Od začiatku roka zaznamenali popradskí hasiči 104 požiarov v prírode a osem lesných požiarov. Pri likvidácii jedného z nich zahynul jeden z profesionálnych hasičov.
POPRAD.
„Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej, keďže teraz trochu napršalo. Ak by sa v lete situácia zhoršila, tak znovu pristúpime k tomu a v prípade Tatranského národného parku budeme zvažovať v niektorých častiach aj zákaz vstupu do lesa,“ uviedol pre SITA riaditeľ Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch. Vysoké Tatry sú hlavne v lete veľmi zraniteľné.
V Tatrách sú veľké plochy so suchým kalamitným drevom, ktoré môže spôsobiť vážne problémy. Ako príklad uviedol lokalitu Tichej a Kôprovej doliny. „Tam je situácia veľmi zlá,“ dodal Šproch.
Od začiatku roka zaznamenali popradskí hasiči 104 požiarov v prírodnom prostredí a osem lesných požiarov. Vlani to bolo v rovnakom období 114 požiarov v prírodnom prostredí a šesť lesných požiarov. Tohtoročné lesné požiare si vyžiadali aj jednu obeť.
Počas likvidácie požiaru v Poprade-Kvetnici 30. apríla zomrel jeden zo zasahujúcich popradských hasičov. Tohtoročné lesné požiare si vyžiadali škody vo výške 18 290 eur, vlani to bolo 2 230 eur.
„Situácia v lesoch nie je dobrá, pretože už nielen Tatry, ale aj ďalšie časti lesných porastov v okolí Popradu alebo smerom k Nízkym Tatrám sú napadnuté kôrovcom a sú dosť veľké plochy so suchým drevom, čím sa zvyšuje riziko vzniku požiaru,“ uviedol
Najčastejšou príčinou vzniku požiaru vo voľnej prírode ako aj v lese je neopatrnosť pri zaobchádzaní s otvoreným ohňom, prípadne ponechanie ohnísk bez dozoru.
S týmto problémom sa hasiči najčastejšie stretávajú v blízkosti Popradu v lokalite Kvetnica. Ľudia často zakladajú ohniská tam, kde by nemali.
Podľa Šprocha zákon hovorí o tom, že ohnisko sa môže zakladať len tam, „kde nedôjde k rozšíreniu požiaru“. Takýmto miestom nie je napríklad lokalita uprostred lesa.
Veľmi častou príčinou vzniku požiaru vo voľnej prírode je hlavne na jar vypaľovanie suchej trávy. „Nie sú to vždy len rómski spoluobčania, sú to aj ľudia, ktorí upratujú spôsobom, že to, čo vypálim, je upratané. Miesto toho, aby to vyhrabali a upratali, tak to radšej zapália,“ dodal Šproch.
V prípade lesných požiarov a požiarov vo voľnej prírode je len ťažké nájsť toho, kto požiar spôsobil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš