POPRAD.
„Stále sa trápime so strechami, ktoré ešte nie sú dokončené. Aj keď časť striech sa už opravila. Zápasíme s problémom zvyšných častí striech, ktoré nie sú opravené. Týka sa to najmä ochodzí, ktoré sú v dezolátnom stave,“ povedala riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
Už v tomto roku by sa mohla situácia aj v tejto oblasti vylepšiť. Prešovský samosprávny kraj vyčlenil na obnovu ochodzí a výmenu strešnej krytiny na nich 120-tisíc eur, informoval počas návštevy v okrese Kežmarok predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík. Túto časť hradu by chcelo múzeum opraviť ešte v tomto roku.
Riaditeľka múzea zároveň informovala predsedu samosprávneho kraja o ďalšom veľkom probléme, ktorým sú fasády a problémy s vlhkosťou v hradných objektoch. Múzeum už má pripravený projekt na odvlhčenie objektov, chýbajú však financie.
Vzhľadom na výšku nákladov, ktoré riaditeľka odhadla až na tri milióny eur. V tejto sume už sú zahrnuté aj náklady na reštaurátorské práce na freskách, ktoré sú na hradných objektoch, ako aj reštaurovanie kamenného portálu nad hradnou kaplnkou. „Čakáme na výzvu z Regionálneho operačného programu,“ priblížila zdroje financovania rozsiahlych opráv na Kežmarskom hrade. Čerešničkou na torte by mala byť podľa riaditeľky iluminácia celého hradu.
Najväčšiu rekonštrukciu zažil Kežmarský hrad v rokoch 1962 až 1985, ktorá sa do histórie zapísala ako najdlhšie trvajúca oprava hradu na Slovensku. Mnohé súčasné problémy vznikajú práve z toho, že pri prvej veľkej oprave hradu ešte neboli k dispozícii vyhovujúce materiály, postupy a skúsenosti pri obnove takýchto objektov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš