Jedinečný je aj svojimi vzácnymi náhrobkami, pod ktorými odpočívajú významné osobnosti mestského i európskeho významu, v tieni pod rovnako jedinečným hradom.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Na budúci rok si Podhradčania pripomenú 20. výročie zápisu mesta i jeho okolia do Zoznamu pamiatok svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Pri tejto príležitosti v meste pracujú aj na zdokumentovaní pamätihodností cintorína. Mesto na vyhotovenie zoznamu, z ktorého bude aj zvukové a multimediálne prevedenie, získalo dotáciu z Ministerstva kultúry SR, v rámci podpory ochrany, obnovy a rozvoja kultúrneho dedičstva v celkovej výške 2 500 €.
„Prvotnou myšlienkou bolo prejsť všetky pamätihodnosti cintorína, vytypovať historicky i umelecky cenné náhrobky i sochy na náhrobkoch, tie najcennejšie navrhnúť na národné kultúrne pamiatky, ako aj dostať tieto pamätihodnosti do povedomia nielen obyvateľov mesta, ale aj návštevníkov,“ vysvetlil Miroslav Varšo, predseda komisie pre kultúru, historické a kultúrne pamiatky a pamätihodnosti.
Snahou Podhradčanov je v prvej fáze komplexne zmapovať celý cintorín. Plánujú to do konca roka. V druhej fáze je sprístupniť zoznam pamätihodností širšej verejnosti. V pláne je i vybudovanie informačného panela, ktorý by mal byť osadený na miestnom cintoríne. Na zozname už začali pracovať.
Miesto lásky a vykúpenia
Cintorín pod Spišským hradom delia dve cestičky na tri hlavné časti. Dve boli pôvodne katolícke, vrchná - východná evanjelická, bola v 60. rokoch rozšírená smerom na východ.
V strede je kaplnka sv. Kríža, ktorá uchováva obraz od levočského maliara Jozefa Czauczika. Starší stredoveký cintorín sa nachádza okolo farského kostola v strede mesta.
„Zo strachu z nákaz cisár Jozef II. nariadil zrušenie vnútromestských cintorínov. Súčasný cintorín je koncipovaný v intenciách doby, v ktorej vznikol. V 18. storočí malo miesto posledného odpočinku človeka vťahovať do utajeného priestoru, v ktorom bola smrť spojená s láskou a vykúpením. Náhrobky sú odrazom dobrého vkusu. Sú to zmenšeniny stavieb a slohových prvkov,“ uviedol výtvarník Peter Krupa, rodák zo Spišského Podhradia, ktorý sa rovnako zaujíma o zachovanie i zmapovanie pamiatok cintorína.
Bronzový anjel pre Rózu
Dominantným umeleckým dielom na podhradskom cintoríne je dielo sochára Alexiusa Luxa, ktoré presahuje regionálny charakter. Bronzový anjel vinie jednou rukou k sebe Pánovi oddanú umierajúcu krásnu Rózu a druhou jej ukazuje cestu k Vykupiteľovi.
V jej prípade smrť bola ukončením z dnešného pohľadu banálnej choroby angíny, ktorá spôsobila jej dlhodobé pripútanie k invalidnému vozíku.
Po bokoch dominanty boli ešte dvaja smútiaci anjeli, ktorých ako prvých ukradli chamtivci ešte v 70-tych rokoch. Ako spomienka zostal už len jeden sklonený nad urnou továrnika Harmatu.
Ten vo svojej továrni zamestnával 200 ľudí. Navyše bol autorom viacerých vynálezov. K najvýznamnejším patrí oblúkové zváranie. V 20. rokoch sa zaslúžil o zavedenie elektrického prúdu v Spišskom Podhradí. Jeho urna s popolom je uložená v hrobe. Na symbolickej urne sa nachádza reliéf s portrétom továrnika.
Vedeli ste?
Významné osobnosti
Pod Spišským hradom odpočívajú aj hudobný skladateľ Šimrak, uvádzaný tiež ako Ján Šimbracký. Ďalšími sú Imré a Aurel Festovci.
V Spišskom Podhradí sa narodil významný maliar romantizmu na Slovensku, priateľ spisovateľa G. K. Z. Laskomerského Karol Tibély. František Hadri Drevenický – básnik tu študoval v učiteľskom ústave. Narodil sa v mlyne na Rybníčku.
Na Palešovom námestí sa nachádza rodičovský dom Františka Hutyru, zakladateľa a prvého rektora Vysokej školy veterinárnej v Budapešti a priekopníka hygieny potravín i autora viacerých významných publikácií, preložených do ôsmich jazykov.
šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš