Pre Ľubovňu to bol historický moment.
STARÁ ĽUBOVŇA. Palác bol v zlom stave dlhé desaťročia a tak bol hlavne z dôvodu bezpečnosti neprístupný.
„Obnova zrúcaniny bola finančne veľmi náročná. Sumou 716-tisíc eur prispel Prešovský samosprávny kraj, postup prác urýchlilo aj rozhodnutie vlády v rokoch 2006 až 2010 podporiť tento projekt sumou jeden milión eur,“ priblížil Dalibor Mikulík, súčasný riaditeľ Ľubovnianskeho múzea.
V Starej Ľubovni sa tak podarilo zachrániť palác, ktorý svojho času paradoxne chcela panovníčka Mária Terézia spolu s celým hradom rozobrať na stavebný materiál.
Renesančný palác bol ruinou od 18. storočia. Opravné práce tu naposledy prebiehali za čias poľskej kráľovnej Márie Jozefíny v polovici 18. storočia, no celková obnova nebola dokončená. K tej sa pristúpilo až na začiatku 21. storočia.
Palác navrhli veľkolepo
Výstavba renesančného paláca sa začala v čase veľkej renesančnej prestavby hradu. Ten v roku 1553 zasiahol požiar. Oheň zničil gotický palác v susedstve veže.
Rekonštrukčné práce sa uskutočnili z nariadenia poľského panovníka Žigmunda Augusta za starostovania Jána Bonera najmä v rokoch 1554–1557.
„V tom období bol na mieste starej stredovekej kuchyne vystavaný veľkolepo riešený renesančný palác. Bol vybudovaný na skalnom výbežku hradného kopca. Projektoval ho Joannes Frankenstein, architekt v kráľovskej službe pochádzajúci zo Sliezska. V dolnej časti paláca bol v skale vysekaný pivovar, nad ním sa nachádzali pekáreň a kuchyňa. V hornej časti bola reprezentačná sieň a dve izby. Prinajmenšom výstavbu pivovaru a kuchyne bezprostredne realizoval taliansky majster Jakub Talian,“ priblížil D. Mikulík.
Ako sa menil renesančný palác počas opravy
Pozrite si fotogalériu >>
Použité boli tony kameňa
Na výstavbu paláca rozmerov 28 krát 19 metrov s dvoma podzemnými a troma nadzemnými podlažiami použili 10 000 ton kameňa. V tej dobe to predstavovalo 5 320 vozov nákladu.
Podľa tradície kamene tatranskej žuly, osadené na niektorých miestach obvodových múrov paláca, symbolizujú miesta, kde prišli o život jeho stavitelia.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš