Tá sa počas svojho účinkovania vyznačila nielen veľmi vysokou úrovňou, ale priniesla tiež vynikajúce a dramatické fair-play merania síl.
ST. ĽUBOVŇA. S pribúdajúcim časom si zároveň získavala aj čoraz väčšie množstvo priaznivcov, pre ktorých sa stal tento šport cestou k zlepšeniu si životného štýlu formou aktívneho pohybu. Po ukončení tejto úspešnej sezóny sme požiadali jedného z jej hlavných organizátorov Miroslava Furtkeviča, ktorý nám v nasledujúcom rozhovore podrobne priblížil jej celkový podstatne zaujímavý priebeh.
Verili ste po úspešnom vlaňajšom ročníku amatérskej volejbalovej ligy v ďalší nárast úrovne tejto súťaže a splnila popritom aj všetky vaše očakávania a predsavzatia?
„V prvom rade by som sa chcel poďakovať hlavne hlavnému organizátorovi Jánovi Servickému, ktorý má prvoradý podiel na existencii tejto súťaže. Na viac nás všetkých veľmi teší, že k činnosti tejto atraktívnej ligy nám pomáha sponzor Draganna. Som presvedčený, že nadviazanie spolupráce pri rozvoji amatérskeho volejbalu v našom meste a okrese s týmto investorom bolo dobrou myšlienkou. Pred štartom súťaže sme boli milo prekvapení, že sa do nej prihlásilo až osem kolektívov z hornej kategórie a päť tímov vo veku nad 35 rokov. Myslím si, že ideme tou správnou cestou a vyzerá to tak, že v budúcom ročníku sa liga rozrastie o ďalší počet kvalitných mužstiev.“
Aktívni seniori, ktorým je volejbal podstatne blízky presvedčili športovú verejnosť, že táto liga je vo vašom meste čoraz väčšou prioritou. Súhlasíte s týmto názorom?
„Sme nesmierne radi, že tento šport sa v našom meste udržiava naďalej. Môžeme hrdo povedať, že Stará Ľubovňa je taktiež i volejbalovým mestom. Najvyššiu amatérsku súťaž hrali aj dorastenci, ktorí v minulosti patrili medzi špičku Slovenska. V takom malom meste, akým sme my, je spoľahlivá práca nielen s mládežou, ale i s dospelými na vynikajúcej úrovni, čo sa neskôr viditeľne odzrkadľuje aj na volejbalovom poli.“
Čo považujete za najväčšie pozitíva a negatíva tohto volejbalového ročníka?
„Keďže ide o amatérsku súťaž, tých negatív bolo určite minimum a v pomerne krátkom čase sme si s ich vyriešením dokázali poradiť. Pozitívom bolo, že všetky stretnutia sa odohrali v duchu fair-play a pre mužstvá boli aj skvelým zážitkom. Nešlo v nich pritom ani tak o víťazstvá, ale v priateľskej atmosfére si navzájom porovnať svoju športovú výkonnosť pri vysokej sieti. Duely boli taktiež výbornou možnosťou v dnešnej rozbehanej dobe nielen využiť svoju voľnú chvíľku. Mnohí hráči si určitou mierou pri tomto volejbale nielen oddýchli, ale načerpali dostatok nových síl do práce a ďalšieho života.“
Plánujete v nastávajúcom ročníku podstúpiť určité kroky k ešte väčšiemu spestreniu súťaže než tomu bolo doposiaľ?
„Nepochybne, že na súťaži sa dá stále niečo zlepšovať a zmodernizovať. Mám osobne v úmysle, že by sa neodohralo iba základné kolo, ale aby pribudlo aj play-off, čím by sa liga dozaista stala pre všetky kolektívy atraktívnejšou, než to bolo doteraz.“
Usporiadanie a činnosť akýchkoľvek spoločenských športových podujatí vyžaduje vytváranie pevného finančného a materiálneho zázemia. Ste naplno presvedčení, že sa vám darí maximálne napĺňať stanovené úlohy, ktoré môžu i do budúcna privádzať k spokojnosti?
„Amatérska liga sa hrá systémom, že domáce tímy vždy zabezpečujú uskutočnenie stretnutia, pričom hradia prenájom športovej haly a rozhodcu. Môžem otvorene povedať, že zatiaľ nám nevznikli žiadne iné náklady a hostiteľské mužstvá dokážu stále spoľahlivo zabezpečovať finančné stránky stretnutí.“
Čo by ste asi najviac privítali pre zvýšenie celkovej úrovne tejto amatérskej ligy?
„Všetkých by nás veľmi potešilo, keby sa nám podarilo túto ligu čo najviac spestriť. Podotýkam však, že zatiaľ je to len myšlienkou a túžbou niektorých účinkujúcich mužstiev. V blízkej budúcnosti sa plánuje po obnove znovu otvorenie športovej haly, čo by malo byť pre túto súťaž veľkým prínosom. Ak by prebiehali stretnutia na halovej palubovke je predpoklad, že by sa na nej dali utvoriť aj dve hracie plochy. Liga by sa podľa mňa stala atraktívnejšou nielen pre mužstvá, ale i pre jej priaznivcov. Divácke a športové zázemie by sa tým pádom postupne rozrastalo, čo by bolo podstatným prínosom do nastávajúceho obdobia.“
V uplynulom roku ste zásluhou VKM Stará Ľubovňa v najvyššej slovenskej súťaži považovali volejbal za hlavný impulz pri rozvoji tohto športu v tomto meste. Súhlasíte s týmto názorom aj v súčasnosti po nepríjemnom zostupe VKM do nižšej súťaže?
„Vypadnutie mužov z najvyššej slovenskej súťaže je síce trocha na škodu, ale tento neúspech nie je spojený s našou amatérskou ligou a nemá na ňu žiadny vplyv. Možné príčiny ich zostupu vidím v tom, že svoje domáce majstrovské zápasy nehrali v športovej hale, kde by im fanúšikovia vytvorili určite aj úplne iné divácke zázemie. Čo sa týka našich zápasov, tie prebiehali väčšinou v školských telocvičniach a vždy sa niesli v tej správnej volejbalovej atmosfére. Pevne však verím, že aj napriek vypadnutiu VKM, bude volejbal u nás znovu patriť medzi slovenskú špičku. Mesto Stará Ľubovňa má na mape Slovenska vybudované svoje pevné miesto aj vo volejbale a tento kolektívny šport si určite stále zaslúži.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš