Pracovníci správy národného parku idú proti nim bojovať aj pyrotechnikou.
VYSOKÉ TATRY. Medvede sa v Tatrách prebúdzali postupne od polovice februára ešte počas tuhých mrazov, posledné z dier vyliezli koncom marca.
Nie všetkým sa chce hľadať potravu po lesoch. Preplnené kontajnery plné zvyškov jedla lákajú v týchto dňoch minimálne desiatich vrátane medvedice s dvoma mladými.
Najväčší počet stretnutí človeka s medveďom zaznamenali v Tatranskej Štrbe-Lieskovci, Dolnom a Hornom Smokovci či v okolí Novej Lesnej.
V najbližšom čase sa budú v týchto lokalitách ozývať výbuchy. Tento spôsob plašenia medveďov už majú správcovia parku odskúšaný.
„Ide o klasickú pyrotechniku a ochranný granát, ktorý vydáva viacnásobný zvukový a svetelný efekt. Našou snahou je znepríjemniť medveďom pobyt v obývanej oblasti a odplašiť ich do lesa,“ popísal zámery ochranárov Tatranského národného parku (TANAP) ich riaditeľ Pavol Majko.
Pripravené majú aj elektrické ohradníky a gumové projektily do strelnej zbrane. Spoliehajú sa na bolesť vyvolanú po náraze gumovým projektilom, nepríjemný zvuk výbuchu a svetelný efekt sprevádzajúci výbuch.
Plašiť sa ich chystajú v nočných hodinách. „Situáciu monitorujeme a vybavujeme si všetky potrebné povolenia. Pevne verím, že nepríjemný zážitok si medveď zapamätá a už sa nevráti,“ dodal Majko.
Medvede si obľúbili odpadky pri škole
Kritická situácia je pri Strednej odbornej škole spoločného stravovania v Hornom Smokovci. Škola tam má dve budovy spojené asi tristo metrov dlhým chodníkom vedúcim cez lesný terén.
Práve tam sa často potulujú medvede, ktoré si zvykli hľadať potravu v odpadkových košoch pri škole.
„V škole pracujem dvadsaťšesť rokov, ale nepamätám si takúto situáciu. Medvede chodia okolo školy, minule sa žiakom podarilo natočiť jedného na mobil o pol desiatej cez deň,“ povedal zástupca riaditeľa Marián Hrebík.
V škole majú monitorovacie kamery, a tak si môžu každý deň ráno pozrieť na videu, koľko nočných návštevníkov hodovalo na odpadkoch.
Ku škole chodí aj medvedica s mladými, ktoré zaúča do tajov získavania ľahkej koristi v podobe zvyškov jedla.
„Skúseností s medveďmi máme v poslednom čase mnoho. Minule som ráno prišiel do školy a vyplašeného medveďa pri prechode cesty takmer zrazilo auto,“ dodal Hrebík.
„Je len otázkou času, kedy sa môže niečo prihodiť. Ráno aj večer musíme byť veľmi opatrní, štrngáme kľúčmi a robíme hluk, aby sme ich odplašili,“ povedala Mária Pitoňáková.
Medvede sa v okolí školy pohybujú najmä počas hlbokej noci.
Domáci sú na medvede zvyknutí
Tatranci berú medvede pri kontajneroch v obytnej zóne ako súčasť folklóru. Ako sme sa dozvedeli od obyvateľov bytovky Zdravie, medvede tam chodia pravidelne už roky.
Stretli sa s nimi už niekoľkokrát, zatiaľ vždy so šťastným koncom. Ako sa svorne zhodli, medvede v Tatrách nechodia po lese, ale po chodníkoch.
„Zamykať kontajnery nám nepomohlo, našli sme ich rozbité dole na ceste ďaleko od domu,“ povedala dievčina na balkóne.
Turistické chodníky sú plné turistov, pod čo sa podpísalo aj priaznivé počasie.
„Medveďa sme zatiaľ nestretli, ale na recepcii hotela nás upozorňovali, aby sme s touto možnosťou počítali,“ uviedol Ondřej Mazanec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš