Do konca septembra je v priestoroch Podtatranského múzea v Poprade inštalovaná výstava Archeológia v múzeu, ktorá je plná sprievodných podujatí a minulú stredu bola sprístupnená verejnosti. Najmä školáci budú môcť zažiť archeologický výskum na vlastnej koži. Je pre nich pripravená sonda so stanom, v ktorom sa nálezy hodnotia.
POPRAD. „Málokto si vie predstaviť prácu archeológa, preto vznikla táto myšlienka. Je tu simulácia archeologickej sondy a rôzne pomôcky s textami. Máme pripravených niekoľko sprievodných podujatí pre žiakov, ktorí sa majú možnosť zahrať na malých archeológov v priestoroch múzea,“ povedal kurátor archeológie v Podtatranskom múzeu Matúš Hudák.
Podľa Hudáka je podtatranská oblasť pre archeológa zaujímavá pre svoje významné náleziská. „Má to svoju tradíciu. Prví kurátori v devätnástom storočí boli veľkí nadšenci archeológie a tak je čo ukázať. Gánovce a kniežacia hrobka sú unikáty, ktoré sa dajú spomenúť za všetky,“ zdôraznil Hudák.
Kurátor si zavolal na otvorenie výstavy aj svojho kolegu a kamaráta Tomáša Koptáka z Kysúc, ktorý sa zúčastnil jedného archeologického výskumu pod Tatrami a v rámci prednášky to aj v múzeu prezentoval.
„Venoval som sa Cisterciánskemu kláštoru v Spišskom Štiavniku, ktorý bol vraj malý a chudobný. Výskum ukázal, že opak je pravdou. Malý síce bol, ale zároveň bol však jedným z najbohatších v strednej Európe,“ poznamenal prednášajúci Kopták.
Výstava ľudí upútala
Výstava už pri samotnom otvorení zaujala malých aj veľkých. „Zaujíma ma história a archeológia. Upútali ma stany a spôsob akým archeológovia odhaľovali svoje nálezy,“ povedala žiačka Eva Burdová.
Vladimír Satoris sa o históriu zaujíma a tak nemohol na otvorení chýbať. „Pochádzam z Lučivnej, kde som prispieval do kroniky a tak mám k tejto práci blízko. Archeológia má pod Tatrami význam, lebo si myslím, že je tu ešte veľa neobjaveného,“ dodal Satoris.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš