Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Pri hasení lesných požiarov v suchých porastoch Vysokých Tatier sa bude používať aj špeciálny gél, ktorý bol pôvodne vyvinutý ako plienka pre kozmonautov. Novinku dnes vyskúšali popradskí hasiči na cvičení s medzinárodnou účasťou.
TATRANSKÁ LOMNICA.Cvičenie bolo zamerané na likvidáciu lesných požiarov. Hasiči pri nich hasia z vrtuľníkov s bambi vakmi i jazierkovým systémom pri požiari v neprístupnom horskom teréne.
Novým pomocníkom je špeciálny gél, ktorý zatiaľ využívajú len dve európske krajiny. Na Slovensku ho okrem Popradu majú k dispozícii aj v Banskej Bystrici.
Riziko vzniku požiaru sa na území Vysokých Tatier z roka na rok stupňuje. Potvrdil to Ján Šuba, veliteľ modulu leteckého hasenia popradských hasičov.
„Lykožrút svojou činnosťou vytvára stále nové a nové plochy suchého lesa. Zameriavame sa hlavne na prevenciu proti požiarom výstrahami, upozorneniami formou sms správ a ďalšími varovaniami,“ uviedol Šuba.
Podľa jeho slov sú vrtuľníky s bambi vakmi pri veľkom lesnom požiari najúčinnejšie. Ukážky takéhoto hasenia bolo možné vidieť na futbalovom ihrisku aj pri vodnej nádrži pri kabínkovej lanovke na Štart.
„Ďalším využitím vrtuľníka pri zásahu je evakuácia ľudí z horských chodníkov, chát, hotelov a podobne,“ dodal.
Medzi najrizikovejšie oblasti z hľadiska vzniku lesného požiaru patrí Tichá a Kôprová dolina, Hrebienok a oblasť Štrbského Plesa.
Popradskí hasiči budú priekopníkmi
Medzi demonštrácie pripravenosti hasičov patrilo aj hasenie objektu hasiacim gélom.
„Je to hasiaca látka nového tisícročia s vynikajúcimi vlastnosťami. Pôvod má v kozmonautike, mala slúžiť ako plienky pre astronautov. Zhodou náhod sa prišlo na to, že má vysokú tepelnú odolnosť,“ predstavil horúcu novinku Marián Lopúch z Hasičského a záchranného zboru v Poprade.
Podľa jeho slov patria popradskí hasiči medzi jedných z mála, ktorí majú gél k dispozícii. Zatiaľ ho v ostrej akcii ale nepoužili.
Na ochranu pred ničivým ohňom by ho chceli hasiči využiť aj vo Vysokých Tatrách. „Naša iniciatíva k tomu smeruje aj vzhľadom k vysokému požiarnemu riziku v našich veľhorách,“ povedal Lopúch.
Hasiaci gél sa dá použiť pri hasení áut, domov či lesa. Pomocou neho sa dá vytvoriť aj bezpečnostná zóna, cez ktorú sa plamene nedostanú.
So zvyšujúcim sa požiarnym rizikom v tatranských lesoch sa snažia nielen popradskí hasiči držať krok svojou pripravenosťou zvládať možné krízové situácie.
Naberanie vody z nádrže. Metóda leteckého hasenia je v lesnom teréne veľmi účinná.
Hasiaci gél je horúcou novinkou. Objekt sa ním nastrieka a ochráni ho tak pred plameňmi. Foto k článku: Marek Nemec
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš