Odborníci podrobili drevenú stavbu skúške ohňom. Podpálili dom, aby sa presvedčili, či ostane aj po hodine neporušený. Hasiči to všetko sledovali. Zhodujú sa však na tom, že drevo je drevo a aj napriek najnovším technológiám ničivému živlu po čase podľahne.
BATIZOVCE. Jedným z iniciátorom simulovaného požiaru v podtatranskej obci Batizovce (okres Poprad) bol Igor Kuzma zo Zväzu spracovateľov dreva (ZSD).
„Chceli sme získať argumenty pre zmenu vyhlášky o požiarnej bezpečnosti stavieb. Je zastaraná a neumožňuje, aby stavby na báze dreva mali viac ako dve podlažia,“ povedal.
Stavba vydržala nápor ohňa takmer hodinu
Podpaľačskej akcie sa zúčastnil aj univerzitný profesor zo Žiliny Anton Osvald.
„Podľa predpisov musí stavba vydržať minimálne 45 minút. Videli sme, že nebola ohrozená strecha, aj stabilita stien ostala zachovaná. Ide o to, aby ľudia mali dosť času pred požiarom ujsť, aby stihli doraziť hasiči a mohli bezpečne zasiahnuť,“ vysvetlil Osvald.
Dodal, že drevo by na základe pokusu znieslo aj zložitejšie stavby, ako je v súčasnosti na Slovensku dovolené. „Drevo je dobrý stavebný materiál a dá sa z neho postaviť nízkoenergetický dom. Statika a technické systémy umožňujú stavať aj viacpodlažné, nielen rodinné domy s dvoma poschodiami,“ doplnil.
Drevo je drevo, tvrdia hasiči
Popradský hasič Marián Lopúch, ktorý požiar sledoval, je trochu iného názoru. Myslí si, že z hľadiska stability konštrukcie je drevo na tom podobne ako murované stavby, čo nie je nič výnimočné.
„Ak sú použité špeciálne nehorľavé materiály a nátery, tak to jednoznačne predlžuje čas ničenia konštrukcie a je to pre nás plus. V konečnom dôsledku však tak či tak ohňu podľahne každá konštrukcia,“ povedal.
Podľa neho je drevo horľavý materiál a z pohľadu bezpečnosti sa nič nemení. „Drevo je drevo. Aj keď je chránené, nebezpečenstvo požiaru je o niečo vyššie ako pri murovaných domoch,“ dodal.
Anketa
Podtatranci drevostavby chvália
Peter Kaleta síce má dom drevom len obitý, ale tomuto materiálu dôveruje. „Najmä dôverujem mojej poisťovni. Kedysi som uvažoval nad dreveným zrubom, ale kvôli určitým nedostatkom, ktoré predsa len klasická konštrukcia nemá, som sa rozhodol pre murovaný dom,“ povedal.
Viera Pitoňáková má drevený dom vo výstavbe pred dokončením: „Rozhodli sme sa pre drevený dom z ekologických dôvodov. Týka sa to aj šetrenia energií. Ten dom je vhodný pre alergikov, nie je prašný a výmena vzduchu prebieha aj bez toho, aby sme vetrali oknami.“ Podľa nej má drevo budúcnosť. „Nemám doma pleseň, je to suché, čisté, voňavé,“ dodala.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš