Riaditelia a zriaďovatelia týchto škôl sa zhodujú, že stanovený strop priemeru ako kritérium prijatia žiaka na gymnázium nie je smerodajný. Jedinou správnou metódou, ako si overiť vedomosti žiaka, sú prijímacie skúšky, a to pre všetkých rovnako. Myslia si to aj študenti popradských gymnázií, ktorí sa ani s horším priemerom zo základnej školy na gymnáziu nestratili.
POPRAD. Každý zo šéfov gymnázií v Poprade má na iniciatívu prijímania žiakov s priemerom do 2,0 svoj názor, ale vo všeobecnosti sa zhodujú, že priemer známok nie je pre prijímanie na školu smerodajný. HUMENNÉ. V Humennom fungujú tri gymnáziá, jedno štátne a dve cirkevné – Gymnázium sv. Jána Zlatoústeho a Gymnázium sv. Cyrila a Metoda. Najväčšie a najstaršie je štátne Gymnázium arm. gen. Ludvíka Svobodu. Navštevuje ho 683 žiakov.
„Ako každý riaditeľ, aj ja mám záujem o to, aby na gymnáziu študovali žiaci s dobrým prospechom. Na druhej strane si ale nemyslím, že máme právo zakazovať žiakovi a rodičom podať prihlášku,“ povedal riaditeľ cirkevného gymnázia Štefan Hric.
Z jeho skúseností vyplýva, že aj trojkár dokáže zvládnuť štúdium na gymnáziu a neskôr sa uplatniť na vysokej škole.
Riaditeľ Gymnázia na Kukučínovej ulici Vladimír Lajčák si myslí, že takáto zmena môže vyvolať tlak na učiteľov na základných školách.
„Oveľa objektívnejšie by boli prijímacie pohovory pre všetky gymnáziá dané centrálne. Práve to by naopak vyvolalo tlak na žiakov, aby sa viac učili a pripravovali,“ vysvetlil Lajčák a dodal, že štátnym gymnáziám by tento krok nemusel ublížiť, ale ostatným by mohol hroziť zánik.
Nebus: Treba urobiť poriadok
Šéf Gymnázia na ulici Dominika Tatarku Dušan Nebus tento krok zo strany vlády víta.
„Treba urobiť poriadok v stredných školách. Otázka priemeru však nie je až taká podstatná. Nejaký strop by sa mal zaviesť, ale zároveň je potrebné upresniť pravidlá prijímania žiakov na stredné školy,“ uviedol Nebus.
Potvrdil, že aj tento rok sa na školu hlásil takmer trojnásobok počtu, aký sú schopní prijať, a tak sa menšieho záujmu zo strany žiakov neobáva.
Silvia Oleníková je zriaďovateľkou Súkromného gymnázia na Letnej ulici v Poprade. Aj ona si myslí, že najlepšie žiakov preveria jedine prijímacie skúšky.
„Tie sú smerodajné. Priemer 2,0 nehovorí o ničom. Každá škola má inú náročnosť. Niekde môže byť na vysvedčení jednotka to, čo inde trojka,“ dodala Oleníková.
Študenti: Každý má mať rovnakú šancu
Popradskí študenti sú za to, aby šancu dostať sa na gymnázium mal každý rovnakú.
„Nie je správne riešenie určovať hranicu priemeru. Každý by mal mať rovnakú šancu študovať, ak chce,“ povedala gymnazistka Klaudia Lacušová.
Jej kolegovia majú rovnaký názor. „Aj ja som mal horší priemer a zvládam štúdium bez problémov,“ priznal sa Michal Ďurkovič.
Boris Brachňák ho doplnil: „Na školách sa môžu potom umelo zlepšovať známky a žiakovi to neskôr určite uškodí. Príde na gymnázium s tým, že niečo vie a nakoniec pohorí.“
V Spišskej nevidia problém
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ani jedno z troch gymnázií v Spišskej Novej Vsi nevidí v iniciatíve ministra Čaploviča problém. Tvrdia, že kritériá spĺňajú už dnes.
Riaditeľ Gymnázia na Javorovej ulici Peter Ivančák súhlasí s iniciatívou ministra školstva Dušana Čaploviča.
„Považujem to za celkom prirodzenú vec. Túto podmienku máme zakomponovanú v kritériách na prijímacie konanie. Gymnázium na Javorovej ulici prijíma žiakov s celkovým priemerom do 2,0. Na osemročné štúdium dokonca prijímame len do priemeru 1,7,“ informoval riaditeľ Peter Ivančák. V súčasnosti študuje na tejto škole 491 žiakov.
Cirkevné gymnázium Štefana Mišíka navštevuje 140 študentov. Riaditeľ Ján Stuhlák na pripravovaný zákon reagoval stručne: „Na našu školu prijímame študentov s priemerom do 1,5, takže to máme vyriešené.“
Najväčší počet študentov v Spišskej Novej Vsi má Gymnázium na Školskej ulici, do ktorého chodí 626 gymnazistov.
„Nepovažujem to za šťastné riešenie. Známky na vysvedčeniach nevystihujú kvalitu na jednotlivých základných školách. Nie každá škola je na takej úrovni, aby známky z jednotlivých predmetov boli rovnocenné. Škole to prinesie určite menej študentov,“ uviedol riaditeľ gymnázia Jozef Kačenga.
ešl
Anketa
Martina Iovdijová, študentka Gymnázia na Školskej ulici v Spišskej Novej Vsi: „Podľa mňa je to správne a spravodlivé. Na takúto školu by sa mali dostať tí najlepší. Gymnázium bola vždy značka kvality.
Viktória Koósová, študentka Gymnázia na Školskej ulici v Spišskej Novej Vsi: „Kritériá na prijatie by mali byť ešte prísnejšie. Ja by som priemer na prijatie znížila na 1,5. Táto škola by mala byť výberová. Trojkárov a slabších žiakov je veľa, nestíhajú a ťahajú s výsledkami triedu dole.“
ešl
Kto by nechcel dobrých žiakov
„Bol by som zlý riaditeľ, keby som nebol za nižší priemer. Čím lepší prospech, tým lepší žiak. Kto by nechcel dobých žiakov?“ reagoval riaditeľ štátneho gymnázia Ivan Pajtaš.
„Súhlasím. Nemám s tým problém. Som aj za 1,5,“ povedal. Podľa jeho slov sa do prvého ročníka prihlásilo 222 žiakov a ani nie desať percent z nich má priemer známok horší ako 2,0.
Riaditeľ Pajtaš však upozorňuje kompetentných, aby nezabudli na paragraf školského zákona, ktorý hovorí, že ak má žiak úspešnosť v deviatackom testovaní v každom predmete najmenej 90 percent, riaditeľ rozhoduje pri jeho prijímaní bez prijímacej skúšky. „Mali sme taký prípad. Žiak mal priemer známok vyšší ako 2,0, ale monitor urobil na viac ako 90 percent,“ zdôraznil.
jo
Anketa
Miroslav Fedurco, gymnazista: „Myslím si, že trojkári na gymnázium nepatria. Súhlasím s tým, aby sa ich počet obmedzil prospechom. Nepamätám si, že by sme mali spolužiakov s prospechom vyšším ako 2,0. Dá sa to zvládnuť.“
Lenka Hančárová, gymnazistka: „Malo by sa prijímanie obmedziť prospechom. Gymnáziá by mali byť na lepšej úrovni. Z gymnázií idú žiaci na vysoké školy, je tam stále viac a viac študentov. Mali by tam byť len tí najlepší, nie každý. Žiaci s vyšším prospechom by mali ísť na odborné školy. Priemer 2,0 je v pohode, 1,5 je už trochu prísne. Máme však aj spolužiakov s priemerom vyšším ako 2,0. Nezdá sa mi, že by boli menej schopní. Všetci sme zvládali štúdium.“
jo
Zmena sa nepáči riaditeľom ani gymnazistom
MICHALOVCE. Riaditeľ Gymnázia P. Horova v Michalovciach Rudolf Gadomský nepovažuje návrh ministerstva školstva za šťastný. „Je to normatív, ktorý neprinesie zlepšenie kvality vzdelávania,“ uviedol.
Dodal, že táto navrhovaná zmena má pomôcť technickým školám a naopak, ublíži gymnáziám. Štát by podľa Gadomského nemal umelo tlačiť študentov, aby mali záujem o školy technického zamerania. „Trh nech jasne ukáže, ako sa dokážu uplatniť absolventi technických škôl. Pripadá mi nevhodné vytlačiť žiakov z priestoru gymnázií,“ povedal Gadomský.
Gymnázium P. Horova v Michalovciach navštevuje 881 študentov. Počet žiakov kvôli nelichotivého demografickému vývoju podľa riaditeľa aj tak z roka na rok klesá. Kým minulý školský rok mali v triedach po 34 žiakov, tento rok je ich len po 30. Gymnázium vzniklo v roku 1922 a je najstarším gymnáziom v regióne Zemplína.
Gymnazistka Mária Macková si myslí, že sprísnenie kritérií prijatia na gymnázia nie je správne. „Nie je to dobré. Známky na základnej škole nie sú všetko. Niektorí žiaci na základných školách nemuseli excelovať, mohli mať aj problémy s nejakým učiteľom a naopak po príchode na gymnázia sú skvelými študentmi,“ uviedla študentka prvého ročníka.
mpo
Autor: mpo, jo, ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš