval Hlinkovu slovenskú ľudovú stranu a nepriamo podporoval transporty Židov do koncentračných táborov.

Vojtaššáka v roku 1951 odsúdili v procese s „vlastizradnými“ biskupmi na 24 rokov väzenia, zomrel v roku 1965 krátko po amnestii.

František Tondra sa často vyjadroval k politickej situácii, pred každými voľbami mobilizoval voličov.

„Všeobecných prísľubov už majú voliči dosť. Je škoda bilbordov... Treba pochváliť manifestantov proti Gorile a proti ďalším ekonomickým zločinom. Treba však povedať aj to, že manifestovanie je aj plačom nad rozliatym mliekom. Vo voľbách rozhodujeme o tom, kto bude pri moci a kto bude viesť tento národ. Zvolíme si takých, proti ktorým nebude treba manifestovať?“ napísal pre denník SME pred tohtoročnými predčasnými parlamentnými voľbami.

Spomína aj brat Jozef

František Tondra bol blízky hlavne Spišiakom, pochádzal zo Spišských Vlách, pôsobil v neďalekej Spišskej Kapitule.

Pochádzal z desiatich detí, piati súrodenci ešte žijú. V jeho rodnom meste sme navštívili 70-ročného Jozefa Tondru, mladšieho brata zosnulého biskupa.

Jozef Tondra sa nápadne podobá na svojho brata, aj on sa vyjadruje pokojne a rozvážne. Tondrovci boli veriaca rodina, na kňazskú dráhu sa vybrali dvaja bratia. Kňazmi sa stali aj dvaja synovci nebohého biskupa.

„Rodičia boli veľmi veriaci a viedli k tomu aj nás, deti. Po materiálnej stránke sme síce žili skromne, ale nič nám nechýbalo. Otec ako remeselník sa vedel postarať o rodinu, okrem toho sme mali aj pole. Od detstva sme pracovali, pokladali sme to však za prirodzené,“ vracia sa v rozprávaní do svojho detstva J. Tondra.

O svojom bratovi hovorí, že stále rozmýšľal o kňazskom povolaní. „Nespomínam si, že by hovoril o inej práci. Vždy mal jasno v tom, čo chcel. Vážim si na ňom to, že celý život ostal skromný tak, ako v detstve,“ povedal pán Jozef o svojom bratovi.

Nebohý biskup síce nastúpil v Bratislave na pedagogickú školu, v štúdiu však pokračoval na teológii.

Rodina Tondrovcov dnes smúti za svojím príbuzným. Jeho brat spomína na jedno z posledných stretnutí.

„Môj brat bol operovaný na srdce. Ešte prvého apríla slúžil v Spišských Vlachoch svätú omšu. Povedal mi, že na druhý deň musí ísť do Košíc na vyšetrenie s cievami. Lekári mu už odporúčali operáciu, rešpektoval to. Nastali však pooperačné komplikácie,“ so smútkom v hlase povedal J. Tondra.

Ako ďalej povedal brat zosnulého, biskup bude pochovaný v Spišskej Kapitule, pretože si to tak prial.

Ľuďom sa páčili jeho kázne

Správa o úmrtí emeritného spišského biskupa včera zarmútila aj samotných veriacich.

„Bol to môj obľúbený kňaz, poznal som ho dlhé roky. Páčili sa mi jeho kázne, pretože kázal o morálke,“ povedal nám Ján Kokoruďa zo Spišského Podhradia.

„Pôsobil na mňa ako dobrosrdečný človek. Páčili sa mi aj jeho kázne. Spoznal som ho na odpustových slávnostiach v Kluknave. Som z Ovčieho v okrese Prešov a spomínanú svätú púť pravidelne navštevujem,“ povedal nám Miroslav Šimčík.

ico

Rozlúčka

Obrad bude vo štvrtok

Pohrebné obrady zosnulého biskupa Františka Tondru budú vo štvrtok 10. mája. Začnú sa svätou omšou o 10.00 v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. Hlavným celebrantom bude košický arcibiskup a metropolita Bernard Bober.

Po svätej omši uložia pozostatky biskupa Tondru na cintoríne v Spišskej Kapitule.

sita

ico

Spomienky a kondolencie

Zosnulý zostane v pamäti predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského ako obetavý biskup.

Ako povedal arcibiskup Zvolenský pre agentúru SITA, aj ostatní biskupi u neho oceňovali schopnosť spájať ľudí a jeho lásku k cirkvi.

„Správa o jeho smrti je pre mňa prekvapujúca, pretože mal som nádej, že pooperačné ťažkosti prekoná. Zostáva v mojom vnútri vďačnosť za jeho ľudský príklad a vzornú kňazskú a biskupskú službu,“ povedal Zvolenský.

Spomína si na neho osobne aj ako na profesora na teologickej fakulte, ktorý veľmi kompetentne prednášal náuku morálnej teológie.

František Tondra odišiel podľa jeho nástupcu Štefana Sečku nečakane.

Ako povedal pre agentúru SITA, pri poslednom stretnutí sa s Tondrom lúčil s tým, že chce oslavovať jeho päťdesiate výročie kňazstva, ktoré by oslávil tento rok 1. júla.

„Človek má túžby a predstavy, ale všetko môže byť inak,“ povedal Sečka.

"Pre nás je to veľká strata, bola to významná osobnosť nielen pre Spišskú diecézu, ale aj pre celé Slovensko, nakoľko bol aj dlhoročným predsedom Konferencie biskupov Slovenska. V kresťanskej nádeji sa modlíme za spásu jeho duše," povedal kancelár Spišskej diecézy Peter Majda.

Kondoloval aj premiér

Predseda vlády SR Robert Fico zaslal sústrastný list, v ktorom vyjadril svoju hlbokú ľútosť nad úmrtím Františka Tondru - emeritného spišského diecézneho biskupa a významnej slovenskej osobnosti.

"Je to správa o to bolestnejšia, že som mal možnosť s týmto hlbokým a duchovným mužom veľakrát diskutovať o otázkach spolupráce štátu a cirkvi," uviedol v liste predseda vlády SR.

Pripomenul, že z osobnosti spišského biskupa Mons. Františka Tondru vyžarovala láska k slovenskej vlasti, ktorú opakovane vo svojich kázňach zdôrazňoval.

"Budem si na Otca biskupa Mons. Františka Tondru vždy spomínať s úctou za všetky jeho skutky, ktoré z lásky vykonal pre naše milované Slovensko," napísal v liste R. Fico. TASR informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

sita, tasr

ico

Životopis

František Tondra, emeritný spišský biskup sa narodil 4. júna 1936 v Spišských Vlachoch.

Maturoval na Jedenásťročnej strednej škole v Spišskej Novej Vsi a v rokoch 1957-1962 študoval na Rímskokatolíckej Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave (RKCMBF).

Kňazskú vysviacku mal 1. júla 1962. Na RKCMBF v roku 1978 získal doktorát z teológie a v roku 1993 sa habilitoval. V roku 1997 ho menovali za profesora v odbore teológia.

František Tondra bol kaplánom v Levoči, správcom farnosti v Hnilci i v Zázrivej. V rokoch 1978-1983 bol asistentom na RKCMBF v Bratislave.

V ďalších rokoch pôsobil ako správca farnosti v Tvrdošíne a v rokoch 1987-1989 ako správca farnosti, od roku 1989 dekan v Levoči.

Za biskupa menovali Františka Tondru 26. júla 1989. Predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) bol od 31. augusta 2000, do tejto funkcie ho opäť zvolili 16. septembra 2003 a v roku 2006.

Svätý Otec Benedikt XVI. 4. augusta 2011 prijal jeho zrieknutie sa úradu spišského diecézneho biskupa a ustanovil ho za Apoštolského administrátora Spišskej diecézy. Od 10. septembra 2011 bol na dôchodku.

František Tondra bol tiež konzultorom Kongregácie pre semináre a katolícku výchovu Apoštolskej Stolice vo Vatikáne, profesorom morálnej teológie na Teologickom inštitúte RKCMBF UK v Spišskom Podhradí a členom redakčnej rady Katolíckych novín.

Neprehliadnite tiež

Ambulantná sieť starne. Na východe ordinuje aj 87-ročný lekár

Vek lekárov sa zvyšuje, odchádzajú do dôchodku. Mladých je málo.

Elektromobilom chcú dať v Košiciach zelenú. A trolejbusy?

Radnica má v pláne zvýhodnenie elektromobilov v meste.

Syn mafiánskeho vraha mal zmlátiť mladíka pre fotku

Parkovací chaos v Poprade vyústil do bitky.

POZNÁMKA PETRA BERCIKA

Elektro(de)bilita

Úvahy mesta o zvýhodnení elektromobilov sú typickou ukážkou zbytočného gesta.

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.

Najčítanejšie na Spiš Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 4. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 5. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 6. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 8. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 9. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 10. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 043
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 182
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 374
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 293
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 253
 6. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 928
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 554
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 684
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 149
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 062

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop