Pracovníci Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP) vyznačili viac ako 9–tisíc suchárov na šiestich úsekoch. Turistom sa to veľmi nepáči.
VYSOKÉ TATRY. Podľa Lenky Burdovej zo ŠL TANAP–u je dôvodom orezávania postup lykožrútovej kalamity a obmedzenie vysvetlila tým, že ani na jednej trase nie je možná obchádzka.
„Zdržanie turistov na jednotlivých úsekoch by nemalo presiahnuť hodinu. Práce budú podľa dohody s dodávateľskou firmou trvať až do 31. júla,“ dodala Burdová a upozornila na to, aby turisti rešpektovali usmernenia na informačných tabuliach, a to najmä kvôli vlastnej bezpečnosti.
Na otázku, prečo začali s prácami až teraz, odpovedala jasne: „My do toho vstupujeme ako správca územia a vykonávateľ prác. Peniaze a termíny má na starosti mesto Vysoké Tatry.“
Primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš (nez.) vysvetľuje, že sa čakalo na peniaze z projektu od ministerstva životného prostredia. „Akonáhle prišli, začali sme pracovať. Gro sme chceli mať hotové do 15. júna, keď sa oficiálne začína letná turistická sezóna,“ povedal Mokoš.
Podľa neho by práce v neprístupnom teréne aj tak neboli možné, pretože na chodníkoch bol ešte donedávna sneh.
Florek: Neporiadok robia všade
Turistom však obmedzenie a čakanie na chodníkoch prekáža. „Aj keď chodím prevažne na cyklotúry, neschvaľujem to. Peších turistov to ruší,“ povedal poľský turista z Varšavy Andrzej Urbanski.
Ani manželia Florekovci z Prešova z tejto situácie nadšení nie sú. „Neporiadok robia všade, chodníky nevynímajúc. Je to obmedzujúce. Vyzerá to, že ak si to neupraceme sami, tak to tak aj ostane,“ pohoršoval sa Juraj Florek.
Jeho manželka sa k názoru pridala: „Neviem, či na to nemali čas pred sezónou. My domáci sme zhovievavejší, ale cudzinci budú na to prekvapene pozerať.“
Príprava na sezónu
Opravujú turistické chodníky
Do skončenia sezónnej uzávery značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku (TANAP) zostávajú už len dva týždne.
Pred letnou turistickou sezónou začali pracovníci Štátnych lesov TANAP–u s opravou značkovaných turistických chodníkov, drevených premostení vodných tokov, zábradlí, striešok odpočívadiel, lavičiek a stolov, smerovníkov a informačných tabúľ.
Opravy najväčšieho rozsahu zabezpečujú na turistickom chodníku popri vodopádoch Studeného potoka, od Bilíkovej chaty až po Rainerovu chatu vo Vysokých Tatrách. Informovala o tom Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP-u.
Poškodené úseky chodníka medzi Bilíkovou a Rainerovou chatou lesníci nanovo vydláždia kameňmi a na exponovaných úsekoch, pre ich ľahšie zvládnutie, pribudli ďalšie stupne schodov. Nové kamenné schody uľahčia turistom prístup aj na kamennú plošinu s reťazovým zábradlím, odkiaľ môžu sledovať
vodopády Studeného potoka.
Turistické chodníky nad vysokohorskými chatami, najmä v úsekoch, ktoré vedú vysokohorskými sedlami, sú ešte stále pod snehom. Ich opravu a údržbu plánujú až potom, keď sa sneh roztopí.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš