Korzár logo Korzár Spiš
Pondelok, 16. máj, 2022 | Meniny má Svetozár

Pod Tatrami sa v noci dvakrát triasla zem

Počas noci zaznamenali v podtatranskej oblasti dva slabšie otrasy zeme, lokálne magnitúdo je asi 2,7.

(Zdroj: fotolia.com)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

Obec Vernár a široké okolie v noci zo štvrtka na piatok zasiahlo zemetrasenie. Počas šiestich hodín sa pod Tatrami zatriasla zem až dvakrát. Aj keď boli otrasy mierne, pocítili ich aj v Poprade. Chvel sa im nábytok.

VERNÁR. Malebná dedinka Vernár ukrytá hlboko v kopcoch Slovenského raja sa stala epicentrom dvojnásobného zemetrasenia.

Informáciu potvrdila vedúca oddelenia seizmológie Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied (GÚ SAV) Miriam Kristeková.

„Vo štvrtok v čase o 23.35 hod. došlo neďaleko obce Vernár k slabému zemetraseniu. Podľa predbežných údajov bolo lokálne magnitúdo zemetrasenia 2,7,“ uviedla Kristeková.

Zemetrasenie zaznamenali seizmické stanice Národnej siete seizmických staníc a Lokálnej siete východné Slovensko.

Na vystrašených obyvateľov čakalo ešte jedno prekvapenie. „Ďalší slabý otras bol zaznamenaný aj v piatok ráno o trištvrte na šesť. Lokálne magnitúdo zemetrasenia bolo 2,1. Obe zemetrasenia mohli pocítiť obyvatelia okolitých obcí,“ dodala seizmologička.

Za príčinu zemetrasenia označili odborníci lokalitu, ktorá leží na tektonickom, tzv. vikartovskom, zlome a ten sa tiahne z východu na západ.

TK_Zemetrasenie1_020612_mn_res.jpg
Epicentrum v horách. Obec Vernár zažila počas jednej noci dve zemetrasenia. Foto: Marek Nemec

Vernárčanov chvenie zeme zaskočilo

Obyvatelia obce od rána nehovorili o ničom inom. Slovo zemetrasenie sa tam skloňovalo vo všetkých pádoch.

„Otrasy som v noci pocítil, bol som vtedy v práci. Všetko sa triaslo, ale nevšimol som si žiadne škody,“ povedal muž čakajúci na zastávke autobusu vo Vernári.

„Ja som v noci ešte sledovala televíziu, keď zrazu prišla silná rana a zem sa krátko zatriasla. Myslela som si, že je to búrka. Televízor som vypla a šla som spať,“ opísala svoju skúsenosť Katarína Macuráková.

„Mňa prišla so strachom zobudiť dcéra, ktorá pozerala v noci film. Mysleli sme si, že nám vybuchol v suteréne kotol,“ povedala Beáta Štrbianová. Po zistení, že je všetko v poriadku, šli spať a ranný otras už nepocítili.

V dedine boli aj takí, ktorí si ani jeden z otrasov vôbec nevšimli. „Ja mám tuhý spánok, o ničom som nevedel. Až ráno ľudia hovorili, čo sa vlastne stalo,“ povedal jeden zo starších obyvateľov obce.

„Možno sa zosypala nejaká stena v starých železorudných baniach, ktoré tu sú za dedinou v lese,“ zauvažoval.

Zemetrasenie zažil už aj v New Yorku

Matej Budaj zo Spišského Bystrého sledoval pred polnocou televíziu, keď ho z driemot prebudil hluk a krátke záchvevy nábytku: „Pripomínalo to zvuk stíhačky, keď prekoná nadzvukovú rýchlosť. Vzápätí prišiel krátky otras zeme. Hneď som vedel, že to bolo zemetresanie.“

Skúsenosti so zemetrasením už mal totiž zo svojho pobytu v New Yorku. „Otrasy boli porovnateľné s tými z noci. Stalo sa to za bieleho dňa, šiel som po chodníku. Ľudia tam sú zvyknutí na časté otrasy, nevšímali si to,“ vysvetlil.

„Ráno som sa na trasenie zeme zobudil. Sprvu som si myslel, či sa mi to nesnívalo, ale potvrdil mi to aj kamarát,“ dodal.

TK_Zemetrasenie3_020612_mn_res.jpg

Pred očami sa mu triasol televízor. Matej Budaj už vo svojom živote zažil tri zemetrasenia. Foto: Marek Nemec

Zatriaslo aj Popradom

Nevšednú hru prírody na svojej koži pocítil aj Tomáš Fendek. Zemetrasenie zažil prvýkrát, zastihlo ho v pohodlí domova pri sledovaní televízie.

„Mierne sa zatriasli steny aj okná v rámoch. Myslel som si, že to bol dôsledok nejakého výbuchu. Až neskôr som zistil pravú príčinu,“ pousmial sa mladý Popradčan.

Mesto Poprad ešte po zemetrasení v roku 2004 pripravilo v spolupráci s GÚ SAV a Banskobystrickým samosprávnym krajom príručku o zemetrasení. Slúži ako prvá pomoc pre tých, ktorí boli zemetrasením postihnutí.

Dočítajú sa v nej aj o tom, ako sa správať pred, pri a po zemetrasení. Odborná publikácia sa dá voľne stiahnuť na internetových stránkach mesta.

Majú množstvo ohlasov

Do Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied (GÚ SAV) v Bratislave prišlo do dnešného popoludnia už viac ako 510 makroseizmických dotazníkov od občanov o zemetrasení pod Tatrami.

Ako dnes na tlačovej konferencii na pôde GÚ SAV povedal prof. Peter Moczo z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) Univerzity Komenského, takýto vysoký počet ohlasov od občanov pracovníkov ústavu prekvapil.

"Najviac hlásení prišlo od ľudí z panelákov v Poprade. Zrejme platí, že čím užšia budova a vyššie poschodie, tým viac ľudia cítia aj slabé otrasy," dodal pre TASR Moczo.

ico

Vystrašili sa aj v okolí Spišskej Novej Vsi

Krátko pred polnocou zo štvrtka na piatok zažili otrasy aj obyvatelia Smižian a Arnutoviec (okres Spišská Nová Ves).

SMIŽANY/ ARNUTOVCE. Slabé záchvevy v noci pocítila aj rodina starostu Michala Kotradyho (nez.).

„Chystali sme sa spať, keď sme začuli výbuch. Trval tak dve sekundy. Manželka si myslela, či niekde nevybuchol plyn. Vyšiel som na dvor, ale všade bolo ticho a pokoj. Do rána sa už nič neudialo. Nič také som v živote nezažil,“ vysvetľoval starosta.

Veľký rachot a otrasy pocítili aj ďalší Smižanci.

„Zobudila som sa na veľký rachot. Veci na nočnom stolčeku sa triasli a pohybovali sa. Veľmi som sa preľakla. Na druhý deň som sa dozvedela, že to zažili aj moje kolegyne. Jednej dokonca padla anténa z televízora. Bol to veľmi nepríjemný zážitok,“ komentovala Jaroslava Suržinová, ktorá býva v rodinnom dome.

Nie všetci obyvatelia Smižian nočné zemetrasenie zaregistrovali. Pokojne celú noc prespali. Študentka Patrícia Kolárová býva v činžiaku na sídlisku Západ. „Nič som nepočula, pokojne som spala celú noc. Ozaj bolo zemetrasenie?“ ostala prekvapená.

Myslel, že spadlo lietadlo

V Arnutovciach cítila otrasy takmer celá obec.

„Bola takmer polnoc, keď som začul výbuch. Myslel som, že spadlo lietadlo. Poháriky v sklenenej vitríne búchali o seba a cinkotali. Stál som na priedomí hodnú chvíľu, ale už sa nič nestalo. Myslím si, že túto noc sa nikto poriadne nevyspal,“ zaspomínal Jozef Tomečko.

Alena Poláková pracuje v obci ako predavačka. „Už sme s manželom ležali v posteli, keď sa naraz ozval zvláštny výstrel a začala sa triasť posteľ. Ležala som ako prikovaná a čakala, čo bude. Naraz sa rozhostilo zvláštne ticho. O pár minút mi zavolala suseda, či sme to cítili aj my. Vraj sa jej triasol celý dom,“ vykreslila A. Poláková.

ešl

ico

Výberová chronológia

Zemetrasenia na Slovensku od roku 2004


1. júna 2012 – O 23.35 h došlo neďaleko obce Vernár, okres Poprad, k slabému zemetraseniu s lokálnym magnitúdom 2,7.

5. marca 2012 - Na Záhorí, asi päť kilometrov severovýchodne od obce Studienka, bolo tiež slabé zemetrasenie.

22. júla 2011 - Severne od Piešťan zaznamenali lokálne magnitúdo 1,8.

29. 1. 2011 – Na viacerých miestach v Maďarsku zaznamenali zemetrasenie s magnitúdom 4,8. V Komárne, ktoré bolo zo slovenských miest najbližšie k epicentru, viacero rodín po zemetrasení vybehlo z obytných blokov.

4. apríla 2010 - Obyvatelia niekoľkých obcí na východnom Slovensku pocítili otrasy. Ohniská zemetrasení boli plytké, maximálne do hĺbky 5 km. Najprv vzniklo slabšie zemetrasenie. Približne o 20 minút neskôr vzniklo ďalšie, ktorého magnitúdo odhadli na 0,6. Prejavy zemetrasení nahlásili obyvatelia deviatich obcí (Hudcovce, Humenné, Kladžany, Nižný Hrušov, Pusté Čemerné, Rakovec nad Ondavou, Strážske, Vranov nad Topľou a Vybúchanec).

21. októbra 2008 - Po 20. večer došlo medzi mestami Vranov nad Topľou a Humenné k slabému zemetraseniu. Lokálne magnitúdo dosiahlo stupeň 2.

2. mája 2008 - K veľmi slabému zemetraseniu došlo západne od Banskej Bystrice. Lokálne magnitúdo bolo 1,2.

13. marca 2006 - Slabé zemetrasenie pocítili v blízkosti obce Vrbové v okrese Piešťany. Lokálne magnitúdo – 3,2.

24. februára 2005 - K slabému zemetraseniu došlo v blízkosti slovensko-maďarskej hranice pri obci Patince. Lokálne magnitúdo – 2,5.

9. decembra 2004 - V blízkosti slovensko-poľskej hranice, neďaleko obce Zakopané, došlo o 2.9 hodine k slabému zemetraseniu. Lokálne magnitúdo – 2.9.

tasr

ico

Vedeli ste?

Čo je lokálne magnitúdo

Lokálne magnitúdo je veličina charakterizujúca zemetrasenie ako prírodný jav, pričom fyzikálne vyjadruje odhad rýchlosti odskoku dvoch bodov na zlome. Vypočítava sa zo záznamov seizmických staníc.

Často sa mylne stotožňuje s 12-stupňovou makroseizmickou stupnicou určenou na základe pozorovaní účinkov zemetrasenia.

tasr

ico

Výzva

Dajte vedieť, čo ste cítili

Geofyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied vyzýva všetkých obyvateľov, ktorí pocítili alebo pozorovali účinky zemetrasení, aby vyplnili makroseizmický dotazník buď priamo na webovej stránke www.zemetrasenia.sk, alebo si ich z tejto webovej stránky stiahli a vyplnené poslali na e-mailovú adresu geofseis@savba.sk.

„Občanov, ktorí nemajú prístup na internet, prosíme, aby sa ohlásili telefonicky na čísla 02/5477 5280, 02/5941 0611, v pracovné dni od 8.30 h do 16.30 h, alebo písomne na adresu Geofyzikálny ústav SAV, Dúbravská cesta 9, 845 28 Bratislava. V takom prípade im pošleme tlačenú verziu makroseizmického dotazníka,“ upozornila Kristeková.

Všetky informácie o zemetrasení sú podľa nej veľmi dôležité pre skúmanie seizmickej aktivity a účinkov zemetrasení na území Slovenska.

tasr

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 2. S jazykom vám pomôže elektronický prekladač Vasco Translator M3
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 2. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 5. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 6. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 7. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 8. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 691
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 204
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 084
 4. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 3 628
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 260
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 2 137
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 011
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 809

Blogy SME

 1. Anna Milanová: Spoločenské podhubie...
 2. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
 3. Tomáš Sedílek: Obhajcovia zlata z MS 2021 budú pre nás tvrdý oriešok.
 4. Věra Tepličková: Pár dní nie je človek online a už v tom má zmätok
 5. Štefan Vidlár: Dva postrehy
 6. Branislav Fričovský: Zápisky (geotermo)heretika: Prológ
 7. Aliancia NIE RAKOVINE: Dobrý deň, sme NIE RAKOVINE
 8. Juraj Ondruška: Veľká anketa medzi obyvateľmi: Ako sa žije vo Vajnoroch?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 19 139
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 9 482
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 165
 4. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 6 089
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 057
 6. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa pravdepodobne ešte neskončil. Aktuálne informácie 3 767
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 109
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 2 499
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 3. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 4. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 7. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Milovaný Stalin - národné šťastie! Plagát

Ako upraviť pamätníky, aby zodpovedali histórii?


22 h
Peter Tkačenko

Vláda dávno testovala dôstojnosť samospráv.


22 h
Marek Krajčí

O odvolávaní Lengvarského sa hovorí v súvislosti s plánom obnovy, nie trans ľuďmi, tvrdí Krajčí.


a 1 ďalší 13. máj
 Kompresorová prečerpávacia stanica Veľké Kapušany.

Vojna na Ukrajine pokračuje 82. deň.


a 6 ďalší 6 h

Blogy SME

 1. Anna Milanová: Spoločenské podhubie...
 2. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
 3. Tomáš Sedílek: Obhajcovia zlata z MS 2021 budú pre nás tvrdý oriešok.
 4. Věra Tepličková: Pár dní nie je človek online a už v tom má zmätok
 5. Štefan Vidlár: Dva postrehy
 6. Branislav Fričovský: Zápisky (geotermo)heretika: Prológ
 7. Aliancia NIE RAKOVINE: Dobrý deň, sme NIE RAKOVINE
 8. Juraj Ondruška: Veľká anketa medzi obyvateľmi: Ako sa žije vo Vajnoroch?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 19 139
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 9 482
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 165
 4. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 6 089
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 057
 6. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa pravdepodobne ešte neskončil. Aktuálne informácie 3 767
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 109
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 2 499
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 3. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 4. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 7. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu