V strede popradského námestia sa vyníma niekoľkometrový máj ako symbol náklonnosti chlapcov k dievčatám.
POPRAD. V niektorých končinách Slovenska stavali máje na začiatku mesiaca. Na Spiši sa traduje obdobie na Turíce.
„Je to spojené s oslavami príchodu jari a s cirkevným sviatkom. Máje sa stavali najmä dievčatám, ktoré sa mali v tom roku vydávať,“ vysvetlil Ján Profant z folklórneho súboru Vagonár.
Vedúca folklórneho súboru Venček Mária Baranová prezradila detaily stavania májov. „Chlapci sa snažili postaviť máj čo najvyšší a najkrajší. Dokonca sa traduje, že by mal byť vyšší ako strecha domu. Tá dievčina, ktorá máj nedostala, sa bála, že ostane starou dievkou,“ dodala.
Luha: Nemám ho komu postaviť
Najmenší folkloristi si stavanie mája na námestí v Poprade užívali. „Vždy sa veľmi teším na stavanie mája. Škoda, že to už len hráme, mňa by potešilo, ak by mi nejaký chlapec pred domom postavil máj,“ povzdychla si s úsmevom Barbara Fördösová.
Jej kolega z folklórneho súboru Venček Martin Luha má trochu iný názor: „Chlapci týmto dokazujú dievčatám, že ich majú radi. V reálnom živote mi to ale vôbec nechýba. Ani nemám komu ten máj postaviť,“ dodal tiež s úsmevom.
Popradčania sledovali stavanie mája v centre mesta s nemým úžasom.
„Pozdáva sa mi myšlienka ukázať staré tradície mešťanom. V meste by som sa na toto dnes už sám neodvážil. Symbolicky by mohol môj máj pre partnerku vyzerať tak, že by som ju vzal niekde na predĺžený víkend a užíval si relax,“ vysvetlil Tomáš Perďoch.
Jana Koláriková by ocenila takúto pozornosť od chlapca aj dnes. „Je dôležité a pekné uchovať tradície a je zaujímavé pozrieť si to v meste. Bolo by to pekné, ak by mi niekto máj postavil aj dnes,“ povedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš