Obyvatelia obce Hnilčík začínajú mať obavy pred zlodejmi. Kedysi pokojná dedina sa dnes stáva cieľom nočných návštevníkov. Ich arogancia naberá na obrátkach, rabovaniu sa nevyhli úle, dvory, drevárne.
HNILČÍK. Obec Hnilčík (okres Spišská Nová Ves) patrí medzi najdlhšie na Slovensku, cesta tiahnuca sa stredom dediny má takmer 4 km.
Rodinné domy a rekreačné chaty sú popri nej roztrúsené, čo zrejme vyhovuje zlodejom. V noci sa nepozorovane vkrádajú do dvorov a rabujú.
Manželia Kalafusovci v nedeľu ráno neverili vlastným očiam, keď vyšli na priedomie. Kým spali, vykradli im dreváreň, ktorá sa nachádza len pár metrov od domu.
„Zamknutých dverí sa nedotkli, jednoducho vypáčili drevené dosky, a tak sa dostali dnu. Poprehadzovali celú miestnosť, no nebrali všetko. Kutrali aj v senníku,“ vysvetlil Viliam Kalafus.
Z drevárne majiteľom zmizla drahá sekera, pílka, drôty rôznych rozmerov a hrúbok. Klince, benzín a iné nástroje ostali bez povšimnutia.
„Odrezali aj kábel z elektrickej píly. Bolo im ho tak treba? Veď koľko za neho dostanú?“ hneval sa V. Kalafus.
Eva a Viliam Kalafusovci sú už na dôchodku a na niečo také sa nepamätajú.
„Nie sme jediní, ktorým sa to stalo. Susedom ukradli úľ, ďalšiemu dažďové odkvapy z novej strechy, inému tiež odrezali káble. A to mal vo dvore psa. Nerozumiem, prečo drôty zberné suroviny vykupujú. Mali by im to zakázať,“ reagovala E. Kalafusová.
Zvýšené vykrádanie
„Za posledné dva týždne sme zaregistrovali zvýšené vykrádanie. V lyžiarskom stredisku odrezali káble na snehových delách, potom sa pustili do dvorov v rodinných domoch. Ak niekto ukradne prívodný elektrický kábel, tak je škoda okolo 5–tisíc eur. V zberniach za to dostane 20 eur. V rekreačnej časti v jednej chalupe nocovali hostia a po pôjde im v noci lozili zlodeji. Báli sa vyliezť z domu,“ informoval starosta Vladimír Fabián (HZDS).
Zlodeji, zdá sa, sa nezastavia pred ničím. Starosta včera doobeda riešil krádež lana, ktoré spevňuje cestu nad rodinným domom.
„Na obecný úrad volala vystrašená obyvateľka, že sa päť mužov snaží vytrhnúť hrubé lano len niekoľko metrov od ich domu. Keď im kričala, že to nemôžu, odbili ju s tým, nech im to príde povedať priamo do očí. Kým som tam došiel, utiekli na aute. Lano tam síce ostalo, ale dokedy. Záujem o medené káble a železné drôty dáva tušiť, že nám tu začali chodiť obyvatelia zo susedného Nálepkova,“ myslí si starosta.
Hnilčík je obcou, v ktorej nežijú neprispôsobiví občania. Nemá rómsku osadu, doposiaľ sa tu žilo pokojne.
„Obec svieti takmer do polnoci. Za tmy vzniká priestor na rabovanie. Ľudia začínajú mať obavy. Oslovili sme policajné oddelenie v Nálepkove, aby zvýšili pozornosť pri hliadkovaní. Chystáme sa urobiť v dedine osvetu, upozorniť ich na to, aby boli pozornejší a všímali si aj okolie. Útokom zlodejov musíme zabrániť,“ uistil nás V. Fabián.
Predaj na občiansky preukaz
V Nálepkove pôsobia zberné suroviny vyše dva roky. Prítomný zamestnanec nám potvrdil, že káble vykupuje.
„Predávajúci tvrdia, že je to ich, alebo ich jednoducho našli. Ja si nemôžem overiť, odkiaľ ich majú. Ale pozrite sa, mám tu príjmové doklady, všetci musia ukázať občiansky preukaz,“ vysvetlil nám.
Za nákup hrubého železa tu zaplatia 15 centov za kilogram, za železný plech 11 centov za kilogram. Kilogram medeného mixu tu stojí 4 eurá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš