V kežmarskom dennom stacionári Korytnačka trávia telesne a duševne hendikepované deti denne osem hodín. Mestskí poslanci na zastupiteľstve schválili zvýšenie poplatku na dvojnásobok súčasnej platby. Problémov s detským stacionárom je však viac.
KEŽMAROK. Stacionár Korytnačka sprevádzajú problémy už dlhodobejšie. Najprv ho presťahovali z materskej školy do zariadenia pre seniorov na ulici Vyšný Mlyn.
„Pôvodné priestory stacionára boli v budove, ktorá nepatrí mestu. Úhrady za energie a prevádzku boli vysoké a pre mesto neúnosné,“ objasnil dôvody sťahovania primátor Kežmarku Igor Šajtlava (nez.).
Rodičia detí sa po presťahovaní sťažovali na nevyhovujúce priestory, za pravdu im dala aj kontrola oddelenia hygieny Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade.
„Všetci rodičia sme vedeli, že hygiena to neschváli. Tie priestory boli skutočne nevyhovujúce,“ povedala matka jedného z klientov zariadenia Katarína Brontvajová.
„Na základe zamietavého stanoviska hygieny sme detský stacionár presťahovali z prízemia do horných poschodí zariadenia pre seniorov. Nevyrovná sa to pôvodným podmienkam, ale iná možnosť nebola,“ dodal Šajtlava.
Výška poplatku dvihla rodičom tlak
Ďalším sporným bodom, kde sa rozchádzajú názory rodičov detských klientov Korytnačky a mesta Kežmarok, je výška úhrady za sociálne služby. Od júla by mali narásť na dvojnásobok súčasnej platby. Rodičia by tak museli mesačne platiť 400 eur.
Rodičia po tejto správe ostali šokovaní. „Podľa mňa nikto z nás rodičov si nemôže dovoliť zaplatiť takúto sumu. Cena je likvidačná, dieťa by som bol nútený nechať doma,“ povedal jeden z rozhorčených rodičov.
Novú výšku úhrady schválili mestskí poslanci na svojom poslednom zasadnutí. „Všetko, čo sa v tejto súvislosti stalo a deje, je dôsledok prijatej novely zákona o sociálnej starostlivosti. To som si nevymyslel ani ja, ani mesto,“ vyjadril sa k plánovaným zmenám kežmarský primátor.
Podľa tejto novely musia rodičia ako prijímatelia sociálnej služby znášať polovicu skutočných nákladov.
Po piatkovom rokovaní s rodičmi a primátorom Kežmarku sa k výške úhrady vyjadril aj predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík (Smer).
„Spoločne sme hľadali spôsob, ako zmierniť plánovanú platbu rodičov vo výške okolo 400 eur mesačne. Myslím si, že nájdeme vyhovujúce riešenie,“ prisľúbil.
Aká budúcnosť čaká Korytnačku?
Veľké otázniky vyvoláva ďalší osud detského stacionára. Rodičia žiadajú PSK, aby si vzal Korytnačku pod svoju správu ako detašované pracovisko Domova sociálnych služieb Ľubica.
„Išlo by o zásah do rozpočtu kraja, prevádzku by sme museli hradiť z vlastných zdrojov. Museli by sme nájsť okolo 200–tisíc eur ročne,“ povedal Chudík.
Ako dodal, navštívi aj pôvodné priestory v štátnej budove materskej školy a bude hľadať východiská zabezpečenia prevádzky Korytnačky.
Najskôr to však bude možné od 1. januára budúceho roka. Zatiaľ sa rodičia telesne a duševne chorých detí v Kežmarku musia spoľahnúť na ústretovosť poslancov mesta aj župy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš