Na ploche takmer troch hektárov predstavujú Štátne lesy TANAP-u aj tatranskú flóru, ktorá je za bežných okolností pre turistov neprístupná. V botanickej záhrade si môžu návštevníci kúpiť aj 60 druhov tatranských kvetov.
TATRANSKÁ LOMNICA. Od utorka bude po zime opäť pre verejnosť otvorená Expozícia tatranskej prírody Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici.
Turisti tak majú možnosť vidieť vzácne druhy tatranskej flóry bez toho, aby museli vystúpiť až do vysokohorského prostredia.
Aj v tomto roku sa v botanickej záhrade predstavujú takmer tri stovky bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Rozmiestnené sú na ploche takmer tri hektáre v ôsmich vápencových a žulových alpíniách a mokradiach.
Bohaté expozícieV máji medzi skalami prevláda žltá farba kvetov nátržníka crautzovho, taričníka skalného a záružlia močiarneho, fialovomodrá horca clusiovho a biela arábky alpínskej.
Návštevníci tu majú možnosť vidieť aj tie druhy rastlín, ktoré zostávajú skryté pred zrakom turistov, pretože ich stanovištia sú od značkovaných turistických chodníkov vzdialené.
Patrí k nim endemický druh Tatier a Fatry mak tatranský, vzácna skalokráska pyrenejská osídľujúca strmé skalné steny, trávnička alpínska a vičenec horský, vyskytujúce sa v Tatrách len na jednej lokalite.
Z glaciálnych reliktov rastie v botanickej záhrade dryádka osemlupienková, lomikameň ovisnutý, turička jednoduchá a ostrička myšia.
„Hýriace farby vysokohorskej jari a leta majú v botanickej záhrade svoje optimum v máji a júni,“ uviedla manažérka Expozície tatranskej prírody Zuzana Kyselová.
Leto v horách je krátke. Ranné mrazy a prvý sneh nie sú zriedkavé už koncom augusta. Tomu sa prispôsobili aj rastliny. V krátkom vegetačnom období sa niektoré už pod snehom pripravujú rozkvitnúť, aby čo najskôr vytvorili semená a zabezpečili svoju reprodukciu.
Ako vyzerá tatranská botanická záhrada
Pozrite si fotogalériu >>
Dvadsiate výročie otvoreniaExpozícia tatranskej prírody oslavuje v tomto roku dvadsiate výročie svojho otvorenia. S výsadbou vzácnych druhov tatranskej flóry pod Lomnickým štítom sa začalo už v roku 1989.
Autormi jej projektu a floristického inventára boli Anna Šoltésová, Rudolf Šoltés a Zuzana Kyselová. Verejnosti bola Expozícia tatranskej prírody po prvýkrát sprístupnená 15. júna 1992.
Odvtedy každoročne od druhej májovej nedele majú návštevníci možnosť aj v období, keď je vysokohorské prostredie ešte uzavreté a vegetácia miestami pod snehom, pozorovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov.
V záujme ochrany prírody Tatranského národného parku si milovníci skalničiek môžu sadeničky a semená tatranských rastlín a drevín kúpiť priamo v botanickej záhrade.
V tomto roku ponúkajú Štátne lesy TANAP-u vyše 60 druhov rastlín, medzi ktorými nechýba najžiadanejší plesnivec alpínsky, silenka bezbyľová, lomikameň metlinatý, zvonček maličký, klinček ľadovcový, veternica narcisokvetá, klinček včasný, dryádka osemlupienková či horec Clusiov.
Expozícia tatranskej prírody bude prístupná až do 16. septembra denne od 9:00 do 15:00, počas hlavnej letnej turistickej sezóny až do 17:00
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš